Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Kajetan Kajetanowicz o Rajdzie Estonii
kalendarz 13/07 2021

Kajetan Kajetanowicz o Rajdzie Estonii

Moto sport

Kajetan Kajetanowicz rusza na jeden z najszybszych i najbardziej zwariowanych rajdów w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata.

Już 15 lipca rozpocznie się znany z wysokich prędkości i dalekich skoków Rajd Estonii, który stanowić będzie 7. rundę WRC. Rajdowe samochody rajdowe będą pędzić przez lasy z prędkościami sięgającymi nawet 200 km/h.

Sezon 2021 jak na razie układa się znakomicie dla załogi Kajetanowicz / Szczepaniak. Jedyna polska załoga regularnie walcząca w mistrzostwach świata wygrała dwa z trzech rajdów, w których wystartowała: Rajd Chorwacji i Rajd Portugalii. W Sardynii, w walce o prowadzenie w rajdzie, Polacy mieli więcej pecha, jednak i tak zdołali opuścić włoską wyspę z cennymi punktami.

„Każdy, kto chce wygrać ten rajd, jest trochę szalony” – tak mówił Kajetanowicz na mecie z jednego OS-ów Rajdu Estonii w 2015 r, kiedy debiutował w nim. Wtedy oraz rok później Kajto pokazał, że ma odwagę trzymać gaz w podłodze, dzięki czemu dwukrotnie zdobył drugie miejsce w tym rajdzie. Punkty wywalczone w Estonii były ważnym elementem jego drogi po tytuły Mistrza Europy.

Na estońskie OS-y Kajetanowicz powrócił w ubiegłym roku, kiedy rajd ten rozgrywany był już w ramach Rajdowych Mistrzostw Świata. Tempo Polaka zachwycało kibiców na całym świecie oraz jego najgroźniejszych rywali, również tych z fabrycznego WRC 2, nad którymi Kajetanowicz także górował. Do pełnego sukcesu zabrakło jednak trochę szczęścia, dlatego w tym roku Kajetan na pewno będzie chciał wyrównać rachunki z tym rajdem.

Lista zgłoszeń zapowiada rywalizację na najwyższym możliwym poziomie. Na starcie stanie blisko 50 załóg, z czego 14  w kategorii WRC 3, a wśród nich lokalni kierowcy, tacy jak Egon Kaur, ale też znani z bardzo szybkiej jazdy Finowie, między innymi Emil Lindholm. Apetyt na zwycięstwo będzie miał również Hiszpan, Pepe López. Pikanterii doda obecność 2-krotnego mistrza Europy, Rosjanina Aleksieja Łukjaniuka. To właśnie z nim na trasach europejskiego czempionatu Kajetanowicz przez lata toczył elektryzujące pojedynki. Teraz panowie spotkają się ponownie, tym razem walcząc o zwycięstwo w rundzie mistrzostw świata.

Rajd Estonii jest zupełnie innym rajdem nawet od tych szutrowych, które zaliczane są do mistrzostw świata. Jest wyjątkowy ze względu na naprawdę wysokie prędkości, dalekie skoki i specyfikę nawierzchni. Organizator zdecydował się dodatkowo stworzyć kilka sztucznych hop. Na pewno będzie sporo frajdy i radości z jazdy, ale trzeba też być maksymalnie skupionym i uważać na każdym zakręcie. Testy rozpoczęliśmy od tych samych odcinków specjalnych, co w zeszłym roku. Specjalnie wybrałem takie drogi, bo poprzednio dały nam dobre przygotowanie, jeśli chodzi o ustawienia samochodu. Jak zawsze, jestem bardzo zmotywowany do walki. Kiedy wsiadam do samochodu rajdowego staram się czerpać frajdę z jazdy, ale przede wszystkim z rywalizacji wśród najlepszych. Mam nadzieję, że osiągniemy tutaj tempo, które będzie satysfakcjonujące przede wszystkim dla mnie, bo jeśli to się uda, to nasi kibice też będą zadowoleni – powiedział Kajetanowicz.

Rajdowe emocje rozpoczną się tradycyjnie w czwartek. Wtedy zawodnicy pokonają odcinek testowy i rozpoczną rywalizację na krótkim, wieczornym odcinku Tartu, który będzie liczył 2 km. Od piątku natomiast prawdziwe ściganie po szutrowych i wymagających niezwykłej odwagi OS-ach. Areną zmagań będą odcinki, Arula (12,66 km), Otepää (18,25 km), Kanepi (16,51 km) oraz Kambja (17,85 km), które będą pokonywane dwukrotnie.

Sobota będzie najdłuższym, liczącym 132,86 km etapem rajdu. