Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Szybkie, potężne i coraz droższe
kalendarz 03/05 2023

Szybkie, potężne i coraz droższe

Używane

Czy można znaleźć samochody o osiągach powyżej 300 KM, które nie zrujnują domowego budżetu?

Choć potężne silniki i wysokie osiągi marzą się wielu miłośnikom motoryzacji, obecnie zakup auta posiadającego powyżej 300 koni mocy staje się coraz bardziej problematyczny. I nie chodzi wyłącznie o koszty utrzymania takiego pojazdu. Czy na rynku wtórnym można znaleźć ciekawe egzemplarze za rozsądne pieniądze podpowiadają eksperci serwisu autobaza.pl.

Ceny aut używanych zależą od wielu czynników. Szczególnie przy wyborze używanego samochodu o mocy powyżej 300 KM, warto zwrócić uwagę nie tylko na dane techniczne, ale także koszty utrzymania takiego pojazdu. Przeciętnie takie auta w jeździe miejskiej bez wysiłku zużywają ponad 20 litrów paliwa na 100 km, jednak amatorzy szybkiej jazdy często nie biorą tego pod uwagę. Koszty zakupu takiego pojazdu to dopiero początek inwestycji. Jeśli jednak nie zależy nam na typowo sportowym aucie, producenci oferują wiele ciekawych propozycji dostarczających porównywalnych wrażeń z jazdy.

Ceny w górę

Audi S4 to niemiecki samochód, który oferuje mocny silnik V6 o poj. 3 litrów i mocy 354 KM. Samochód wyposażony jest również w zaawansowany system quattro, który zapewnia lepszą przyczepność i stabilność. Spalanie w Audi S4 wynosi około 12 l/100 km w cyklu mieszanym. Jest to jeden z najpopularniejszych modeli w swojej klasie i wciąż stosunkowo drogi.

O ile jeszcze w 2020 r. można było nabyć dwuletnią S4 za około 182 tys. zł, to dziś również 2 letnie audi S4 jest już średnio warte ok 257 tys. zł.

Co ciekawe nawet starsze modele stają się coraz bardziej wartościowe. Dziś za pięcioletnią S4 trzeba zapłacić około 151 tys. zł, choć jeszcze dwa lata temu egzemplarz w tym samym wieku był wart około 93 tys. zł.

Kolejnym bardzo popularnym modelem jest Mercedes Klasy S. Ta flagowa limuzyna niemieckiego producenta oferuje zarówno silniki benzynowe, jak i napędzane Dieslem. W zależności od modelu oferuje od 286 KM do 610 KM (silnik V12). Jest zatem w czym wybierać, choć koszty mogą ostudzić zapał niejednego amatora szybkiej jazdy.

Wersja bawarskiego producenta z 2020 r. obecnie kosztuje średnio około 650 tys. zł., choć jeszcze w 2021 r. można ją było kupić za około 472 tys. zł (a wtedy był zaledwie rocznym autem).

Co prawda sześcioletni egzemplarz możemy obecnie znaleźć za około 273 tys. zł, jednak jeszcze na początku pandemii egzemplarz w tym samym wieku był o ponad osiemdziesiąt tysięcy tańszy (195 tys. zł.).

Dla użytkowników, którzy poszukują bardziej sportowych modeli, Porsche Cayenne może być strzałem w dziesiątkę. Z 4.5-litrowym silnikiem V8 posiada aż 340 KM, jest szybki, efektowny i dobrze wyposażony. Jednak na tę markę musimy przygotować niebagatelną sumę pieniędzy. Jeszcze w 2020 r. nowy egzemplarz kosztował około 480 tys. zł, dziś ten sam rocznik jest wart już średnio 550 tys. zł. Poprzednia generacja tego modelu oczywiście jest sporo tańsza, choć wciąż jest to kwota powyżej 200 tys. zł, w przypadku egzemplarzy z rocznika 2016. Co ciekawe jeszcze dwa lata temu sześcioletni model można było nabyć za niespełna 150 tys. zł.

Sprawdź, zanim kupisz

Warto jednak pamiętać, że nie tylko moc jest ważna przy wyborze samochodu. Istotne jest również to, jak samochód się prowadzi i jak zachowuje się na drodze. Dlatego przed zakupem warto przetestować dany model i dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Należy również zwrócić uwagę na ewentualne koszty serwisowe i naprawcze, ponieważ w przypadku starszych samochodów o dużej mocy mogą być one dość wysokie.

