Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Nissan Newbird czyli elektryczny Bluebird
kalendarz 19/12 2021

Nissan Newbird czyli elektryczny Bluebird

Ciekawostki / Nissan

To jedyny egzemplarz modelu z lat 80. z nowoczesnym napędem elektrycznym przeniesionym z pierwszego elektrycznego auta marki – Nissana Leaf.

Nissan świętuje 35-lecie rozpoczęcia produkcji w brytyjskich zakładach w Sunderland. Z tej okazji zlecono wykonanie specjalnej wersji klasycznego modelu Bluebird – pierwszego samochodu, który opuścił linię produkcyjną tej fabryki w 1986 r. Elektryczny Bluebird otrzymał nazwę „Newbird”.

Alan Johnson, wiceprezes ds. produkcji zakładów w Sunderland, powiedział: „Newbird odzwierciedla wszystko to, co najlepsze w Sunderland, gdzie świętujemy 35-lecie rozpoczęcia produkcji – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”.

Zastosowanie napędu elektrycznego wymagało wielu prac. Przede wszystkim silnik benzynowy i skrzynia biegów zostały usunięte, a w ich miejscu zainstalowano silnik elektryczny z Nissana Leaf, falownik i zestaw akumulatorów o pojemności 40 kWh, przy czym moduły akumulatora rozdzielono między komorę silnika i bagażnik w celu optymalnego rozłożenia masy.

Układy wspomagania kierownicy, hamulcowy i ogrzewania zostały unowocześnione i zmodyfikowane w taki sposób, aby mogły być zasilane energią elektryczną. Zainstalowano również wzmocnione zawieszenie, które ma za zadanie utrzymać dodatkowy ciężar zestawu akumulatorów. Dla podkreślenia elektrycznego charakteru auta, oryginalny emblemat marki na masce został podświetlony diodami LED (widocznymi tylko podczas postoju pojazdu).

Gniazdo ładowania znajduje się pod tradycyjną klapką wlewu paliwa. Energia może być uzupełniana mocą do 6,6 kW, a oryginalny panel zegarów został podłączony do systemu elektrycznego tak, aby wskaźnik poziomu paliwa mógł pokazywać stan naładowania akumulatora.

Szacowany zasięg pojazdu na jednym ładowaniu to około 210 km (w zależności od warunków atmosferycznych i stylu jazdy), a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje nieco poniżej 15 sekund.

Motyw graficzny nadwozia powstał w centrum Nissan Design Europe w Londynie. Inspiracją stylistyczną była technologia użytkowa z lat 80. ubiegłego stulecia połączona z estetyką XXI w.

Nad projektem czuwała firma Kinghorn Electric Vehicles, rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Durham w północno-wschodniej Anglii (oddaloną od zakładów w Sunderland o 24 km). Kinghorn EV specjalizuje się w przekształcaniu klasycznych samochodów na pojazdy w pełni elektryczne, wykorzystując w tym celu używane silniki, falowniki i akumulatory z Nissanów Leaf, które otrzymują w ten sposób drugie życie.

Przypomnijmy, że zakłady w Sunderland zostały oficjalnie otwarte we wrześniu 1986 r. Ogółem od tego czasu powstało ponad 10,5 mln samochodów.

Egzemplarz modelu Bluebird Job 1, który w 1986 r. zainaugurował produkcję w zakładach w Sunderland, jest głównym punktem ekspozycji lokalnego muzeum, które upamiętnia znaczenie tego samochodu. W latach 1986–1990 z taśm produkcyjnych brytyjskiego zakładu zjechało 187 178 egzemplarzy modelu Bluebird. W szczytowym okresie produkcji zakłady potrzebowały 22 godzin na wyprodukowanie jednego egzemplarza tego samochodu. Dzisiaj – 35 lat później – dzięki ogromnemu postępowi, jaki dokonał się w technologii produkcji, na stworzenie jednego egzemplarza modelu Leaf, potrzeba zaledwie 10 godzin. Do chwili obecnej całkowity poziom produkcji tego modelu wyniósł ponad 200 000 egzemplarzy.

Norbert Szwarc
Foto: Nissan


Tagi:
Nissan, Nissan Bluebird, Nissan Newbird, napęd elektryczny

Zobacz podobne artykuły:

Nissan LEAF zasila światełka na świątecznej choince
kalendarz 26/12 2022

Nissan LEAF zasila światełka na świątecznej choince

Wiadomości / News

2022.12.26

250-tysięczny LEAF zjechał z taśmy zakładów Nissana w Sunderland.
Rewolucja w technologii napędu na cztery koła w samochodach zelektryfikowanych
kalendarz 20/12 2022

Rewolucja w technologii napędu na cztery koła w samochodach zelektryfikowanych

Wiadomości / News

2022.12.20

Nissan wprowadza w Europie niezwykle zaawansowaną technologię e‑4ORCE. Nowy, wyjątkowy układ sterowania napędem na cztery koła został opracowany specjalnie z myślą o samochodach elektrycznych i zelektryfikowanych, aby zapewni...
Nowy rodzinny SUV Nissan X-Trail już w Polsce!
kalendarz 19/12 2022

Nowy rodzinny SUV Nissan X-Trail już w Polsce!

Wiadomości / Prezentacje

2022.12.19

Czwarta generacja modelu X-Trail stanowi kolejny etap zelektryfikowanej ofensywy produktowej Nissana.

Firmy z branży

P.P.U.H. "J.M.MAZUR" Sp. z o.o. Wałbrzych

ul. Noworudzka 4A
58-308 Wałbrzych
Tel.: 74 88 78 100
http://www.jmmazur.com/
Najnowsze artykuły:
Kia Stinger - pożegnanie

Kia Stinger - pożegnanie

Wiadomości / News

2023.01.14

Kia zakończy produkcję Stingera limitowaną edycją.
GDDKiA w 2023 r. odda blisko 260 km dróg

GDDKiA w 2023 r. odda blisko 260 km dróg

Wiadomości / News

2023.01.04

W tym roku zostanie przekroczony próg 5000 km dróg szybkiego ruchu.
 Sportowy brand Mercedesa notuje rekordowe wyniki sprzedaży

Sportowy brand Mercedesa notuje rekordowe wyniki sprzedaży

Wiadomości / Gorące tematy

2022.12.30

Elektryfikacja dużą szansą dla tego segmentu rynku.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.