Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Ott Tänak wraca do zespołu M-Sport
kalendarz 18/12 2022

Ott Tänak wraca do zespołu M-Sport

Moto sport / Ford

Tänak będzie w zespole kierowcą numer 1 w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata 2023.

Zespół M-Sport Ford World Rally Team ogłosił, że Ott Tänak i Martin Järveoja Rajdowi Mistrzowie Świata FIA z 2019 r. po 5 latach wracają i staną na czele zespołu w najbliższym sezonie WRC.

M-Sport jest kolebką kariery Tänaka w WRC. W 2011 r. Estończyk zadebiutował w kategorii WRC w samochodzie przygotowanym przez M-Sport i zaledwie 12 miesięcy później po raz pierwszy stanął na podium rajdu WRC.

W 2016 r. Tänak prezentował już bardzo wysoki poziom i niewiele zabrakło mu do pierwszego zwycięstwa w rundzie WRC. Drogę do pewnej wygranej w Rajdzie Polski przerwało przebicie opony na przedostatnim odcinku specjalnym. Już w następnym sezonie Estończyk dopiął swego i wygrał dwa rajdy – szutrowy na Sardynii, a następnie asfaltowy w Niemczech.

Te dwa zwycięstwa oraz pięć miejsc na podium były kluczowe dla M-Sportu w drodze do historycznego tytułu mistrzów świata FIA WRC w klasyfikacji producentów w 2017 r.

Po mistrzostwach FIA WRC w 2017 r, Tänak rozstał się z M-Sportem. Od tego czasu zdobył mistrzostwo świata kierowców, wygrał 17 rund WRC i 42 razy stał na podium.

Ott Tänak powiedział:

„M-Sport wychował mnie jako kierowcę, dał mi wszystkie trudne lekcje i zapewnił doświadczenie, które pozwoliły mi zostać zawodnikiem na najwyższym poziomie w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata. Odkąd zostałem mistrzem świata, nie jestem w stanie obronić tytułu. Nie zaznam wewnętrznego spokoju, dopóki nie powtórzę tego sukcesu!”

„Przeprowadziliśmy z Malcolmem wiele rozmów i mamy te same ambicje, jeśli chodzi o nadchodzący sezon. To będzie dla nas duże wyzwanie, ale znam ludzi z Dovenby Hall i wiem, do czego są zdolni. Dzięki pasji i zapałowi do dawania wszystkiego, co mają, możemy walczyć o mistrzostwo. Cieszę się, że wracam do zespołu M-Sport Ford World Rally Team. Zapewniam, że damy z siebie wszystko w przyszłym roku!”

Malcolm Wilson, dyrektor zarządzający, powiedział:

„Napełnia mnie ogromne szczęście i radość, gdy widzę Otta z powrotem, tutaj w Dovenby Hall. Śledzę jego karierę od czasów młodości i jestem bardzo dumny, że mogłem być częścią jego osiągnięć w ostatniej dekadzie.”

„Był w Dovenby, aby zobaczyć nasze obiekty i przetestować Pumę w Greystoke Forest. Na podstawie wstępnych opinii Otta można śmiało powiedzieć, że możemy walczyć o mistrzostwo świata w 2023 roku. Obecność Otta przez zaledwie kilka dni pozwoliła nam zrozumieć, czego potrzebujemy, aby zapewnić Pumie Rally1 zwycięskie osiągi.”

Richard Millener, szef zespołu, powiedział:

„Ponowny widok Otta w kombinezonie M-Sportu będzie wspaniałym przeżyciem dla wszystkich w Dovenby Hall. Cel na 2023 rok dla nas i dla Otta jest jasny – zdobyć mistrzostwo w klasyfikacji kierowców. Wspólne osiągnięcie tego celu będzie wymagało dużo ciężkiej pracy i wiele energii, ale jesteśmy gotowi na to wyzwanie. Taki kierowca jak Ott na pokładzie M-Sportu jest kluczem do podniesienia zespołu na duchu i wyzwolenia w nim pragnienia, aby w pełni wykorzystać potencjał i w 2023 roku iść naprzód.”

„W 2022 roku zdobyliśmy duże doświadczenie z Pumą. Znamy mocne strony samochodu i jesteśmy przekonani, że Ott jest odpowiednią osobą do poprowadzenia go tak, aby uzyskać wyniki, na które zasługujemy”./ns/

źródło: Ford


Tagi:
Ott Tänak, Martin Järveoja, M-Sport Ford World Rally Team, Malcolm Wilson, Richard Millener, WRC

Zobacz podobne artykuły:

Kajetanowicz testował nową rajdówkę
kalendarz 11/03 2023

Kajetanowicz testował nową rajdówkę

Wiadomości / Moto sport

2023.03.11

Kajetan Kajetanowicz jest już na ostatnim etapie przygotowań do rozpoczęcia sezonu 2023.
Klara Kowalczyk II kartingowym wicemistrzem Polski
kalendarz 26/12 2022

Klara Kowalczyk II kartingowym wicemistrzem Polski

Wiadomości / Moto sport

2022.12.26

Klara Kowalczyk zdobyła w sezonie 2022 tytuł II kartingowego wicemistrza Polski.
Nissan JUKE Hybrid Rally Tribute – technologia hybrydowa z domieszką adrenaliny
kalendarz 24/08 2022

Nissan JUKE Hybrid Rally Tribute – technologia hybrydowa z domieszką adrenaliny

Wiadomości / Moto sport

2022.08.24

Z okazji 50. rocznicy udziału Nissana w Rajdzie Safari, zaprezentowano wizualizacje koncepcyjnego Nissana JUKE Rally Tribute. Dziś model ten nabrał realnych kształtów.
Najnowsze artykuły:
Co kieruje klientami salonów samochodów przy wyborze sprzedawcy?  Odpowiadamy

Co kieruje klientami salonów samochodów przy wyborze sprzedawcy? Odpowiadamy

Wiadomości / Wydarzenia

2023.03.23

Jakie kryteria biorą pod uwagę kupujący wybierając salon dealera? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć.
Warto serwisować samochód w ASO? Odpowiadamy.

Warto serwisować samochód w ASO? Odpowiadamy.

Warsztat / Porady

2023.03.23

Zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie czy warto serwisować swój samochód w Autoryzowanej Stacji Obsługi? Choć zdania były podzielone, to większość jednak odpowiedziała „tak”. Zgadzamy się z tym stwierdzeniem i na podstawie wyb...
Zakaz sprzedaży aut spalinowych w UE pod znakiem zapytania

Zakaz sprzedaży aut spalinowych w UE pod znakiem zapytania

Wiadomości / Gorące tematy

2023.03.20

Co dalej z motoryzacyjną rewolucją?