Rocznica samochodu Warszawa

30 marca 1973 roku warszawską fabrykę na Żeraniu opuścił ostatni egzemplarz Warszawy.
Przypomnijmy, że Warszawa była pierwszym polskim samochodem osobowym produkowanym w latach 1951–1973 w FSO. Samochód został skonstruowany na licencji radzieckiej Pobiedy. Pierwsze auta (modele M20, 200, 201 i 202) charakteryzowały się 4-drzwiowym "garbatym" nadwoziem. W 1964 r. wprowadzono wersję sedan, natomiast rok później pojawiło się kombi.
Samochód doczekał się wielu modernizacji a także wersji pochodnych, jak pick-up, radiowóz, sanitarka, furgon. Z podzespołów Warszawy korzystały również inne pojazdy – dostawcze: Żuk, Nysa, Tarpan. Produkcja Warszawy została zakończona nie tylko dlatego, że na początku lat 70 ubiegłego wieku, była to już konstrukcja przestarzała. FSO produkowało już od prawie 6 lat Fiata 125p. Dodajmy, że w ostatnim roku produkcji Warszawy, linie montażowe opuściło 4266 egzemplarzy, podczas gdy jeszcze rok wcześniej 12 803 sztuki. Ogółem przez cały okres produkcji powstało łącznie 254 471 aut, przy czym 72 834 samochody wyeksportowano. Najwięcej do Bułgarii (26 655) i na Węgry (21 142).
Zobacz podobne artykuły:
„Nigdy nie powstanie elektryczny model 911”
Wiadomości / News
2026.06.26
Pierwszy Maybach Atelier w Europie powstał w...
Wiadomości / Wydarzenia
2026.06.23
Toyota Off‑Road Festival 2026
Moto fanatyk
2026.06.26
Rusza sezon driftingu
Wiadomości / Moto sport
2026.06.26