Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Kobiety za kierownicą - statystyki i stereotypy
kalendarz 08/03 2025

Kobiety za kierownicą - statystyki i stereotypy

Bezpieczeństwo

Jak wynika z analiz, kobiety wypadają zdecydowanie korzystniej w kwestii bezpieczeństwa na drodze niż panowie.

W 2024 r. kobiety kierujące samochodami osobowymi spowodowały 27,9 proc. wypadków drogowych, podczas gdy mężczyźni byli sprawcami ponad 69,8 proc. wypadków – wynika z danych Policji. Osiem lat temu kobiety były odpowiedzialne za co czwarty wypadek w Polsce, a obecnie powodują ich dwa i pół razy mniej niż panowie. Statystycznie, mężczyźni są odpowiedzialni za śmierć na drodze aż osiem razy częściej niż kobiety. Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) potwierdzają także, że kobiety są mniej narażone na śmierć w wyniku wypadku drogowego w porównaniu z mężczyznami. Ryzyko uczestniczenia w wypadku (w przeliczeniu na 1 km podróży) jest dla kobiet 2 do 4 razy niższe niż dla mężczyzn.

Niektóre kobiety mogą mieć mniejsze zaufanie do swoich umiejętności za kierownicą, co może wynikać z ich niższej pewności siebie. Jednakże statystyki wyraźnie pokazują, że kobiety są bezpieczniejszymi kierowcami. Pomimo że panie stanowią ponad 40 proc. posiadaczy prawa jazdy kategorii B, to w minionym roku były odpowiedzialne za 27,9 proc. wypadków drogowych (kierujące samochodami osobowymi). Ponadto znacznie rzadziej są sprawcami wypadków ze skutkiem śmiertelnym – mówi Maria Dąbrowska-Loranc z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Mimo powszechnych stereotypów, analizy ITS nie pozostawiają wątpliwości: kobiety jeżdżą wolniej, przestrzegają przepisów ruchu drogowego, zachowują większą kulturę na drodze, nie podejmują niepotrzebnego ryzyka, są dużo bardziej odpowiedzialne i powodują mniej wypadków. Należy jednak pamiętać, że „męski styl” jazdy, charakteryzujący się brawurą, zaczyna być zauważalny również wśród młodych kobiet.

Najnowsze badania ITS, dotyczące zachowań kierowców, potwierdzają tezy dotyczące różnic pomiędzy zachowaniem kobiet i mężczyzn w ruchu drogowym. W badaniu z 2024 roku wzięło udział 341 kierowców, z czego 164 stanowiły kobiety, a 175 mężczyźni (dwie osoby zadeklarowały płeć jako „inna”). Kobiety rzadziej deklarowały uczestnictwo w stłuczkach, zarówno jako sprawczynie, jak i uczestniczki. Podobne uwarunkowania dotyczą wypadków drogowych. Różnice zauważono przede wszystkim w poziomie agresji na drodze. W przypadku mężczyzn wskaźnik tendencji do zachowań ryzykownych okazał się być znacznie wyższy w porównaniu z kobietami. Najwyższe wskaźniki mężczyźni uzyskiwali w formie agresji w postaci „furii drogowej”. Badani mężczyźni częściej byli karani za wykroczenia drogowe, jak również przekroczenia prędkości – tłumaczy dr Ewa Odachowska-Rogalska, autorka badań, psycholog transportu, psychotraumatolog z ITS.

źródło: ITS


Tagi:
ITS, kobiety za kierownicą, bezpieczeństwo na drodze

Zobacz podobne artykuły:

65 proc. pijących kierowców błędnie ocenia swoją trzeźwość
kalendarz 30/04 2025

65 proc. pijących kierowców błędnie ocenia swoją trzeźwość

Bezpieczeństwo

2025.04.30

Wyjeżdżając na majówkę zadbajmy o 100-procentową trzeźwość.
 Na to uważaj w drodze na majówkę
kalendarz 29/04 2025

Na to uważaj w drodze na majówkę

Bezpieczeństwo

2025.04.29

O czym warto wiedzieć wybierając się autem na długi weekend?
Światowy Dzień Trzeźwości
kalendarz 15/04 2025

Światowy Dzień Trzeźwości

Bezpieczeństwo

2025.04.15

33 proc. Polaków wciąż wierzy w mity dotyczące alkoholu.

Firmy z branży

Auto Top

mazowieckie
ul. Odlewnicza 7
03-231 Warszawa
Tel.: 602 797 066
Email.: autotop.biuro@gmail.com
https://prawojazdyodlewnicza.pl/
Najnowsze artykuły:
Dacia Bigster z LPG - już jest

Dacia Bigster z LPG - już jest

Wiadomości / News

2025.04.30

W polskim cenniku Dacii pojawiła się nowa wersja SUV-a.
Jak poprawić proces wypalanie się filtra DPF?

Jak poprawić proces wypalanie się filtra DPF?

Warsztat / Porady

2025.04.30

Zapchany filtr DPF to częsty problem w nowoczesnych dieslach, szczególnie tych eksploatowanych w warunkach miejskich. Skuteczne oczyszczenie filtra można jednak przeprowadzić bez demontażu, wykorzystując procesy regeneracji p...
Dewastacje Tesli

Dewastacje Tesli

Wiadomości / News

2025.04.29

44 proc. posiadaczy Tesli padło ofiarą wandalizmu.