Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Podwójny finisz Skody w Rajdzie Szwecji
kalendarz 16/02 2016

Podwójny finisz Skody w Rajdzie Szwecji

Moto sport / Skoda

Fabryczny zespół rajdowy Skoda Motorsport rozpoczął sezon od podwójnego finiszu na podium Rajdu Szwecji.

Podczas drugiej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata FIA WRC 2, Szwed Pontus Tidemand, dla którego domowy start był pierwszym z nowym pilotem, Szwedem Jonasem Anderssonem, zajął drugie miejsce w klasyfikacji WRC 2. Druga załoga Skody, fiński duet Esapekka Lappi i Janne Ferm, spadli przez chwilę na jedenastą lokatę po popełnieniu błędu w piątek, ale po spektakularnej jeździe w sobotę i niedzielę awansowali na najniższy stopień podium.

„Podczas drastycznie skróconego rajdu nasze załogi dowiodły, że Skoda Fabia R5 to jeden z najlepszych samochodów w stawce Mistrzostw Świata WRC 2 niezależnie od warunków – także na śniegu i lodzie” – powiedział dyrektor Skoda Motorspor Michal Hrabánek. „Niestety nasze wysiłki nie były wystarczające, by ostatecznie zwyciężyć, ale siedem zwycięstw na odcinkach specjalnych pokazuje, że nasz zespół stać na zajmowanie najwyższych lokat. Wynik ten daje nam wszystkim jeszcze większą motywację do wytężonej pracy podczas kolejnych rund WRC 2”.

Rally Sweden 6469

Jako, że po zmianie harmonogramu rajdu przez organizatorów w niedzielę został rozegrany tylko finałowy odcinek, miejscowy bohater Pontus Tidemand miał tylko 15,87 km na zmniejszenie straty 17,9 sek. do liderującego w rajdzie Brytyjczyka Elfyna Evansa. „Próbowaliśmy wszystkiego, ale niestety nie było szans na zniwelowanie takiej straty na pojedynczym oesie” – powiedział Tidemand, który skończył rajd ze stratą 14,7 sek. do zwycięzcy. „Mimo to jestem zadowolony z mojego drugiego miejsca – to najlepszy rezultat, jaki kiedykolwiek osiągnąłem w moim domowym rajdzie. To był dla mnie ważny start, ponieważ w roli mojego pilota debiutował Jonas Andersson. Współpracowaliśmy w doskonałej harmonii od samego początku i już czekam na kolejne wspólne starty. Gratuluję Elfynowi Evansowi, zasługiwał na zwycięstwo po zaprezentowaniu tak fantastycznej formy”.

Znakomicie zaprezentowała się także druga załoga zespołu Lappi/Ferm, awansując na trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej, kosztem Norwega Andersa Grøndala. „Najlepszy czas podczas tego krótkiego, ostatniego dnia dał mi satysfakcję” – powiedział Lappi, który jeszcze w niedzielę rano tracił do Grøndala 8,7 sek.

Rally Sweden 6473

W tym roku zamiast typowych śnieżnych i pokrytych lodem tras, w wielu miejscach pozostało tylko błoto i mokry żwir, na którym jazda z przygotowanymi specjalnie do tego rajdu oponami kolcowanymi byłaby zbyt niebezpieczna. Trasa rajdu ostatecznie została skrócona z 331,21 km do 226,48 pomiarowych kilometrów, co daje tegorocznemu Rajdowi Szwecji tytuł najkrótszych zawodów Rajdowych Mistrzostw Świata w historii.

Klasyfikacja końcowa Rajdu Szwecji (WRC 2): 1. Evans/Parry (GB/GB) Ford Fiesta R5 2 godz. 5 min 4,4 s, 2. Tidemand/Andersson (S/S) ŠKODA Fabia R5 + 14,7 s, 3. Lappi/Ferm (FIN/FIN) ŠKODA Fabia R5 + 1 min 50,9 s, 4. Grøndal/Walfridsson (N/S) Ford Fiesta R5 + 1 min 53 s, 5. Brynildsen/Fredriksson (N/S) Ford Fiesta R5 + 2 min 30,5 s.

Zobacz podobne artykuły:

 Kajetanowicz na starcie Rajdu Śląska
kalendarz 19/07 2024

Kajetanowicz na starcie Rajdu Śląska

Wiadomości / Moto sport

2024.07.19

Kajetan Kajetanowicz wraca do mistrzostw Europy.
Matulka i Dymurski najlepsi w Koszycach
kalendarz 15/07 2024

Matulka i Dymurski najlepsi w Koszycach

Wiadomości / Moto sport

2024.07.15

Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Garrett 50. Rajd Koszyc.
Garrett 50. Rajd Koszyc
kalendarz 12/07 2024

Garrett 50. Rajd Koszyc

Wiadomości / Moto sport

2024.07.12

Stawka RSMP zagra na wyjeździe.
Najnowsze artykuły:
BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

BMW M3 CS Touring - Hardcorowe kombi

Prezentacje / Nowości

2024.07.21

Odświeżone M3 Touring dysponuje większą mocą ale na torze Nürburgring dostrzeżono podczas testów prototyp BMW M3 CS Touring.
Unikalne modele Toyoty

Unikalne modele Toyoty

Moto fanatyk

2024.07.21

W muzeum Toyoty w Kolonii przygotowano wyjątkowy pokaz samochodów z japońskiego rynku.
Pierwszy "elektryk" Ferrari

Pierwszy "elektryk" Ferrari

Wiadomości / News

2024.07.20

Samochód ma być gotowy przed końcem 2025 r.