Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Skoda Voiturette czyli ikony marki w nowej interpretacji
kalendarz 30/12 2020

Skoda Voiturette czyli ikony marki w nowej interpretacji

Skoda / Concept Cars

Skoda wspólnie z zespołem Skoda Design przygotowała serię o nazwie „Metamorfozy ikon".

Projektanci przedstawią własne, nowoczesne koncepcje słynnych modeli marki. Na pierwszy ogień trafił Voiturette A, poprzednik wszystkich czterokołowych samochodów Skody. Yuhan Zhang stworzyła futurystyczną reinterpretację słynnego modelu.

Projektantka bawi się konwencją, tworząc futurystyczną koncepcję, wzbogacając o nowoczesne elementy, które ułatwią na przykład zwiedzanie Pragi.

– Ten samochód jest niesamowity. Prosty, ale z wieloma pięknymi, a nawet artystycznymi detalami. A kanapa jest dokładnie tak wygodna, jak sobie wyobrażałam – powiedziała projektantka, gdy usiadła za kierownicą Voiturette A w Muzeum Skody.

Nowa wersja modelu przedstawiona na szkicu Zhang ma wiele wspólnego z oryginałem, a jednocześnie nabiera zupełnie nowego charakteru.

Chciałam zachować oryginalnego ducha samochodu. Ma bardzo charakterystyczny kształt z wyraźnie zarysowaną maską, wysoko zawieszonym siedzeniem przypominającym sofę i minimalistycznym kokpitem – podkreśla projektantka.

Chociaż w jej wizji Voiturette jest nieco niższy i dłuższy, model pozostaje wierny oryginałowi. Jednak Zhang zamieniła kolor czerwony na niebieski. Jak wyjaśniła, nowa barwa jest symbolem przyszłości i zrównoważonego rozwoju. Projektantka pozostawiła za to wiele złotych detali, które zachwyciły ją w historycznym pojeździe.

Wizja Zhang to rodzaj nowoczesnego dwumiejscowego powozu. Według niej nowoczesna Voiturette ma służyć konkretnemu celowi: samodzielnie wozić turystów, na przykład po Pradze.

– Chciałam połączyć historię Skody z pięknem Pragi. W samochodzie znajduje się duży wyświetlacz, który przedstawia opis zabytków, ale może również pokazać pasażerom dzieje marki – wyjaśnia.

Autonomiczna jazda bez elementów sterujących to według projektantki kwestia odległej przyszłości. Pomysł na osłonę chłodnicy i felgi ze światłami LED również jest futurystyczny. Zhang uważa, że pojazd przyszłości powinien komunikować się z kierowcą i witać go za pomocą oświetlenia. Projektantka zaokrągliła jego ostro zarysowane linie, by nadać modelowi przyjazny wygląd.

Na sam pomysł zmienienia Voiturette A w futurystyczny pojazd, Zhang wpadła szybko. Jednak przekształcenie pomysłu w szkic zajęło około 20 godzin.

Zaczęłam od rysowania ołówkiem na kalce kreślarskiej. Pierwszą rzeczą, nad którą pracowałam, była zewnętrzna strona pojazdu. Zeskanowałam szkic do komputera i kontynuowałam – mówi, dodając, że początkowy zarys stanowi około 20 proc. rozwoju szkicu i jest jego najważniejszą częścią. Po wykończeniu nadwozia powtórzyła proces we wnętrzu samochodu, konsultując się z szefem projektowym Oliverem Stefani.

Projektantka, która na co dzień tworzy według ścisłych wytycznych, cieszyła się swobodą podczas opracowywania futurystycznego pojazdu. Zhang planuje skonstruowanie modelu 3D pojazdu w programie komputerowym. Pomoże jej to rozwinąć szczegóły projektu. Chciałaby także, aby jej wizja pewnego dnia stała się rzeczywistością./oprac. ns/

źródło: Skoda


Tagi:
Skoda, Skoda Voiturette, Muzeum Skody, Yuhan Zhang

Zobacz podobne artykuły:

Kolejny projekt Samochodu Studenckiego Akademii Škody
kalendarz 11/04 2023

Kolejny projekt Samochodu Studenckiego Akademii Škody

Wiadomości / News

2023.04.11

W tym roku uczniowie Akademii Škody już po raz dziewiąty zaprojektują i zbudują samochód swoich marzeń.
Porsche Vision 357 - Urodzinowy hołd dla modelu 356
kalendarz 10/04 2023

Porsche Vision 357 - Urodzinowy hołd dla modelu 356

Prezentacje / Concept Cars

2023.04.10

W 2023 r. Porsche świętuje swoje 75. urodziny.
Skoda Enyaq RS iV z dwoma rekordami Guinnessa
kalendarz 12/03 2023

Skoda Enyaq RS iV z dwoma rekordami Guinnessa

Wiadomości / Ciekawostki

2023.03.12

Skoda ustanowiła dwa oficjalne rekordy świata w drifcie na lodzie elektrycznym SUV-em.
Najnowsze artykuły:
Mustang Super Cobra Jet 1800 – gotów do bicia rekordów

Mustang Super Cobra Jet 1800 – gotów do bicia rekordów

Wiadomości / Ciekawostki

2023.05.29

Mustang Super Cobra Jet 1800 to drapieżna przemiana Mustanga Cobra Jet 1400 – do którego należą wcześniejsze rekordy świata zawodów NHRA.
Honda Civic 2.0 184 KM i-MMD e-HEV Advance – Potrafi zauroczyć...

Honda Civic 2.0 184 KM i-MMD e-HEV Advance – Potrafi zauroczyć...

Testy / Testy

2023.05.28

Ten samochód ma wszystko, aby Ciebie zauroczył. Dlatego nie sposób jest nie polubić najnowszej 11-generacji już odmiany modelu Civic.
Kajetanowicz rusza na Rajd Sardynii

Kajetanowicz rusza na Rajd Sardynii

Wiadomości / Moto sport

2023.05.27

1 czerwca załoga rozpocznie się szutrowy Rajd Sardynii, który dla Kajetanowicza i Szczepaniaka będzie drugą rundą WRC2 w tym sezonie.