Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Prawda czy mit? Czy w zimie lepiej wyłączać klimatyzację?
kalendarz 20/12 2018

Prawda czy mit? Czy w zimie lepiej wyłączać klimatyzację?

Eksploatacja / Porady

Czy klimatyzacji należy używać tylko latem, czy zimą też powinna pracować?

Zimowe opony, płyn do spryskiwaczy odporny na niskie temperatury, skrobaczka, czy sezonowy przegląd mechaniczny - większość świadomych kierowców w jednym palcu ma listę rzeczy do zrobienia przy swoim samochodzie przed nadejściem pierwszych mrozów. A co z klimatyzacją?

Klimatyzacja była kiedyś synonimem luksusu, wyposażeniem za które w salonach samochodowych wymagano dopłaty. Dzisiaj znajduje się w wersjach bazowych niemalże każdego nowego modelu. Cześć kierowców tak przyzwyczaiła się do jej obecności, że bardzo często przesadza w chłodzeniu wnętrza pojazdu narażając się na różnego rodzaju infekcje. Inni uważając, że uruchomiona klimatyzacja negatywnie wpływa na średnie spalanie używają jej sporadycznie, całkowicie wyłączając w zimie. Czy takie działanie ma sens?

- Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że permanentnie wyłączona klimatyzacja to tylko pozorne oszczędności. Kierowcy, którzy decydują się na wyłączenie tego urządzenia w swoim samochodzie z czasem mogą narazić się na spore koszty. Czynnik chłodzący jest bowiem równocześnie nośnikiem oleju dla najbardziej narażonej na uszkodzenia sprężarki. Jeżeli urządzenie to nie pracuje przez dłuższy czas olej i czynnik rozwarstwiają się i przy powtórnym uruchomieniu klimatyzacji nie ma prawidłowego smarowania. Przez to sprężarka szybciej się niszczy, a jej naprawa w zależności od modelu samochodu to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych - wyjaśnia Kamil Kleczewski, Dyrektor Handlowy i Marketingu z Webasto Petemar, wiodącego dostawcy systemów grzewczo-klimatyzacyjnych.

Jak używać klimatyzacji w zimie?

Klimatyzacja idealnie nadaje się nie tylko do obniżania temperatury we wnętrzu samochodu. W okresie zimowym może służyć również do osuszania zaparowanych szyb i pozbywania się wilgotnego powietrza z wnętrza pojazdu. Warto jednak pamiętać, że aby odpowiednio działała trzeba o nią odpowiednio dbać.

Regularne serwisowanie układu klimatyzacji powinno być dla kierowcy tak naturalne, jak zmiana oleju, czy sprawdzenie ciśnienia w oponach. Przynajmniej raz w roku należy wymienić filtr kabinowy, przeczyścić kanały powietrzne, czy odgrzybić parownik i wloty powietrza. Co dwa lata układ powinien być oczyszczony z wilgoci, natomiast co trzy należy wymieniać filtr - osuszacz. Nie można również zapominać o systematycznym uzupełnianiu czynnika chłodzącego.


Tagi:
klimatyzacja, czy używać klimatyzację zimą

Zobacz podobne artykuły:

Gorący początek lata
kalendarz 25/06 2026

Gorący początek lata

Warsztat / Porady

2026.06.25

GDDKiA: przygotuj się do podróży przy wysokich temperaturach.
Wiosna na dwóch kołach zaczyna się od… haka
kalendarz 04/05 2026

Wiosna na dwóch kołach zaczyna się od… haka

Warsztat / Porady

2026.05.04

Jak wygodnie transportować rowery?
Letnie opony – jak wybrać odpowiednie i kiedy je założyć?
kalendarz 03/04 2026

Letnie opony – jak wybrać odpowiednie i kiedy je założyć?

Warsztat / Porady

2026.04.03

Przed sezonem warto upewnić się, że dotychczasowe opony letnie lub całoroczne starczą nam do bezpiecznej jazdy na ciepłe miesiące roku.
Najnowsze artykuły:
Kupujesz diesla?

Kupujesz diesla?

Używane

2026.06.26

Te roczniki są najbardziej ryzykowne.
Toyota Off‑Road Festival 2026

Toyota Off‑Road Festival 2026

Moto fanatyk

2026.06.26

Miłośnicy terenowych Toyot spotkali się na Mazurach.
Rusza sezon driftingu

Rusza sezon driftingu

Wiadomości / Moto sport

2026.06.26

Nadarzyn rozpoczyna sezon Driftingowych Mistrzostw Polski 2026.