Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Kupujesz „nowy” używany samochód?
kalendarz 24/04 2020

Kupujesz „nowy” używany samochód?

Używane / Porady

Na co trzeba zwrócić uwagę?

W konsekwencji ostatnich podwyżek cen nowych modeli aut, coraz chętniej kierujemy swoją uwagę w kierunku kupna używanych samochodów – w tym również tych młodszych. Jednak nie posiadając dostatecznej wiedzy, podczas poszukiwań takiego auta często chcąc zaoszczędzić popełniamy wiele błędów, które w ostateczności okazują się być naprawdę kosztowne. Na co zwrócić więc uwagę kupując „nowy” używany samochód podpowiada Jacek Fijołek, twórca platformy CarForFriend.pl.

Zanim zdecydujemy się zakup, pamiętajmy o tym, że samochody stają się coraz to bardziej wymagające w utrzymaniu, dlatego atrakcyjnie niska cena – zwłaszcza dotycząca w miarę nowszego auta, powinna u nas zapalić tak zwaną „lampkę ostrzegawczą”: „Aktualnie produkowane auta to nie te same maszyny, jakie znamy z lat osiemdziesiątych, czy dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia. Są one po stokroć bardziej skomplikowanymi, w dużej części interaktywnymi pojazdami, wymagającymi coraz to kosztowniejszej i bardziej zaawansowanej technologicznie konserwacji. Jeżeli więc poszukując młodszego, używanego samochodu decydujemy się na te najtańsze, narażamy się jednocześnie na szereg problemów. Każde auto, które sprzedawane jest poniżej ceny rynkowej, zwykle nie ma odpowiedniej historii serwisowej albo jest powypadkowe – przykładem może być Tesla, która sprzedawana tanio bez sprawdzonego systemu będzie po prostu nieużywalna, a jej naprawa wyniesie 2 lub 3 razy więcej niż kwota, którą udało nam się „zaoszczędzić” na zakupie. Co więcej, w dobie wyścigów o wyłapywanie okazji sprzedażowych przez boty internetowe, długo utrzymujące się i powierzchownie atrakcyjne oferty dostępne dla tak zwanego przeciętnego Kowalskiego są po prostu pięknie opakowanym oszustwem.”

W jaki sposób więc sprawdzić auto młodsze rocznikowo przed jego zakupem? Czy możemy zrobić to sami? Jak wyjaśnia Jacek Fijołek, może być to trudne dla przeciętnego użytkownika, gdyż spotyka się on ze zwiększającą się barierą wiedzy technicznej dotyczącej serwisowania pojazdów, której z racji zysków nie chcą przełamać producenci z branży motoryzacyjnej: „Samochody wyprodukowane po 2010 roku po wizycie serwisowej zostawiają bardzo dużo informacji – są podłączane do systemu, który ściąga nie tylko najnowsze aktualizacje, ale także pobierane są od nich wszelkie informacje o ich aktualnym stanie. Obsługa tego typu programów zarezerwowana jest dla profesjonalistów, więc zwykły użytkownik nie ma szans na to, by skorzystać z tego typu oprogramowania. Oczywiście z jednej strony gdyby każdy mógł sprawdzać takie dane samodzielnie, mogłoby się to wiązać z wyrządzeniem wielu szkód technicznych lub z zagrożeniem wyłudzenia danych. Z drugiej strony trzeba również zaznaczyć, że wiedza ta jest bardzo kosztowna, dlatego producenci trzymają ją dla siebie po prostu w celu zwiększenia swoich zysków”.

Jak uniknąć oszustwa?

Na jakie cztery najistotniejsze elementy musimy koniecznie zwracać uwagę, aby podczas zakupu samochodu nie paść ofiarą oszustwa:

„Pierwszym i najważniejszym krokiem jest  zwrócenie uwagi na historię konkretnego auta. Dzięki sprawdzeniu numeru VIN możemy precyzyjnie określić jego fabryczne wyposażenie, przebieg, historię uszkodzeń, działania serwisowe czy nawet informacje z baz kradzieżowych. Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się dokumentom samochodu, czyli w pierwszej kolejności umowie kupna-sprzedaży, która jest gwarantem nabycia samochodu. W niej muszą być zawarte dane personalne obu stron, zapisy identyfikujące auto, numery rejestracyjne i VIN oraz aktualny przebieg. Co więcej, sprzedawca musi również przedstawić dowód polisy OC, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o badaniu technicznym zawierające pozytywny wynik oraz kartę pojazdu, ale tylko w przypadku jej wydania. Oczywiście jeżeli samochód był sprowadzany z zagranicy, jego właściciel musi okazać nam tablice rejestracyjne lub zaświadczenie o ich braku, dowód odprawy celnej i zapłaty za akcyzę na terenie Polski, potwierdzenie uiszczenia podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzanych z państw Unii Europejskiej oraz wyciąg ze świadectwa homologacji lub decyzję zwalniającą z niej auto. W trzecim kroku sprawdzamy samego sprzedawcę i jego wiarygodność. Ostatnim punktem dopiero powinien być ogląd samego pojazdu”.

A co w przypadku firm zajmujących się sprzedażą używanych samochodów? W jaki sposób gwarantują one wcześniejsze sprawdzenie danego auta? Tego typu firmy swoim klientom oferują rękojmie, reasekuracje i ubezpieczenia: „W przypadku handlu używanymi towarami musimy się liczyć z tym, że żaden sprzedawca nie da nam na towar 100 proc. gwarancji. Produkt – w tym wypadku samochód - można ubezpieczyć lub skorzystać z rękojmi rzetelnego sprzedawcy. Jest to także uregulowane prawnie – jeżeli kupujemy samochód, podlega on ustawie o handlu elektronicznym i mamy dwa tygodnie na zwrócenie danego samochodu, pokrywając koszty jego dostawy.”


Tagi:
używany samochód, kupno używanego samochodu, na co zwracać uwagę kupując używane auto, numer VIN

Zobacz podobne artykuły:

Wybierasz się w Alpy?
kalendarz 21/01 2025

Wybierasz się w Alpy?

Warsztat / Porady

2025.01.21

Przypominamy najważniejsze przepisy.
Uwaga na używane Porsche!
kalendarz 09/01 2025

Uwaga na używane Porsche!

Używane

2025.01.09

Na wypadki narażone są wszystkie samochody, ale statystycznie – niektóre ulegają im częściej niż inne.
W jaki celu używa się płukanek do silnika?
kalendarz 17/12 2024

W jaki celu używa się płukanek do silnika?

Warsztat / Porady

2024.12.17

Nowoczesne silniki wymagają stosowania specjalistycznej chemii z uwagi na „ekologiczne” rozwiązania techniczne generujące spore problemy z jednostkami napędowymi. Podstawą są dobrej jakości płukanki do silnika redukujące osad...

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Wybierasz się w Alpy?

Wybierasz się w Alpy?

Warsztat / Porady

2025.01.21

Przypominamy najważniejsze przepisy.
Rajd Monte Carlo – przed startem

Rajd Monte Carlo – przed startem

Wiadomości / Moto sport

2025.01.20

Zmieniona trasa rajdu ma być bardziej wymagająca dla startujących załóg.
 Na te produkty Trump może wprowadzić cła

Na te produkty Trump może wprowadzić cła

Wiadomości / Gorące tematy

2025.01.20

Czy branża moto powinna się już pakować?