Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Pierwszy Polak za sterami bolidu Mistrza Świata
kalendarz 15/04 2016

Pierwszy Polak za sterami bolidu Mistrza Świata

Wiadomości / Moto sport / slider

Kuba Giermaziak wystartuje w 24h Le Mans oraz ELMS.

Młody kierowca wyścigowy ponownie zapisze się na kartach historii jako pierwszy Polak, który spędzi cały sezon w prestiżowej serii długodystansowej European Le Mans Series za sterami najszybszego bolidu Ligier JSP2 Nissan LMP2. Ukoronowaniem sportowych ambicji Kuby Giermaziaka będzie także start w słynnym wyścigu 24h Le Mans w kategorii prototypów.

Przesiadka do prototypu LMP2 to bez wątpienia ogromny krok naprzód i szansa na kolejny udany etap w karierze polskiego zawodnika. Tym bardziej, że wpierać go będzie najlepsza ekipa serii ELMS – Greaves Motorsport. Zespół w ciągu ostatnich pięciu lat aż dwukrotnie zdobył tytuł mistrza tej serii długodystansowej, zwyciężył również w wyścigu 24h Le Mans, w dodatku w bolidzie, za sterami którego już wkrótce zobaczymy Kubę Giermaziaka. Zawodnik będzie reprezentować barwy Greaves Motorsport wraz z dwoma renomowanymi kierowcami: Julienem Canalem oraz Memo Rojasem. Pierwszy z nich jest aktualnym Mistrzem Świata serii FIA WEC w kategorii LMP2, natomiast Meksykanin zwyciężył między innymi w serii Rolex Sports Car Series w latach 2008 oraz 2010-2012.

Kluczowe dla Kuby Giermaziaka okazały się przedsezonowe testy, które miały miejsce miesiąc temu na torze Aragon w Hiszpanii oraz Paul Ricard we Francji.

- Udział w przedsezonowych testach, a w ślad za tym możliwość przejechania całego sezonu za kierownicą pojazdu klasy LMP2 w najlepszym zespole – Greaves Motorsport to bez wątpienia ogromny krok do przodu. Po sześciu latach spędzonych w autach klasy GT przyszedł czas na zmiany. Przesiadka do prototypu to dla mnie ważny moment i mam nadzieję, że osiągnięte rezultaty pozwolą mi na dłużej zadomowić się w wyścigach długodystansowych - powiedział Kuba.

O aspiracjach Greaves Motorsport oraz nadziejach pokładanych w Kubie Giermaziaku może świadczyć fakt, że jednym z głównych sponsorów zespołu jest Carlos Slim Helu. Meksykański przedsiębiorca był w 2015 r. drugim najbogatszym człowiekiem na świecie wg rankingu Forbes. Oprócz zmysłu biznesowego Carlos Slim Helu ma również pociąg do wyścigów na najwyższym poziomie, czego dowodem jest jego inwestycja w Greaves Motorsport oraz zaplanowana obecność na kilku wybranych wyścigach serii ELMS oraz 24h Le Mans.

Kuba Giermaziak będzie mógł udowodnić swoją klasę już w najbliższy weekend na słynnym torze Silverstone, gdzie odbędzie się pierwszy czterogodzinny wyścig serii ELMS w sezonie 2016. Polak będzie ścigać się na dobrze sobie znanym historycznym obiekcie, na którym nieprzerwanie od 1950 r. odbywa się GP Wielkiej Brytanii Formuły 1.

Zobacz podobne artykuły:

Testy Kucharczyka serii Indy NXT
kalendarz 06/11 2025

Testy Kucharczyka serii Indy NXT

Wiadomości / Moto sport

2025.11.06

Polak ukończył testy amerykańskiej serii w czołowej trójce debiutantów.
Skoda Enyaq 4x4 na Kole Podbiegunowym
kalendarz 04/11 2025

Skoda Enyaq 4x4 na Kole Podbiegunowym

Wiadomości / Wydarzenia

2025.11.04

Zamarznięte tereny Laponii stały się miejscem wyjątkowego pojedynku.
Jakub Matulka zwycięzcą Lausitz Rallye 2025
kalendarz 03/11 2025

Jakub Matulka zwycięzcą Lausitz Rallye 2025

Wiadomości / Moto sport

2025.11.03

Historyczny wynik Polaków.
Najnowsze artykuły:
Skoda Scala 1.0 TSI 115 KM DSG Selection  – Silnik bez wad

Skoda Scala 1.0 TSI 115 KM DSG Selection – Silnik bez wad

Testy / Testy

2025.11.08

Scala, czyli z łaciny - drabina, powstała na bazie modułowej płyty podłogowej MQB1. Tej samej na której zbudowano VW Polo i T-Rocka ale także Seaty: Aronę i Ibizę. Stylistycznie nawiązuje do konceptu Vison RS. Nie jest wprawd...
Volkswagen ID.3 Pro S – czyli sposób Volkswagena na elektryczność

Volkswagen ID.3 Pro S – czyli sposób Volkswagena na elektryczność

Testy / Testy

2025.11.07

Cel był taki. Stworzyć auto elektryczne aby zawojowało rynek. Miało być niczym Volkswagen Garbus w dzisiejszej rzeczywistości. Czy to się niemieckiemu koncertowi udało?
Renault Twingo E-TECH Electric

Renault Twingo E-TECH Electric

Wiadomości / News

2025.11.06

Najmniejszy samochód elektryczny w gamie francuskiej marki.