Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Przygotuj auto do jesieni
kalendarz 11/10 2018

Przygotuj auto do jesieni

Eksploatacja

Zaparowane szyby, śliskie drogi i szybko zapadający zmierzch to utrudnienia, z którymi kierowcy zmagają się każdej jesieni. Do trudnych warunków na drodze warto przygotować się wcześniej. Sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych, wymiana opon na zimowe czy wyczyszczenie wentylacji to mało pracochłonne czynności, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podróży.

Nie tylko zima może zaskoczyć kierowców. Również jesienią na drodze czekają na nich niekorzystne warunki atmosferyczne, które mogą utrudnić prowadzenie pojazdu. Co wobec tego zrobić, by jesienna podróż samochodem była bezpieczniejsza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Krok pierwszy: sprawdź stan techniczny pojazdu

Sprawny samochód to podstawa bezpiecznej jazdy, dlatego przed nadejściem jesieni udaj się do mechanika. Koniecznie sprawdź stan akumulatora, ponieważ gdy temperatura powietrza spadnie do około 0℃, moc rozruchowa akumulatora może obniżyć się nawet o 20%. Co warto w nim sprawdzić? Mechanik oceni, czy nie ma żadnych usterek na zewnątrz akumulatora, a także sprawdzi obwód ładowania.

Podczas wizyty w warsztacie pamiętaj także o sprawdzeniu, czy płyny eksploatacyjne nadal zachowują swoje właściwości. Jeśli są w złym stanie, może to wywołać poważne konsekwencje.

Niewymieniany:

- płyn chłodniczy może doprowadzić do uszkodzenia układu chłodzenia, co może skutkować awarią silnika,
- płyn hamulcowy powoduje obniżenie skuteczności hamowania, a nawet może doprowadzić do awarii całego układu hamulcowego,

Pamiętaj także o płynie do spryskiwaczy. W trakcie okresu przejściowego możesz dolać koncentrat płynu do spryskiwaczy. Dzięki temu zużyjesz do końca płyn letni i jednocześnie nie uszkodzisz zbiornika. Następnie możesz zacząć używać płynu zimowego.

Krok drugi: wymień opony i wycieraczki, jeśli to konieczne

Niektóre części w pojeździe należy wymieniać co sezon, inne – dopiero wtedy, kiedy się zużyją. Jesień to doskonały moment, by zmienić opony z letnich na zimowe i nie martwić się, gdy spadnie pierwszy śnieg. Mają lepszą przyczepność, co pozwala uniknąć wpadnięcia w poślizg na ulicach. Warto także skontrolować u fachowca, czy Twoje koła są odpowiednio wyważone i napompowane. Przy okazji, sprawdź i ustaw geometrię zawieszenia, dzięki temu zwiększysz stabilność w prowadzeniu auta i zmniejszysz zużycie opon.

Oprócz tego sprawdź jakość piór wycieraczek. Jeśli są zużyte, wyszczerbione i popękane, mogą nie poradzić sobie z jesiennym deszczem i utrudniać widoczność na drodze. Równie ważna jest sprawność świateł. Kontroluj je przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli zauważysz, że światło reflektorów słabnie, od razu wymień żarówki. Dodatkowo, sprawdź ustawienie przednich świateł. Ich nieprawidłowe usytuowanie może skutkować niedoświetleniem drogi lub oślepianiem pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Krok trzeci: zadbaj o dobrą widoczność

Zmorą jesiennej jazdy samochodem są parujące szyby. Bardzo często winę za to ponosi niewystarczająca wentylacja pojazdu. Aby pozbyć się tego problemu, odkurz dokładnie kanały wentylacyjne i wyloty w środku auta, a następnie spryskaj je środkiem dezynfekującym. Lepszą wentylację zapewni także klimatyzacja. Wbrew pozorom, powinno się jej używać też jesienią i zimą. Pracująca klimatyzacja doprowadza do kabiny osuszone powietrze, co zmniejsza parowanie szyb. Warto wymienić także filtr kabinowy, ponieważ brud, który na nim osiada może powodować nadmierne parowanie przedniej szyby. Możesz także użyć środków zmniejszających skłonność szkła do parowania. Wystarczy nanieść preparat na wewnętrzną stronę szyby, a następnie ją wypolerować.

Innym rozwiązaniem są osłony przeciwdeszczowe, czyli inaczej owiewki szyb bocznych. Montowane są w kanale szyby, a ich kształt i dopasowanie pozwalają na lekkie uchylenie okna, nawet gdy pada deszcz. Dzięki ich zamontowaniu świeże powietrze przepływa swobodnie, a szyby nie parują.

Krok czwarty: przestrzegaj zasad bezpiecznej jazdy

Koncentracja i zachowanie ostrożności podczas prowadzenia pojazdu są ważne szczególnie jesienią. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

uważaj na liście – jezdnia, na której zalegają warstwy liści, może okazać się bardzo niebezpieczna, szczególnie jeśli padał deszcz. Droga hamowania na takiej nawierzchni jest podobna do tej na oblodzonej drodze. Co więcej, liście mogą zakrywać dziury i nierówności jezdni.
uważaj na wiatr – jeśli wyjeżdżasz z terenu osłoniętego na teren otwarty, silny podmuch wiatru jest w stanie zmienić tor jazdy auta, a nawet doprowadzić do wypadku.
uważaj na pieszych – w okresie jesienno-zimowym dochodzi do największej liczby tragedii z udziałem pieszych. Idący poboczem stają się niemal niewidoczni. Dlatego będąc w miejscu, w którym mogą przemieszczać się nieoznakowani piesi, zachowaj szczególną ostrożność i zwolnij.

Jesienne podróże samochodem mogą być bezpieczne i przyjemne pod warunkiem, że będziesz do nich odpowiednio przygotowany. Warto poświęcić kilka godzin i przygotować auto na najbliższe chłodne, deszczowe miesiące.

Źródło: Norauto


Tagi:
auto na jesień, przygotowanie auta do jesieni, Norauto

Zobacz podobne artykuły:

Awaria auta?
kalendarz 13/03 2024

Awaria auta?

Warsztat / Eksploatacja

2024.03.13

Holowanie nie zawsze jest konieczne.
Czy stać nas na samochody?
kalendarz 29/02 2024

Czy stać nas na samochody?

Warsztat / Eksploatacja

2024.02.29

Nawet 50 proc. wartości. Tyle może kosztować roczne utrzymanie używanego auta.
 Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?
kalendarz 04/12 2023

Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

Warsztat / Eksploatacja

2023.12.04

Brak przeglądu może słono kosztować.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.