Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Sezon Motul HRSMP dla Lutego, Dolnośląski dla Grzelewskiego
kalendarz 06/10 2019

Sezon Motul HRSMP dla Lutego, Dolnośląski dla Grzelewskiego

Moto sport

Marcin Grzelewski i Krzysztof Niedbała (Ford Sierra Cosworth 4x4) zwycięzcami 53. Rajdu Dolnośląskiego, ostatniej rundy sezonu Motul HRSMP.

Robert Luty i Marcin Celiński (Subaru Legacy) zajęli drugie miejsce, ale to im wystarczyło, by cieszyć się z mistrzostwa Polski w swojej kategorii i wśród wszystkich załóg w historycznych rajdówkach.

Blisko 220 km zaciętego ścigania, siedem z 18 odcinków przejeżdżanych po zmroku, a do tego zmienne warunki pogodowe - od jazdy w deszczu i mgle w sobotę, po przepiękne słońce w niedzielę. Rajd Dolnośląski jak mało który sprawdził formę zawodników Motul HRSMP. Tym bardziej podziw powinno budzić to, że na mecie zameldował się komplet załóg, które w piątek wystartowały do rywalizacji.

Najszybciej odcinki specjalne Rajdu Dolnośląskiego pokonywali Marcin Grzelewski i Krzysztof Niedbała. Załoga Forda Sierry Cosworth 4x4 stoczyła pasjonujący bój z Robertem Lutym i Marcinem Celińskim. Duet w Subaru Legacy prowadził do sobotniego popołudnia, ale potem musiał uznać wyższość Grzelewskiego i Niedbały, którzy wygrali 10 z 18 rozegranych odcinków specjalnych.

- To chyba najbardziej wymagający rajd w jakim brałem udział. Poprzednie edycje Dolnośląskiego nie był dla nas łaskawe, a tym razem było jeszcze trudniej. Najdłuższa trasa, deszcz, jazda w ciemnościach i jeszcze mgła. Jestem bardzo zadowolony z wyniku. Nie spodziewałem się, że w pierwszym sezonie startów nowym samochodem będziemy w stanie wygrywać odcinki, a co dopiero całe rajdy - komentował na mecie Marcin Grzelewski.

Luty, po trzech zwycięstwach z rzędu, tym razem był drugi. Ale to wystarczyło, by wraz z Celińskim triumfowali w kategorii FIA 4/J2 (samochody z lat 1986-90) oraz w Historycznej Klasyfikacji Generalnej. Dla Lutego to drugi taki tytuł w Motul HRSMP - poprzednio zwyciężył w 2017 r.

- Podeszliśmy do tego rajdu taktycznie. Oczywiście chcieliśmy wygrać, ale ważniejsze było to, że nie musieliśmy zwyciężyć, by osiągnąć cel. Pojechaliśmy rozsądnie, bez nadmiernego ryzyka. Wypracowaliśmy sobie dużą przewagę, więc w finałowym dniu mogliśmy nieco odpuścić, żeby nie zaliczyć jakiegoś kapcia czy wypaść z trasy. Plan się udał, zachowaliśmy zimną głowę, a teraz możemy świętować. Mamy tytuł w generalce i to jest najważniejsze - cieszył się Robert Luty.

Pełna zwrotów akcji była rywalizacja o laur w kategorii FIA 3 (auta z lat 1976-1981). Zdecydowanymi faworytami byli Piotr Zaleski i Piotr Szadkowski, którzy prowadzili do sobotniego poranka, kiedy to zatrzymały ich problemy z silnikiem w Porsche 911 SC. Mechanikom udało się jednak naprawić samochód i zwycięzcy Historycznej Klasyfikacji Generalnej z sezonu 2018 mogli wrócić na trasę i zdobyć punkty potrzebne, by przypieczętować tytuł. Rajd Dolnośląski w kategorii FIA 3 wygrali tegoroczni debiutanci - Andrzej Banaś i Rafał Chronowski w Lancii Beta Monte Carlo. Było to ich drugie zwycięstwo w sezonie. Pierwsze odnieśli w Rajdzie Rzeszowskim.

Sezon 2019 w wykonaniu Jerzego Skrzypka i Krzysztofa Marczewskiego (Fiat Ritmo Abarth) był popisem skutecznej jazdy. Ta załoga zdobyła komplet punktów we wszystkich pięciu rundach, w których wzięli udział. Dzięki temu nie tylko sięgnęli po tytuł w kategorii FIA 4/J1 (1982-85), ale także wywalczyli drugą lokatę w Historycznej Klasyfikacji Generalnej.

Z kolei w PZM 5 (samochody 2WD bez historycznych homologacji) tytuł był kwestią rozgrywki między dwoma załogami w BMW 318is, czyli Jakubem Wolskim/Bartoszem Krawcem i Wojciechem Goździewiczem/Joanną Madej. W Dusznikach-Zdroju puchar za zwycięstwo w tej kategorii odebrał ten drugi duet, ale Wolski z Krawcem uplasowali się na drugiej pozycji, co wystarczyło im, by obronić pierwsze miejsce i zdobyć mistrzostwo.

