Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Toyota przed kolejnym zwycięstwem?
kalendarz 17/02 2024

Toyota przed kolejnym zwycięstwem?

Moto sport / Toyota

Zespół Toyoty walczy o ósme zwycięstwo w Rajdzie Szwecji.

Rajd Szwecji jest szczególnym miejscem dla Toyota Gazoo Racing World Rally Team (TGR-WRT). To właśnie w Szwecji zespół odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w WRC. Jari Matti-Latvala, obecny szef TGR-WRT, wywalczył w 2017 r. pierwszą wygraną dla nowej Toyoty Yaris WRC w zaledwie jej drugim starcie. W sumie TGR-WRT w sześciu startach w Rajdzie Szwecji zwyciężał cztery razy (2017, 2019, 2020 Yaris WRC, 2022 GR Yaris Rally1 Hybrid). Liczbę zwycięstw dla Toyoty na śnieżnych szwedzkich trasach powiększają sukcesy modeli Celica ST-165 GT-Four (1992) i Celica ST-185 GT-Four (1993-1994).

Po rozpoczęciu obecnego sezonu od podwójnego podium w Rajdzie Monte-Carlo i objęciu prowadzenia w klasyfikacji producentów, zespół TGR-WRT chce zająć pozycję liderów także w klasyfikacjach indywidualnych kierowców oraz pilotów.

Realizację tego zadania powierzono załodze Toyoty GR Yaris Rally1 Hybrid z nr 33 w składzie Elfyn Evans i Scott Martin. Walijsko-brytyjski duet swoje pierwsze zwycięstwo z zespołem TGR-WRT odniósł w 2020 r. właśnie w Szwecji, za kierownicą Yarisa WRC. Evans jest jednym z zaledwie pięciu kierowców spoza Skandynawii, któremu udało się zwyciężyć w Rajdzie Szwecji od początku jego rozgrywania w 1950 r.

Drugą Toyotą z nr 18 startują Takamoto Katsuta i Aaron Johnston, a skład TGR-WRT uzupełni dwukrotny Rajdowy Mistrz Świata Kalle Rovanperä, pilotowany przez Jonne Halttunena. Rovanperä rozpocznie w Szwecji program startu z TGR-WRT w wybranych rundach WRC, zmieniając się z Sebastianem Ogierem, którego można było oglądać podczas pierwszej rundy w sezonie - Rajdu Monte Carlo. Duet Rovanperä i Halttunen nakleił na swoją Toyotę nr 69.

"Nie możemy się doczekać Rajdu Szwecji, który jest trochę jak domowy rajd dla naszego zespołu. Tutaj odnieśliśmy nasze pierwsze zwycięstwo w 2017 roku i dobrze znamy panujące tutaj zimowe warunki. Kalle rozpoczyna swój sezon od Rajdu Szwecji. Może być naprawdę silny na tego typu rajdach, a jego pozycja startowa powinna mu pomóc w walce o zwycięstwo. Elfyn także wygrywał już w Szwecji i skupiamy się na tym, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do wygranej. Takamoto również potrafi być szybki na śniegu, więc mam nadzieję, że będą to dobre zawody dla wszystkich naszych kierowców”. – mówił przed startem Jari-Matti Latvala, szef zespołu Toyoty.

Czwartym Yarisem startuje Lorenzo Bertelli w ramach programu dla klientów TGR-WRT. Rajd Szwecji to jeden z ulubionych rajdów włoskiego kierowcy, który w tym roku po raz pierwszy wystartuje z zespołem z Jyväskylä.

Po debiucie w Rajdzie Monte Carlo, w Szwecji w klasyfikacji WRC2 będzie rywalizować łącznie siedem załóg w Toyotach GR Yaris Rally2. Do Samiego Pajari (zespół Printsport) dołączą Georg Linnamäe (zespół RedGrey Team), Mikko Heikkilä (zespół TGS), Roope Korhonen (zespół Rautio Motorsport), Jan Solans (zespół Teo Martín Motorsport), a także duet z programu Toyota Gazoo Racing WRC Challenge w składzie Yuki Yamamoto i Hikaru Kogure.

Od 2022 r. Rajd Szwecji odbywa się w okolicach Umeå, największego miasta w północnej Szwecji. Przeniesienie imprezy na północ, bliżej koła podbiegunowego, zagwarantowało ekstremalne skandynawskie zimowe warunki. Jedyna zimowa runda WRC należy do najszybszych w kalendarzu WRC i zarazem jest jedną z najbardziej widowiskowych./oprac. ns/

Foto: Toyota


Tagi:
Rajd Szwecji, Rajd Szwecji 2024, WRC, FIA WRC, WRC 2024, Toyota, Toyota Gazoo Racing World Rally Team, TGR-WRT, Elfyn Evans, Scott Martin, Takamoto Katsuta, Aaron Johnston, Lorenzo Bertelli, Kalle Rovanperä

Zobacz podobne artykuły:

Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?
kalendarz 19/04 2024

Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Wiadomości / Moto sport

2024.04.19

Zespół Toyoty będzie bronił prowadzenia w kategorii producentów podczas Rajdu Chorwacji.
 52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki
kalendarz 17/04 2024

52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

Wiadomości / Moto sport

2024.04.17

77 załóg, w tym 26 w rajdówkach sprzed lat, zadeklarowało start w 52. edycji Rajdu Świdnickiego.
 Historyczna zmiana u Lubiaka
kalendarz 15/04 2024

Historyczna zmiana u Lubiaka

Wiadomości / Moto sport

2024.04.15

Sezon 2024 oznacza sporo nowości w rajdowym życiu Macieja Lubiaka i Grzegorza Dachowskiego.
Najnowsze artykuły:
 Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Wiadomości / News

2024.04.19

Do zdarzenia doszło w piątkowy poranek na warszawskim Mokotowie.
Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Wiadomości / News

2024.04.19

To efekt niebezpiecznej jazdy, na którą zdecydował się 40-letni mieszkaniec Sosnowca.
Tajemniczy prototyp Peugeota

Tajemniczy prototyp Peugeota

Prezentacje / Concept Cars

2024.04.18

Był praktycznie gotowy do produkcji. Powstał tylko w jednym egzemplarzu.