Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
W statystykach aut z cofniętym licznikiem dominują... pick-upy!
kalendarz 30/11 2023

W statystykach aut z cofniętym licznikiem dominują... pick-upy!

Używane

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że najczęściej liczniki cofane są w samochodach popularnych, np. w kompaktowych hatchbackach.

Paradoksalnie, akurat ta grupa zajmuje ostatnie miejsce z wynikiem 3,64 proc., a zatem wyraźnie poniżej średniej. Segment, w którym liczniki cofa się najczęściej to… pick-upy. Prawie 8,5 proc. modeli tej klasy przeszło jakieś manipulacje przy wskaźniku przejechanych kilometrów. Niewiele lepsze są coupe i kabriolety. W pierwszym przypadku wskaźnik to 7,82 proc., w drugim 6,91 proc. Dopiero czwartą pozycję zajmują sedany. Mając na uwadze fakt, że ten typ nadwozia to raczej głównie klasa średnia lub wyższa, możemy zaryzykować twierdzenie, że chodzi raczej o sedany premium. Vany, SUV-y i crossovery zajmują miejsce w środkowej części tego niechlubnego rankingu.

Cztery podstawowe czynniki decydujące o takich, a nie innych miejscach w rankingu:

1. Samochody z najniższym wskaźnikiem procentowym cofnięcia licznika (hatchbacki, liftbacki, LCV, MPV i kombi) bardzo często mają za sobą flotową przeszłość, a zatem mają też pełną dokumentację serwisową i trudno zmieniać w nich przebieg w sposób niezauważony. Oczywiście w autach sprowadzanych takie ryzyko jest większe.

2. Pick-upy są często sprowadzane z USA i w ich przypadku bardzo trudno udokumentować pełną historię. To daje oszustom szersze pole manewru. Z drugiej strony – nie wolno zapominać, że sporo pick-upów pochodzi z polskich salonów. Były kupowane przez firmy z odliczeniem podatku VAT i jest duża szansa, że ich pełną historię da się łatwo zweryfikować.

3. Sedany to w dużej części limuzyny premium. Ich faktyczne przebiegi przekraczają nierzadko 500 tys. km, więc nieuczciwi handlarze robią wszystko, aby ich przebieg był adekwatny do stanu zadbanego i najczęściej zupełnie niezużytego wnętrza.

4. Osoba, która szuka samochodu hobbystycznego i przegląda oferty coupe i kabrioletów bez wątpienia bardziej zainteresuje się egzemplarzami z niskim przebiegiem niż tymi, które „swoje” już przejechały. Łącząc to z faktem, że takie auta są najczęściej sprowadzane do Polski, mamy wyjaśnienie, dlaczego znalazły się w górnej części tabeli.

„Dane statystyczne pokazują jasno, że możemy się mylić próbując oceniać ryzyko „na wyczucie”. Niezależnie od kupowanego samochodu warto dokładnie sprawdzić jego przeszłość. Ujawnienie zafałszowania przebiegu nie musi być podstawą do rezygnacji z zakupu, ale jest mocnym argumentem do znacznego obniżenia ceny transakcji. Według naszych wyliczeń z powodzeniem można wnioskować o obniżenie ceny nawet o 20%. Przy dzisiejszych cenach samochodów używanych są to niebagatelne kwoty”. - Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

źródło: carVertical

Foto: Mototrendy.pl


Tagi:
samochody używane, cofanie liczników, samochody z cofniętym licznikiem, pickup

Zobacz podobne artykuły:

 Kupujesz używane BMW?
kalendarz 15/02 2024

Kupujesz używane BMW?

Używane

2024.02.15

Uważaj, bo większość z nich jest po wypadku!
 Prywatny import samochodów – branża podwyższonego ryzyka
kalendarz 06/02 2024

Prywatny import samochodów – branża podwyższonego ryzyka

Wiadomości / Gorące tematy

2024.02.06

Okazuje się jednak, że skala tego ryzyka zależy od kraju.
 Volvo w raportach historii pojazdu
kalendarz 23/01 2024

Volvo w raportach historii pojazdu

Używane

2024.01.23

Marka Volvo kojarzy się w Polsce z bezpieczeństwem, kulturalnym zachowaniem na drodze i poszanowaniem środowiska.
Najnowsze artykuły:
Abarth 595 - sześćdziesiąt lat zadziornego malucha

Abarth 595 - sześćdziesiąt lat zadziornego malucha

Wiadomości / Ciekawostki

2024.02.27

We wrześniu 1963 r. Carlo Abarth zaprezentował Fiata-Abartha 595.
Car of the Year 2024 - Renault Scenic E-Tech Electric

Car of the Year 2024 - Renault Scenic E-Tech Electric

Wiadomości / News

2024.02.26

Siódmy model Renault z tym prestiżowym tytułem.
Jeep Avenger z napędem 4x4

Jeep Avenger z napędem 4x4

Wiadomości / News

2024.02.26

Po raz pierwszy hybrydowy Avenger 4xe otrzyma napęd 4x4.