Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Skoda Voiturette czyli ikony marki w nowej interpretacji
kalendarz 30/12 2020

Skoda Voiturette czyli ikony marki w nowej interpretacji

Skoda / Concept Cars

Skoda wspólnie z zespołem Skoda Design przygotowała serię o nazwie „Metamorfozy ikon".

Projektanci przedstawią własne, nowoczesne koncepcje słynnych modeli marki. Na pierwszy ogień trafił Voiturette A, poprzednik wszystkich czterokołowych samochodów Skody. Yuhan Zhang stworzyła futurystyczną reinterpretację słynnego modelu.

Projektantka bawi się konwencją, tworząc futurystyczną koncepcję, wzbogacając o nowoczesne elementy, które ułatwią na przykład zwiedzanie Pragi.

– Ten samochód jest niesamowity. Prosty, ale z wieloma pięknymi, a nawet artystycznymi detalami. A kanapa jest dokładnie tak wygodna, jak sobie wyobrażałam – powiedziała projektantka, gdy usiadła za kierownicą Voiturette A w Muzeum Skody.

Nowa wersja modelu przedstawiona na szkicu Zhang ma wiele wspólnego z oryginałem, a jednocześnie nabiera zupełnie nowego charakteru.

Chciałam zachować oryginalnego ducha samochodu. Ma bardzo charakterystyczny kształt z wyraźnie zarysowaną maską, wysoko zawieszonym siedzeniem przypominającym sofę i minimalistycznym kokpitem – podkreśla projektantka.

Chociaż w jej wizji Voiturette jest nieco niższy i dłuższy, model pozostaje wierny oryginałowi. Jednak Zhang zamieniła kolor czerwony na niebieski. Jak wyjaśniła, nowa barwa jest symbolem przyszłości i zrównoważonego rozwoju. Projektantka pozostawiła za to wiele złotych detali, które zachwyciły ją w historycznym pojeździe.

Wizja Zhang to rodzaj nowoczesnego dwumiejscowego powozu. Według niej nowoczesna Voiturette ma służyć konkretnemu celowi: samodzielnie wozić turystów, na przykład po Pradze.

– Chciałam połączyć historię Skody z pięknem Pragi. W samochodzie znajduje się duży wyświetlacz, który przedstawia opis zabytków, ale może również pokazać pasażerom dzieje marki – wyjaśnia.

Autonomiczna jazda bez elementów sterujących to według projektantki kwestia odległej przyszłości. Pomysł na osłonę chłodnicy i felgi ze światłami LED również jest futurystyczny. Zhang uważa, że pojazd przyszłości powinien komunikować się z kierowcą i witać go za pomocą oświetlenia. Projektantka zaokrągliła jego ostro zarysowane linie, by nadać modelowi przyjazny wygląd.

Na sam pomysł zmienienia Voiturette A w futurystyczny pojazd, Zhang wpadła szybko. Jednak przekształcenie pomysłu w szkic zajęło około 20 godzin.

Zaczęłam od rysowania ołówkiem na kalce kreślarskiej. Pierwszą rzeczą, nad którą pracowałam, była zewnętrzna strona pojazdu. Zeskanowałam szkic do komputera i kontynuowałam – mówi, dodając, że początkowy zarys stanowi około 20 proc. rozwoju szkicu i jest jego najważniejszą częścią. Po wykończeniu nadwozia powtórzyła proces we wnętrzu samochodu, konsultując się z szefem projektowym Oliverem Stefani.

Projektantka, która na co dzień tworzy według ścisłych wytycznych, cieszyła się swobodą podczas opracowywania futurystycznego pojazdu. Zhang planuje skonstruowanie modelu 3D pojazdu w programie komputerowym. Pomoże jej to rozwinąć szczegóły projektu. Chciałaby także, aby jej wizja pewnego dnia stała się rzeczywistością./oprac. ns/

źródło: Skoda


Tagi:
Skoda, Skoda Voiturette, Muzeum Skody, Yuhan Zhang

Zobacz podobne artykuły:

Skoda 1100 OHC Coupé - Odbudowana
kalendarz 20/03 2022

Skoda 1100 OHC Coupé - Odbudowana

Moto fanatyk

2022.03.20

7 lat zajęła rekonstrukcja wyjątkowego modelu Skody, który powstał tylko w dwóch egzemplarzach. Jednak żaden nie zachował się w całości.
Nowa Skoda Fabia Monte Carlo
kalendarz 12/02 2022

Nowa Skoda Fabia Monte Carlo

Wiadomości / News

2022.02.12

15 lutego br. Skoda zaprezentuje Fabię w wersji Monte Carlo.
Sezon rajdowy Skody 2021
kalendarz 06/01 2022

Sezon rajdowy Skody 2021

Wiadomości / Wydarzenia

2022.01.06

Ponad 20 tytułów mistrzowskich dla zespołów klienckich Skoda Motorsport.
Najnowsze artykuły:
 BP Polska od lipca rusza z ofertą wakacyjną

BP Polska od lipca rusza z ofertą wakacyjną

Wiadomości / Gorące tematy

2022.07.04

Dla klientów indywidualnych zniżki sięgają do 30 groszy na litrze paliwa.
Mazda 787B gościem Le Mans Classic 2022

Mazda 787B gościem Le Mans Classic 2022

Moto fanatyk

2022.07.03

Mazda 787B napędzana czterowirnikowym silnikiem Wankla została pierwszym japońskim samochodem, który wygrał 24-godzinny wyścig Le Mans w 1991 r.
Audi 80 zadebiutowało 50 lat temu

Audi 80 zadebiutowało 50 lat temu

Wiadomości / Ciekawostki

2022.07.02

W 1972 r. pojawiło się Audi 80 od razu otrzymując tytuł „Car of the Year – Samochodem Roku”.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.