„Tego typu pojazdy nie są zbyt powszechne, jednak mają swoich amatorów, bez względu na koszty utrzymania. Warto zatem, chcąc zakupić taki pojazd sprawdzić jego historię, dane techniczne oraz normy emisji spalin, jakie spełnia. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisu, który umożliwia wygenerowanie szczegółowego raportu dla danego egzemplarza. Wystarczy numer VIN, aby zweryfikować, czy nasz wymarzony pojazd ma potwierdzony przebieg, czy brał udział w wypadku a także czy spełnia aktualne wymagania środowiskowe” - komentuje Natalia Sokołowska, ekspert serwisu autobaza.pl.

Potężne auta na cenzurowanym

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze samochodu o dużych osiągach, jest wpływ na środowisko. W dzisiejszych czasach, kiedy kwestie ekologiczne stają się coraz ważniejsze, warto zwrócić uwagę na to, jakie normy emisji spalin spełnia dany model. Wśród starszych samochodów o mocy powyżej 300 KM zdecydowana większość emituje spore ilości szkodliwych substancji. Jest to o tyle istotny aspekt, iż niebawem może się okazać, że takimi samochodami nie będziemy mogli się poruszać z uwagi na powoli wprowadzane w kraju Strefy Czystego Transportu.

„Ogłoszone przez władze stolicy wprowadzenie stref czystego transportu zakłada, że już od lipca 2024 r. do wyznaczonej strefy w centrum miasta nie wjadą auta niespełniające normy Euro 2 (max. 27 lat) w przypadku silników benzynowych oraz Euro 4 (max. 18 lat) w przypadku pojazdów z silnikiem Diesla. Następnie co dwa lata norma będzie zwiększana, a w konsekwencji, w ciągu najbliższych 8 lat 27 proc. aut zostanie wykluczonych z możliwości poruszania się po centrum Warszawy” – komentuje Natalia Sokołowska.

Niektóre starsze samochody przeszły modernizacje, dzięki którym spełniają obecne normy emisji spalin. Jednym z przykładów jest Audi S4 B8, produkowane w latach 2008-2012. Ten luksusowy sedan dysponuje mocą wynoszącą 333 KM i osiąga prędkość maksymalną 250 km/h, przy czym spełnia on normy Euro 5. Jego spalanie wynosi około 10 l/100 km, co stanowi dobre wyniki jak na samochód o takiej mocy. Ten model można nabyć już od około 45 tys. zł.

Jednak zdecydowana większość tego rodzaju aut nie spełnia coraz bardziej restrykcyjnych wymogów dotyczących emisji spalin, w związku z czym już niedługo ich właściciele mogą przestać mieć możliwość poruszania się nimi po mieście.

źródło: Autobaza


Tagi:
samochody używane, samochody używane o mocy ponad 300 KM, Audi S4, Mercedes Klasy S, Porsche Cayenne, Audi S4 B8, Strefy Czystego Transportu

Zobacz podobne artykuły:

 Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?
kalendarz 17/07 2024

Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?

Warsztat / Porady

2024.07.17

Co może grozić nabywcy, jeśli kupi taki samochód nieświadomie?
Używany Citroen
kalendarz 25/06 2024

Używany Citroen

Używane

2024.06.25

Nie ma chyba kierowcy, który obok Citroena przeszedłby obojętnie, ale w momencie zakupu należy się kierować nie tylko sercem, ale przede wszystkim rozumem.
Srebrne, czarne i brązowe samochody...
kalendarz 06/06 2024

Srebrne, czarne i brązowe samochody...

Używane

2024.06.06

Okazuje się, że najwięcej kilometrów rocznie przejeżdżają auta w srebrnym kolorze.
Najnowsze artykuły:
BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

Prezentacje / Nowości

2024.07.21

Odświeżone M3 Touring dysponuje większą mocą ale na torze Nürburgring dostrzeżono podczas testów prototyp BMW M3 CS Touring.
Unikalne modele Toyoty

Unikalne modele Toyoty

Moto fanatyk

2024.07.21

W muzeum Toyoty w Kolonii przygotowano wyjątkowy pokaz samochodów z japońskiego rynku.
Pierwszy "elektryk" Ferrari

Pierwszy "elektryk" Ferrari

Wiadomości / News

2024.07.20

Samochód ma być gotowy przed końcem 2025 r.