Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Nie żyje Sabine Schmitz - „Królowa Nurburgringu”
kalendarz 17/03 2021

Nie żyje Sabine Schmitz - „Królowa Nurburgringu”

Moto sport

W wieku 51 lat zmarła kierowca wyścigowy i osobowość telewizyjna.

Współgospodarz magazynu TopGear walczyła z rakiem od 2017 r. Sabine, odnosząca sukcesy jako kierowca wyścigowy, zyskała sławę, gdy pojawiła się w programie telewizyjnym BBC w 2004 r, pokonując Jaguarem  S-Type z silnikiem wysokoprężnym słynny tor Nurburgring. Porównując czasy z ówczesnym gospodarzem programu Jeremy'm Clarksonem, zakpiła z jego przejazdu, mówiąc: „Coś wam powiem, zrobię to okrążenie w furgonetce”. O 47 sekund pokonała Brytyjczyka. Niestety nie udało się jej tego dokonać 136-konnym Fordem Transitem. Mimo to i tak było to dużym wyzwaniem. Sabine została gospodynią programu w nowej jego odsłonie.

Do dziś jest jedyną kobietą, która wygrała 24-godzinny wyścig na torze Nürburgring. Dokonała tego dwukrotnie w 1996 i 1997 r., prowadząc BMW M3. Dorastała w pobliżu toru, gdzie jej rodzice prowadzili hotel. Zasłynęła także jako kierowca „Ring Taxi”, oferując gościom żywiołowy przejazd po legendarnym torze. Jak sama oceniała, pokonała „Zielone Piekło” co najmniej 20 000 razy.

W 2018 r. za kierownicą Skody Kodiaq RS ustanowiła rekordowy wśród siedmioosobowych SUV-ów czas okrążenia słynnej północnej pętli toru Nürburgring osiągając czas 9:29,84 min.

O śmierci poinformował zespół Frikadelli Racing założony przez Sabine i jej męża Klausa Abbelena. Wiadomo, że kolejny odcinek TopGear będzie poświęcony gwieździe. „Sabine była ukochaną członkinią rodziny TopGear i zespołu prezenterów od 2016 roku” – powiedziała  producentka programu Clare Pizey w rozmowie z BBC. „Ponieważ po raz pierwszy pojawiła się w programie w 2004 r, wszyscy, którzy mieli przyjemność pracować z nią w zespole, są zszokowani tą wiadomością. Sabine promieniowała pozytywnym nastawieniem, zawsze miała na sobie promienny uśmiech, bez względu na to, jak ciężko było - i była siłą natury dla kobiet kierowców w świecie motoryzacji”./ns/


Tagi:
Sabine Schmitz, tor Nürburgring

Zobacz podobne artykuły:

Rusza sezon driftingu
kalendarz 26/06 2026

Rusza sezon driftingu

Wiadomości / Moto sport

2026.06.26

Nadarzyn rozpoczyna sezon Driftingowych Mistrzostw Polski 2026.
Rajd Akropolu 2026
kalendarz 26/06 2026

Rajd Akropolu 2026

Wiadomości / Moto sport

2026.06.26

Jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających rajdów w kalendarzu WRC.
Maciej Serafin na mecie „Wyścigu do Chmur”
kalendarz 24/06 2026

Maciej Serafin na mecie „Wyścigu do Chmur”

Wiadomości / Moto sport

2026.06.24

Pierwszy Polak, który wystartował i ukończył Pikes Peak International Hill Climb.
Najnowsze artykuły:
Kupujesz diesla?

Kupujesz diesla?

Używane

2026.06.26

Te roczniki są najbardziej ryzykowne.
Toyota Off‑Road Festival 2026

Toyota Off‑Road Festival 2026

Moto fanatyk

2026.06.26

Miłośnicy terenowych Toyot spotkali się na Mazurach.
„Nigdy nie powstanie elektryczny model 911”

„Nigdy nie powstanie elektryczny model 911”

Wiadomości / News

2026.06.26

Porsche zapewnia, że najsłynniejszy model marki zachowa silnik benzynowy.