Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Porsche Supercup w Abu Zabi
kalendarz 01/11 2013

Porsche Supercup w Abu Zabi

Wiadomości / Moto sport / Porsche

Po dwumiesięcznej przerwie odbędzie się finał sezonu Porsche Supercup na torze Yas Marina.

Kierowcy Porsche Supercup wracają do Abu Zabi po dwuletniej przerwie. Ostatni raz gościli tam na zakończenie sezonu 2011, kiedy Kuba Giermaziak odbierał nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach. Tym razem, rywalizacja na torze może być wyjątkowo zacięta, bo polski kierowca ma szansę na podium w rankingu kierowców. Choć strata do drugiego w tabeli Nickiego Thiima wynosi 25 punktów, a do trzeciego Michaela Ammermuelera 19, miejsce medalowe wciąż jest w zasięgu Polaka, ponieważ na torze Yas Marina tradycyjnie zaplanowano nie jeden, lecz dwa wyścigi.

Dla Patryka będzie to pierwszy start na torze, wybudowanym specjalnie na potrzeby Formuły 1 oraz kategorii jej towarzyszących. Szczerbiński będzie na obydwa wyścigi dobrze przygotowany. Dzięki udziałowi w prywatnym teście, Patryk zdążył już poznać konfigurację tej trudnej trasy.

O trzecie miejsce w mistrzostwach sezonu 2011, Giermaziak stoczył pamiętną walkę z niedawno zmarłym Seanem Edwardsem. Choć ostatecznie obaj kierowcy uzyskali taką samą liczbę punktów na koniec sezonu, miejsce na podium przypadło Kubie dzięki większej liczbie odniesionych zwycięstw. W tym roku właśnie na torze Yas Marina zawodnicy Porsche Supercup zamierzają uczcić pamięć swojego tragicznie zmarłego kolegi.

Kuba Giermaziak: „W środowisku wyścigowym pojawiają się wątpliwości, czy w Abu Zabi wyścigi powinny być punktowane. Chodzi o to, aby uhonorować Seana, który swoją jazdą zasłużył na mistrzostwo. Regulamin Porsche Supercup nie przewiduje rozgrywania wyścigów bez punktów, dlatego najprawdopodobniej nie będzie żadnych zmian. Ja oczywiście, niezależnie od decyzji, jadę z nastawieniem, żeby powalczyć o zwycięstwo. Myślę, że nam się ono w tym roku należy, bo pracujemy bardzo ciężko i mamy bardzo dobre wyniki w kwalifikacjach. Niestety trochę brakuje nam szczęścia w wyścigach. W czasie przerwy w Porsche Supercup startowałem w wyścigach w Stanach Zjednoczonych, więc czuję się dobrze przygotowany. Mam nadzieję, że szybko przypomnę sobie tor, bo czekają nas dwa wyścigi i dwa puchary do zdobycia. Nie ukrywam, że nie będzie łatwo, bo Sean był moim przyjacielem i ta tragiczna informacja, szczególnie w pierwszych dniach odbierała mi chęć do ścigania. Jednak to jest mój zawód. Robię to, co kocham i chciałbym zakończyć ten sezon w jak najlepszym stylu”.

Patryk Szczerbiński: „Obaj z Kubą chcielibyśmy zakończyć ten sezon jak najlepiej. Ja nie ścigałem się jeszcze na tym torze, więc dobrze, że mamy dwa wyścigi, bo to pomoże mi lepiej się z nim zapoznać. Niedawno byłem na testach na torze Yas Marina. Co prawda nie jeździłem Porsche, jednak każdy start na nieznanym obiekcie jest cennym doświadczeniem. Testy dodały mi pewności siebie przed ostatnimi wyścigami w tym roku. Chciałbym zakończyć sezon na jak najwyższej pozycji, aby zakończyć starty miłym akcentem”.

O torze Yas Marina opowiada Kuba Giermaziak: „To przede wszystkim bardzo długi tor. Pierwszy sektor i kilka zakrętów oraz dohamowanie po długiej prostej to nie jest raczej nic skomplikowanego. Bardzo trudna jest jednak druga połowa toru, gdy dojeżdżamy do drugiej alei serwisowej. Na tej sekcji właśnie można stracić lub zyskać najwięcej czasu. Jej umiejętne przejechanie jej kluczowe. Tor jest bardzo śliski i bardzo trudno złożyć tam dobre okrążenie, co nie ułatwia zadania. Choć dawno tam nie byłem, to znam ten tor i to jest najważniejsze”.

 

Zobacz podobne artykuły:

 Max Verstappen rekordzista
kalendarz 20/09 2023

Max Verstappen rekordzista

Wiadomości / Moto sport

2023.09.20

Wygrywając GP Włoch Verstappen ustanowił nowy rekord pod względem liczby kolejnych zwycięstw w F1.
Lamborghini Huracan w podróży po Sardynii
kalendarz 19/09 2023

Lamborghini Huracan w podróży po Sardynii

Wiadomości / Wydarzenia

2023.09.19

Cztery wersje Lamborghini Huracan wyruszyły w specjalną podróż z salonu Lamborghini w Porto Cervo wzdłuż jednych z najpiękniejszych dróg Sardynii.
Zmiany w punktach karnych
kalendarz 19/09 2023

Zmiany w punktach karnych

Wiadomości / Gorące tematy

2023.09.19

Czy szkolenia dla kierowców to klucz do bezpieczeństwa na drogach?
Najnowsze artykuły:
 Seat w słynnych filmach i serialach

Seat w słynnych filmach i serialach

Wiadomości / Ciekawostki

2023.09.24

Historia hiszpańskiej marki na przestrzeni lat wielokrotnie zahaczała o świat kinematografii.
 Škoda Kodiaq i Škoda Superb - Rygorystyczne testy

Škoda Kodiaq i Škoda Superb - Rygorystyczne testy

Prezentacje / Nowości

2023.09.24

Samochody były wystawiane na działanie temperatur do -30°C na północnym kole podbiegunowym i prawie 50°C na pustyni w Arizonie. Ponadto testy prowadzono w Alpach.
 Kolekcjonerska Toyota GR Supra GT4

Kolekcjonerska Toyota GR Supra GT4

Wiadomości / News

2023.09.22

Powstaną tylko trzy egzemplarze.