Jeszcze przed Rajdem Dolnośląskim wyjaśniła się kwestia mistrzostwa w kategoriach FIA 1 (samochody z lat 1931-1969) i FIA 2 (roczniki 1970-1975). W pierwszej po tytuł sięgnęli Tomasz Curyło i Jarosław Skwarek (Syrena 104), a Piotr Kiepura i Mateusz Galle (Fiat 125p Monte Carlo) zdobyli mistrzostwo w FIA 2. Z kolei w PZM 6 (samochody 4x4 bez historycznej homologacji) tytuł zapewniony mieli Mariusz Polak i Tadeusz Gargas (Audi Quattro).

Z trasą Rajdu Dolnośląskiego mierzyły się też dwie czeskie załogi w Skodach 130 RS. Duety Carbol/Smrčková oraz Hock/Novák były doskonałym punktem odniesienia dla zawodników z Motul HRSMP. Goście komplementowali organizację cyklu, jak i niesamowite trasy, z którymi mierzyli się przez trzy dni. - Pogoda była niezwykle wymagająca, ale cieszymy się, że wystartowaliśmy. Odcinki Dolnośląskiego są bardzo trudne i zróżnicowane, a sam cykl - bardzo dobrze zorganizowany - oceniał Tomas Carbol, zwycięzca Rajdu Dolnośląskiego w kategorii FIA 2.

Rajd Dolnośląski - w poszczególnych kategoriach triumfowali:

FIA 1 (rajdówki z lat 1931-69): Andrzej Wodziński/Marek Kaczmarek (Alfa Romeo 1750 GTAm)
FIA 2 (rajdówki z lat 1970-75): Tomáš Carbol/Kristýna Smrčková (Skoda 130 RS)
FIA 3 (rajdówki z lat 1976-81): Andrzej Banaś/Rafał Chronowski (Lancia Beta Monte Carlo)
FIA 4/J1 (rajdówki z lat 1982-85): Jerzy Skrzypek/Krzysztof Marczewski (Fiat Ritmo Abarth)
FIA 4/J2 (rajdówki z lat 1986-90): Robert Luty/Marcin Celiński (Subaru Legacy)
PZM 5 (auta 2WD, bez homologacji): Wojciech Goździewicz/Joanna Madej (BMW 318is)
PZM 6 (auta 4WD i/lub z turbodoładowaniem, bez homologacji): Mariusz Polak/Tadeusz Gargas (Audi B2 Coupe Quattro)

Motul HRSMP - mistrzowie Polski w sezonie 2019:

Historyczna Klasyfikacja Generalna: Robert Luty/Marcin Celiński (Subaru Legacy)
FIA 1 (rajdówki z lat 1931-69): Tomasz Curyło/Jarosław Skwarek (Syrena 104)
FIA 2 (rajdówki z lat 1970-75): Piotr Kiepura/Mateusz Galle (Fiat 125p)
FIA 3 (rajdówki z lat 1976-81): Piotr Zaleski/Piotr Szadkowski (Porsche 911 SC)
FIA 4/J1 (rajdówki z lat 1982-85): Jerzy Skrzypek/Krzysztof Marczewski (Fiat Ritmo Abarth)
FIA 4/J2 (rajdówki z lat 1986-90): Robert Luty/Marcin Celiński (Subaru Legacy)
PZM 5 (auta 2WD, bez homologacji): Jakub Wolski/Bartosz Krawiec (BMW 318is)
PZM 6 (auta 4WD i/lub z turbodoładowaniem, bez homologacji): Mariusz Polak/Tadeusz Gargas (Audi B2 Coupe Quattro)


Tagi:
53. Rajd Dolnośląski, ostatnia runda sezonu Motul HRSMP, Marcin Grzelewski, Krzysztof Niedbała, Robert Luty, Marcin Celiński, Andrzej Banaś, Rafał Chronowski, Jerzy Skrzypek, Krzysztof Marczewski

Zobacz podobne artykuły:

Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji
kalendarz 22/04 2024

Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Wiadomości / Moto sport

2024.04.22

Sébastien Ogier wygrał Rajd Chorwacji.
 Druga runda WEC 2024
kalendarz 20/04 2024

Druga runda WEC 2024

Wiadomości / Moto sport

2024.04.20

Na nowym dla serii włoskim torze Imola odbędzie się druga runda sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC).
Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?
kalendarz 19/04 2024

Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Wiadomości / Moto sport

2024.04.19

Zespół Toyoty będzie bronił prowadzenia w kategorii producentów podczas Rajdu Chorwacji.
Najnowsze artykuły:
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.
 VW R – oddzielną marką?

VW R – oddzielną marką?

Wiadomości / News

2024.04.21

Dział R otrzyma własny pawilon w centrum wystawowym Autostadt w Wolfsburgu.
 Druga runda WEC 2024

Druga runda WEC 2024

Wiadomości / Moto sport

2024.04.20

Na nowym dla serii włoskim torze Imola odbędzie się druga runda sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC).