Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Rokersi rozpoczęli sezon kartingowy
kalendarz 28/04 2018

Rokersi rozpoczęli sezon kartingowy

Moto sport

Wyścigi na toruńskiej Awix Racing Arenie zainaugurowały krajowy sezon kartingowy.

Jako pierwsi wyjechali na tor zawodnicy startujący w najpopularniejszej i najliczniej obsadzonej serii Rok Cup Poland.  

Podobnie jak w ubiegłym roku sponsorem strategicznym serii jest koncern PKN Orlen. W ramach programu Akademii Orlen Team najbardziej obiecujący zawodnicy otrzymają cenne nagrody rzeczowe, jak np. komplety opon wyścigowych, a na koniec sezonu, najlepsi z nich zostaną uhonorowani biletami uprawniającymi do startu w International Rok Cup Final, który jest rozgrywany we włoskim Lonato. Podczas ceremonii otwarcia zawodów w Toruniu ogłoszono listę zawodników nominowanych do Akademii. Nominacje otrzymali: Mikołaj Cegielski, Franciszek Czapla, Karol Czepiel, Jerzy Glac, Maciej Gładysz, Adrian Janicki, Mikołaj Kania, Hubert Kowalczyk, Franciszek Palmirski, Piotr Protasiewicz, Jan Przyrowski, Adam Szydłowski, Filip Wójcik, Szymon Urbaniak i Marcin Zając. Dodatkową atrakcją pierwszej rundy Rok Cup Poland 2018 była wizyta Artura Kubicy. Ojciec jedynego w historii Polaka, który dotarł do Formuły 1, pozował do zdjęć w towarzystwie młodych adeptów motosportu i cierpliwie odpowiadał na pytania najczęściej dotyczące Roberta.

W porównaniu do poprzedniego sezonu Główna Komisja Sportu kartingowego wprowadziła istotną zmianę – o końcowej klasyfikacji poszczególnych rund nie decyduje już kolejność w wyścigu finałowym, a liczba punktów zebrana zarówno podczas finału, przedfinału, jak i kwalifikacji.

Kategorię najmłodszych zawodników – Baby Rok, na Awix Racing Arenie zdominował Franciszek Liszka (TTSK K-Team Tarnów) z którym w przedfinale zacięcie rywalizował Kacper Turoboyski (A. Leszczyński). Na trzecim miejscu sklasyfikowano Mateusza Piszczako (A. Wielkopolski), który obydwa wyścigi główne ukończył w czołowej trójce. Tuż za nim zawody ukończył duet kartingowców z Automobilklubu Leszczyńskiego: Antoni Derebecki i Iwo Beszterda.

W klasie Mini Rok klasą dla siebie był Piotr Protasiewicz (Wallrav Racing Club), który triumfował we wszystkich wyścigach. Drugą lokatę zajął Maciej Gładysz (TTSK K-Team Tarnów), ubiegłoroczny triumfator Micro Max w serii Rotaxa, który w tym sezonie przeniósł się do Rok Cup Poland. 9-letni syn kierowcy wyścigowego - Adama, przez cały weekend prezentował wysoką formę, potwierdzając, że doświadczenie zdobyte podczas startów w WSK Super Master Series we Włoszech musi zaprocentować. Trzecią lokatę zajął Jerzy Glac (A. Wielkopolski), czwartą Franciszek Czapla (A. Leszczyński), a na piątej pozycji sklasyfikowano Bartosza Grzywacza (A. Wielkopolski).

Pasjonujący pojedynek oglądano w finałowym wyścigu Junior Roka. Zwycięzca przedfinału Marcin Czepiel (A. Wielkopolski) przegrał start z debiutującym w tej kategorii Alanem Czyżem (A. Wielkopolski) i Vyacheslavem Putyatinem z Ukrainy, więc musiał odrabiać straty. To znacznie uatrakcyjniło przebieg rywalizacji, ale ostatecznie, po zaciętych pojedynkach, Czepiel wrócił na pozycję lidera i ostatecznie wygrał całe zawody. Drugi był Alan Czyż, dopingowany przez tatę Artura, który przed laty był jednym z czołowych polskich kierowców w wyścigach samochodowych. Trzecią lokatę zajął Putyatin, a za gościem z Ukrainy finiszowali: Adam Szydłowski (A. Leszczyński) i Filip Konieczny (A. Zielonogórski Duet).

