Sebastian Vettel otworzył nowy sezon Formuły 1
kalendarz 26/03 2018

Moto sport

Grand Prix Australii wygrał  Sebastian Vettel z zespołu Ferrari.

Wygrana w Melbourne na otwarcie sezonu 2018 to jednocześnie setne podium Vettela i 48 triumf. Niemiec w Australii zwyciężył po raz drugi z rzędu.

Drugie miejsce zajął broniący tytułu Brytyjczyk Lewis Hamilton z Mercedesa, a trzecie Fin Kimi Raikkonen – partner Vettela z zespołu.

Hamilton dzień wcześniej wywalczył pole position i praktycznie wszyscy stawiali na jego zwycięstwo podczas Grand Prix. Tuż po starcie istotnie Brytyjczyk objął prowadzenie i nie pozwalał się wyprzedzić do 19. okrążenia, kiedy to zjechał na zmianę opon. Po powrocie na tor był na drugiej pozycji - za Vettelem.

Między 24. a 25. okrążeniem kierowcy zespołu Haas - Duńczyk Kevin Magnussen i Francuz Romain Grosjean z powodu źle dokręconych kół, nie mogli kontynuować jazdy. Do tego bolid drugiego z nich stanął w takim miejscu, że mogło dojść do kraksy. W tej sytuacji sędziowie musieli zarządzić najpierw neutralizację wirtualną, a później tradycyjną i na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa.

Moment ten okazał się szczęśliwy dla Ferrari. Podczas neutralizacji obowiązuje zakaz wyprzedzania. W tym czasie Vettel zjechał na zmianę opon. Po powrocie miał pierwszą lokatę. W innym przypadku Hamilton nadal byłby pierwszy. Po opuszczeniu toru przez samochód bezpieczeństwa, do przejechania pozostawało jeszcze 27 okrążeń. Pod koniec wyścigu, w bolidzie Hamiltona pojawiły się problemy z silnikiem. Ostatecznie przesądziło to o wygranej Vettela.

Na pewno do udanych wyścigów, Grand Prix Australii nie może zaliczyć zespół Williamsa. Pierwszego w swoim życiu wyścigu F1 nie ukończył Rosjanin Siergiej Sirotkin a drugi zawodnik - Kanadyjczyk Lance Stroll dojechał do mety na 14. pozycji. Ponadto wyścigu nie ukończyli: Marcus Ericsson (Szwecja/Sauber), Pierre Gasly (Francja/Toro Rosso), Romain Grosjean (Francja/Haas) i Kevin Magnussen (Dania/Haas).