Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Rotacja opon w samochodzie
kalendarz 25/02 2014

Rotacja opon w samochodzie

Warsztat / Porady / opony

Rodzaj napędu, intensywność użytkowania auta, czy niewłaściwe ciśnienie, mogą wpływać na nierównomierne zużycie opon.

Dlatego oprócz regularnej kontroli stanu ogumienia – ciśnienia, głębokości bieżnika – zaleca się także okresową rotację ogumienia. Jest ona ważnym elementem konserwacji opon, której głównym celem jest zapewnienie jak najdłuższego czasu użytkowania opon i bezpieczeństwa ich użytkowników. Na czym polega i jak ją przeprowadzić?

Z reguły opony osi napędowej ze względu na fakt, że to na nich spoczywa nadanie pojazdowi ruchu, zużywają się szybciej. Jest to spowodowane intensywnością pracy jaką oś napędowa, a tym samym jej opony muszą wykonać w porównaniu do osi wleczonej. „Niejednolita głębokość bieżnika na różnych osiach może być przyczyną nierównego hamowania i prowadzenia pojazdu, zwłaszcza w warunkach deszczowych. Zmieniając miejsce montowania opony, robimy to nie tylko po to, aby zapewnić im dłuższy okres eksploatacji, ale także, by zmniejszyć utratę przyczepności osi nienapędzanej samochodu” – mówi Michał Jan Twardowski, Specjalista ds. technicznych Bridgestone.
 
Na co uważać

Opony nie mogą być rotowane dowolnie. Wszystkie ‘sezonówki’ powinny być zamieniane według przyjętych wzorców. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na budowę bieżnika opon naszego auta. Jego konstrukcja – kierunkowa, symetryczna, asymetryczna – warunkuje sposób przekładania opon względem osi i stron pojazdu. Opony Bridgestone konstruowane są według różnych wzorów bieżnika, pozostawiając możliwość rotacji zgodnie z zaleceniami producentów, począwszy od asymetrycznych po kierunkowe zimówki z rodziny lamelowanych.

Najczęściej opony przenoszone na oś napędową zamienia się z oponami osi wleczonej. Taka metoda przyczynia się do bardziej jednolitego zużycia całego zestawu. „W przypadku zużycia bieżnika, w stopniu który wyklucza oponę z dalszego użytku, należy zakupić nowe ogumienie. Oczywiście istnieje możliwość wymiany jednej pary, jednak rekomendowana jest zmiana całego kompletu. W przypadku decyzji o zakupie tylko dwóch opon, powinniśmy zamontować je na osi nienapędzanej, ponieważ ma ona większą tendencję do uciekania w razie poślizgu i wymaga większej przyczepności” – dodaje ekspert.

Sposoby rotacji

Opony symetryczne pozostawiają większą dowolność rotacji. Zazwyczaj stosowane są w popularnych małych i średnich autach miejskich, a szerszy zakres adaptacji względem osi dodatkowo zwiększa ich praktyczność. W tym przypadku rotacja może przebiegać zarówno między osiami, jak i stronami oraz według wzorca X. Opony kierunkowe natomiast narzucają kierunek obrotu w związku z czym mogą być rotowane wyłącznie po jednej stronie pojazdu, bez zmiany kierunku toczenia. Kierunkowy wzór bieżnika najlepiej sprawdza się w oponach zimowych, ze względu na prawidłowe odprowadzanie wody i śniegu. Warto więc po sezonie sprawdzić, czy któraś para z zimowego kompletu jest bardziej wyeksploatowana, aby w kolejnym sezonie zadbać o jej prawidłową rotację.

Opony asymetryczne także mogą być rotowane pomiędzy osiami, należy jednak pamiętać, że wzór ich bieżnika po zewnętrznej i wewnętrznej stronie czoła opony jest inny. Ta dwojaka budowa odpowiada za balans parametrów na suchej i mokrej nawierzchni. Dlatego przy przekładaniu opon trzeba zwrócić uwagę na symbole Inside oraz Outside na ścianie bocznej opony. Opony asymetryczne są coraz bardziej popularne, szczególnie przy montażu na autach o dużej mocy silnika i wysokim momencie obrotowym. Są to także często opony do aut sportowych najwyższej klasy – Ferrari, czy Aston Martin – zazwyczaj na fabrycznym wyposażeniu, jak w przypadku opon seryjnie montowanych m.in. w modelach 458 Italia czy Rapide.

Informacji o prawidłowej kolejności i harmonogramie rotacji w danym pojeździe powinniśmy szukać w instrukcji obsługi. W przypadku braku wytycznych w książce auta, specjaliści zalecają taką zamianę w pojazdach osobowych co 8 000 – 12 000 km lub wcześniej, jeśli zauważyliśmy nierównomierne zużycie. Opony aut z napędem na cztery koła powinny mieć rotowane opony nieco częściej, nawet co 6 000 km.
 
Podstawowym czynnikiem wpływającym na żywotność opony wciąż pozostaje prawidłowe ciśnienie podczas eksploatacji, dlatego zaleca się jego kontrolę minimum raz w miesiącu. Sprawdzenie ciśnienia może zaoszczędzić nawet kilka tysięcy km przebiegu opony.

 

Zobacz podobne artykuły:

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność
kalendarz 07/09 2022

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Warsztat / Porady

2022.09.07

Prowadzisz firmę transportową? Zadbaj o swoje samochody ciężarowe i zapewnij im długą żywotność.
Jakie są objawy zużycia się świec zaplonowych i kiedy je wymienić?
kalendarz 25/08 2022

Jakie są objawy zużycia się świec zaplonowych i kiedy je wymienić?

Warsztat / Porady

2022.08.25

Przedstawiamy przyczyny niszczenia się świec zapłonowych.
Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?
kalendarz 02/08 2022

Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Warsztat / Porady

2022.08.02

Samochód, podobnie jak człowiek, wymaga odpowiednich elementów, by prawidłowo funkcjonować.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/

Rustcheckcorolon

mazowieckie
ul. Szczęsna 26
02-454 Warszawa
Tel.: 661 61 51 06
https://www.rustcheckcorolon.pl/
Najnowsze artykuły:
Już wkrótce w salonach

Już wkrótce w salonach

Prezentacje / Nowości

2022.09.26

Nissan X-Trail od ponad 20 lat dostarcza przygód rodzinom na całym świecie. Czwarta generacja kultowego modelu już wkrótce pojawi się na polskich drogach, a dealerzy już od dziś będą przyjmować zamówienia.
Wciąż na topie

Wciąż na topie

Wiadomości / News

2022.09.09

Kiedy Toyota Yaris zadebiutowała 23 lata temu, wprowadziła do segmentu B zupełnie nowy pomysł na stylistykę, wyjątkowo wydajny i niezawodny silnik 1.0 oraz właściwości jezdne dopasowane do stylu jazdy Europejczyków. ...
Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Warsztat / Porady

2022.09.07

Prowadzisz firmę transportową? Zadbaj o swoje samochody ciężarowe i zapewnij im długą żywotność.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.