W kategorii Rok GP14 triumfował zwycięzca przedfinału i finału Franciszek Palmirski (A. Wielkopolski) przed Adrianem Janickim (A. Zielonogórski Duet) i bardzo szybkim Hubertem Kowalczykiem (A. Zielonogórski Duet/AMO Racing Team), który po problemach w przedfinale, do finałowego wyścigu startował z ostatniego pola, a na mecie zameldował się na drugim miejscu! Na czwartej pozycji w całych zawodach sklasyfikowano Daniela Zająca (Wallrav Racing Club), a piąte miejsce zajął Adrian Marcinkiewicz (A. Zielonogórski Duet), natomiast w klasie Rok Shifter rywalizacja początkowo toczyła się pomiędzy Mikołajem Cegielskim (A. Wielkopolski), a Filipem Wójcikiem (A. Rzemieślnik). Jednak ostatecznie dwa zwycięstwa przypadły Szymonowi Urbaniakowi (A. Szczeciński), który został triumfatorem tej kategorii, wyprzedzając Cegielskiego, Wójcika oraz Dawida Gawina (BTM Bydgoszcz) i Pawła Dajewskiego (A. Leszczyński).

Druga runda serii Rok Cup Poland 2018 odbędzie się w dniach 11-12 maja w Bydgoszczy.


Tagi:
Rok Cup Poland, sezon kartingowy 2018, Mikołaj Cegielski, Franciszek Czapla, Karol Czepiel, Jerzy Glac, Maciej Gładysz, Adrian Janicki, Mikołaj Kania, Hubert Kowalczyk, Franciszek Palmirski, Piotr Protasiewicz, Jan Przyrowski, Adam Szydłowski, Filip Wójcik, Szymon Urbaniak, Marcin Zając, Artur Kubica

Zobacz podobne artykuły:

Klara Kowalczyk II kartingowym wicemistrzem Polski
kalendarz 26/12 2022

Klara Kowalczyk II kartingowym wicemistrzem Polski

Wiadomości / Moto sport

2022.12.26

Klara Kowalczyk zdobyła w sezonie 2022 tytuł II kartingowego wicemistrza Polski.
Ott Tänak wraca do zespołu M-Sport
kalendarz 18/12 2022

Ott Tänak wraca do zespołu M-Sport

Wiadomości / Moto sport

2022.12.18

Tänak będzie w zespole kierowcą numer 1 w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata 2023.
Nissan JUKE Hybrid Rally Tribute – technologia hybrydowa z domieszką adrenaliny
kalendarz 24/08 2022

Nissan JUKE Hybrid Rally Tribute – technologia hybrydowa z domieszką adrenaliny

Wiadomości / Moto sport

2022.08.24

Z okazji 50. rocznicy udziału Nissana w Rajdzie Safari, zaprezentowano wizualizacje koncepcyjnego Nissana JUKE Rally Tribute. Dziś model ten nabrał realnych kształtów.
Najnowsze artykuły:
Karambol na S74. Kto dostanie odszkodowanie?

Karambol na S74. Kto dostanie odszkodowanie?

Finanse / Ubezpieczenia

2023.02.02

W poniedziałek 16 stycznia na drodze S74 niedaleko Kielc zderzyło się kilkadziesiąt samochodów.
Odświeżony Jazz Crosstar e:HEV z odświeżoną stylistyką oraz większą mocą

Odświeżony Jazz Crosstar e:HEV z odświeżoną stylistyką oraz większą mocą

Wiadomości / News

2023.02.02

Honda Jazz Crosstar e:HEV w odświeżonej wersji po faceliftingu trafi do polskich salonów późną wiosną 2023 roku. 
Mniej „kopciuchów”, wzrost cen i problemy z dostępnością nowych aut

Mniej „kopciuchów”, wzrost cen i problemy z dostępnością nowych aut

Wiadomości / Gorące tematy

2023.01.31

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym w 2022 roku.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.