
Skoda Scala Spider – Prace wznowione
31 studentów Akademii Skody powróciło do pracy nad tworzeniem siódmego studenckiego samochodu koncepcyjnego.
Projekt został tymczasowo zawieszony w połowie marca, wraz z całkowitym wstrzymaniem produkcji w fabrykach Skody. Po przymusowej przerwie studenci wraz z nauczycielami mogą powrócić do pracy nad modelem Scala w wersji Spider. Zajęcia praktyczne zostały wznowione 1 czerwca, zgodnie z przepisami dotyczącymi pandemii Covid-19 obowiązującymi szkoły i placówki oświatowe na terenie Czech. Nowy termin prezentacji nowego modelu koncepcyjnego nie został na razie ustalony.
- Przygotowanie wznowienia prac nad projektem siódmego samochodu koncepcyjnego było dla nas wszystkich ogromnym wyzwaniem. W ciągu ostatnich kilku tygodni pracowaliśmy nad stworzeniem niezbędnych zasad pozwalających studentom przynajmniej częściowo kontynuować pracę nad projektem „Samochodu Studenckiego 2020”. Pomimo zbliżających się egzaminów końcowych, które wzmagają presję czasu, chęć studentów do zaprezentowania nowego, spektakularnego modelu nie zmniejszyła się. Cieszy nas, że pojawiła się perspektywa rozpoczęcia ostatniej fazy budowy pojazdu na początku czerwca bieżącego roku – komentuje Alois Kauer, który w lutym 2020 r. objął stanowisko kierownika Akademii Skoda.
Przypomnijmy, że od jesieni 2019 r. 31 uczniów Akademii Skody w Mladá Boleslav pracuje nad projektem nowego samochodu koncepcyjnego. Po raz pierwszy studenci bazują na kompaktowym modelu Scala, który przekształcają w wersję Spider. Studenci pod okiem instruktorów samodzielnie wykonują wszystkie zadania: od stworzenia pierwszych szkiców, poprzez zaprojektowanie całego pojazdu, aż po własnoręczne jego zbudowanie. Wspierają ich inżynierowie i doświadczeni pracownicy działów rozwoju technicznego, projektowania i produkcji.
Od zeszłego tygodnia studenci pracują nad dalszą optymalizacją wnętrza i ostatecznymi zmianami w planowanych modyfikacjach nadwozia. W każdy wtorek odbywają się wideokonferencje z udziałem wszystkich uczestników i kierownika projektu Zdenka Stanke.
- Przerwanie produkcji było wydarzeniem gwałtownym dla wszystkich pracowników firmy Skoda. Dla nas, studentów zaangażowanych w projekt Samochodu Studenckiego, był to nerwowy czas, w którym nie wiedzieliśmy, czy i kiedy będziemy mogli wznowić naszą pracę. Mamy tylko jedną szansę na udział w takim projekcie. Jesteśmy więc bardzo szczęśliwi i wdzięczni, że możemy w końcu kontynuować działania, nawet jeśli na razie są one możliwe jedynie za pośrednictwem wideokonferencji. Kiedy w czerwcu pojawi się możliwość kontynuowania prac praktycznych, postaramy się nadrobić stracony czas najlepiej jak potrafimy - mówi Štěpán Fabian, członek zespołu odpowiedzialny za prezentację pojazdu.
- Utrzymywanie bezpiecznej odległości od siebie przez cały czas, szczególnie w późniejszej fazie projektu, podczas części praktycznej, będzie wymagało szczególnego wysiłku. Dotyczy to przede wszystkim montażu końcowego, który będzie w całości wykonywany ręcznie. W związku z tym opracowaliśmy nowe procedury mające na celu minimalizowanie bezpośrednich kontaktów, a także zapewniamy odpowiednie wyposażenie ochronne w sytuacjach, w których zachowanie bezpiecznej odległości nie może być zagwarantowane przez cały czas. Zapewniamy również regularną dezynfekcję wszystkich narzędzi i materiałów. Pomimo tej wyjątkowej sytuacji, która jest wyzwaniem dla nas wszystkich, już teraz czekam na moment, w którym będziemy mogli zaprezentować nasz samochód dziennikarzom i szerokiej publiczności – dodaje Zdeněk Stanke, kierownik projektu./oprac. ns/
źródło: Skoda
Zobacz podobne artykuły:
Skoda 1100 OHC Coupé - Odbudowana
Moto fanatyk
2022.03.20
Nowa Skoda Fabia Monte Carlo
Wiadomości / News
2022.02.12
Sezon rajdowy Skody 2021
Wiadomości / Wydarzenia
2022.01.06
Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?
Warsztat / Porady
2022.08.02
Ile kosztuje polisa dla Tesli?
Finanse / Ubezpieczenia
2022.08.01
Mitsubishi L200 – Testy rajdowej wersji
Wiadomości / Wydarzenia
2022.07.30
Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.