Pierwsza wodorowa stacja w Polsce
Orlen uruchomił w Poznaniu pierwszą w Polsce, ogólnodostępną stację wodorową.
Na stacji można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Do końca tej dekady Orlen planuje budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji.
Na razie udostępniono kierowcom trzy dystrybutory. Dwa, o ciśnieniu 350 barów, służą do tankowania autobusów i pojazdów ciężarowych, natomiast dodatkowy dystrybutor, o ciśnieniu 700 barów, jest przeznaczony dla samochodów osobowych. Cały proces zatankowania autobusu do pełna trwa ok. 15 minut. Jego dzienne zapotrzebowanie na wodór wynosi w granicach 30 kg, co umożliwia przejechanie ok. 350 km. Z kolei czas tankowania samochodu osobowego, ze zbiornikiem o pojemności 5 kg wodoru, wynosi ok 5 minut. Taka ilość paliwa wystarczy do przejechania 600 km.
„Wodór to bezpieczne, alternatywne źródło energii w transporcie, które wpływa na redukcję emisji dwutlenku węgla w miastach. W tym wypadku poprawi jakość życia mieszkańców stolicy Wielkopolski. W trakcie 15-letniej umowy dostarczymy do poznańskich autobusów 1,8 mln kg wodoru, co pozwoli uniknąć emisji 21 tys. ton CO2” – powiedział Artur Osuchowski, członek zarządu Orlen ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej.
Jeszcze w tym roku wodór do pojazdów można będzie zatankować na stacji Orlenu, powstającej w Katowicach. Kolejne obiekty w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie, będą oddawane do eksploatacji w kolejnych latach. Obiekty te powstaną w ramach II etapu projektu Clean Cities - Hydrogen Mobility in Poland. W III etapie planowane jest wybudowanie 16 kolejnych stacji, na ten cel koncern w kwietniu otrzymał rekordowe unijne dofinansowanie w wysokości 62 mln euro.
Dodajmy, że z pojazdów zasilanych wodorem od czerwca ubiegłego roku korzystają pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie, gdzie na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka Orlen uruchomił pilotażową stację. W tym przypadku wodór dostarczany jest z pierwszego w Polsce HUB-u produkcji wodoru jakości automotive, zlokalizowanego w Trzebini. Testy autobusów napędzanych paliwem wodorowym zostały zorganizowane także m.in. w Płocku i Katowicach.
Poznańska stacja wodorowa zlokalizowana jest przy ul. Warszawskiej 231./ns/
źródło: PAP
Zobacz podobne artykuły:
Porsche GT3, którego nikt nie kupuje
Wiadomości / News
2025.01.12
Zwycięzca konkursu Car of the Year 2025
Wiadomości / News
2025.01.10
Najczęściej wyszukiwana marka motoryzacyjna...
Wiadomości / News
2025.01.08
Rajd Monte Carlo – przed startem
Wiadomości / Moto sport
2025.01.20
Na te produkty Trump może wprowadzić cła
Wiadomości / Gorące tematy
2025.01.20