Sprawdź bezpłatnie historię auta z Niemiec
Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło usługę Historia Pojazdu dotyczącą samochodów pochodzących z Niemiec i nie tylko.
Usługa ta z pewnością pomoże w podjęciu decyzji odnośnie kupna auta za granicą. - Dzięki niej możemy sprawdzić m.in. czy auto nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. Aby to zrobić potrzebujemy jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN, datę pierwszej rejestracji i profilu zaufanego – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Do dziś w ten sposób można było sprawdzać auta sprowadzane do Polski z wielu krajów Europy, a także ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Na tej liście brakowało jednak kraju, z którego pochodzi zdecydowana większość pojazdów trafiających nad Wisłę – z Niemiec. W bazie danych informacje o samochodach pochodzą z wielu podmiotów zagranicznych, w tym z firmy CARFAX oraz AutoDNA.
Udostępniane dane zostały rozszerzone o:
- ogłoszenia akcji serwisowych producenta (usługa zawiera informację o odnotowanych akcjach serwisowych / naprawczych ogłoszonych przez producentów pojazdów),
- niedopuszczenia pojazdu do ruchu (usługa zawiera informację o uprawnieniach do uczestnictwa w ruchu drogowym),
- zgodności numeru VIN ze standardem ISO (usługa zawiera informację o zgodności cyfry kontrolnej numeru VIN ze standardem ISO-3779).
- W ten sposób samochody z krajów, z których dane będziemy dostarczać, stanowią w sumie ok. 80 proc. importu używanych pojazdów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - To zasadnicza zmiana dla Polaków zainteresowanych nabyciem używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu pochodzącego zza granicy – dodaje minister.
Jednocześnie oprócz danych z Niemiec, w bazie znajdą się także informacje dotyczące pojazdów z m.in. Francji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii. Istotne jest, że uzyskanie informacji o danym pojeździe jest bezpłatne.
Usługa jest dostępna na stronie: www.historiapojazdu.gov.pl. Aby dokonać sprawdzenia auta zarejestrowanego w Polsce, potrzebny jest numer rejestracyjny, numer VIN, data pierwszej rejestracji. Profil zaufany jest potrzebny w przypadku sprawdzenia auta z zagranicy.
W 2019 r. Polacy skorzystali z tej usługi 129 859 339 razy, a przez pierwsze trzy miesiące tego roku niemal 40 mln razy./oprac. ns/
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Zobacz podobne artykuły:
Uwaga na używane Porsche!
Używane
2025.01.09
Używane Jaguary - 7 na 10 jest po wypadku
Używane
2024.12.13
Ryzyko cofania licznika wzrasta wraz z przebiegiem
Używane
2024.11.14
Rajd Monte Carlo – przed startem
Wiadomości / Moto sport
2025.01.20
Na te produkty Trump może wprowadzić cła
Wiadomości / Gorące tematy
2025.01.20