Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Samochód a stan epidemii: gdzie jeździmy i jak się chronimy
kalendarz 08/05 2020

Samochód a stan epidemii: gdzie jeździmy i jak się chronimy

Bezpieczeństwo

W trakcie pandemii jeździmy rzadziej, a wiele osób przesiadło się z transportu zbiorowego do samochodu.

Korzystanie z auta ogranicza przebywanie w przestrzeni publicznej. Wyniki badania pokazują, że ponad połowa kierowców (56,2 proc.) deklaruje, że w trakcie epidemii jeździ rzadziej. Dotyczy to szczególnie osób, które zazwyczaj jeżdżą samochodem tylko kilka razy w miesiącu – aż 70 proc. z nich jeździ mniej niż w normalnych okolicznościach. Widać to także po zmniejszonym w ostatnich miesiącach ruchu na drogach. Z drugiej strony sześć na dziesięć osób, które dotychczas głównie korzystały z komunikacji zbiorowej, przesiadło się do samochodu, by uniknąć kontaktu z innymi.

Autem głównie na zakupy

W badaniu sprawdzono, z jakich powodów kierowcy decydują się na jazdę w dobie koronawirusa. Okazuje się, że zdecydowanie najczęściej wsiadają do auta, by zrobić zakupy (86 proc.). Kupujemy teraz rzadziej, ale więcej i samochód bywa konieczny do transportu.

Inne częste powody to dojazd do pracy (61 proc.), opieka nad bliskimi (35 proc.) oraz załatwianie spraw urzędowych (28 proc.). Tylko 4 proc. ankietowanych wskazało, że jeździło w innych niż w wybranych najistotniejszych celach.

Ostrożne tankowanie, dezynfekcja i… rzadsze mycie auta

Aż 95 proc. kierowców przyznało, że stosuje specjalne środki bezpieczeństwa w czasie epidemii. Okazuje się, że najpopularniejsze z nich dotyczą tankowania.

Siedmiu na dziesięciu kierowców korzysta z rękawiczek podczas kontaktu z dystrybutorem. Jeśli stacja ich nie udostępnia, zawsze można złapać pistolet dystrybutora przez szmatkę. Warto też rozważyć czy nie zmienić nawyków związanych z tankowaniem. Ponad połowa kierowców (52 proc.) zadeklarowała, że zaczęła korzystać ze stacji tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście niezbędne - pomimo pokusy, jaką są utrzymujące się niskie ceny paliw.

Popularne jest także dezynfekowanie. Po wejściu do auta warto poświęcić chwilę na odkażenie wszystkich powierzchni, na którym mogą być obecne wirusy. Dotyczy to nie tylko rąk, ale również kierownicy, dźwigni zmiany biegów, klamki, pasa bezpieczeństwa oraz często używanych elementów deski rozdzielczej. Na takie środki zapobiegawcze decyduje się prawie połowa badanych (49 proc.).

Co ciekawe ponad 40 proc. ankietowanych wstrzymało się z myciem samochodu. Z jednej strony nie jest to niezbędna czynność, ale wpływ na taką postawę mogły mieć także doniesienia o karaniu mandatami kierowców podjeżdżających na myjnie.

Mniej więcej co trzeci kierowca ograniczył branie pasażerów oraz udostępnianie swojego samochodu innym osobom.

- Jak pokazują wyniki badania, stan epidemii wyraźnie wpłynął na zachowania kierowców. W większości Polacy wykazują się ostrożnością i rozsądkiem. Wraz z luzowaniem restrykcji, np. otwarciem galerii handlowych oraz hoteli, można się spodziewać stopniowego zwiększania mobilności. Jednak warto nadal stosować kluczowe środki zapobiegawcze aż do wygaśnięcia epidemii  – komentuje Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.

Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono w dniach 22-28 kwietnia 2020 r, na reprezentatywnej grupie 1000 polskich kierowców.

źródło: AlcoSense Laboratories


Tagi:
samochód w stanie pandemii, bezpieczeństwo w czasie koronawirusa, koronawirus, bezpieczne tankowanie, dezynfekcja auta

Zobacz podobne artykuły:

 Polacy: Mistrzowie kierownicy czy mistrzowie iluzji?
kalendarz 05/04 2024

Polacy: Mistrzowie kierownicy czy mistrzowie iluzji?

Bezpieczeństwo

2024.04.05

5 kwietnia obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą, który ma na celu zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań na drogach.
Gwarancja sukcesu
kalendarz 05/04 2024

Gwarancja sukcesu

Bezpieczeństwo

2024.04.05

Dobra szkoła nauki jazdy to nie tylko doświadczenie i jakość. To również pewność, że osoba starająca się uzyskać prawo jazdy będzie otoczona profesjonalną opieką.
Zimowe szaleństwa kierujących po alkoholu
kalendarz 27/03 2024

Zimowe szaleństwa kierujących po alkoholu

Bezpieczeństwo

2024.03.27

Ponad 8,5 tys. zatrzymanych w ferie.
Najnowsze artykuły:
Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Wiadomości / Moto sport

2024.04.19

Zespół Toyoty będzie bronił prowadzenia w kategorii producentów podczas Rajdu Chorwacji.
 Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Wiadomości / News

2024.04.19

Do zdarzenia doszło w piątkowy poranek na warszawskim Mokotowie.
Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Wiadomości / News

2024.04.19

To efekt niebezpiecznej jazdy, na którą zdecydował się 40-letni mieszkaniec Sosnowca.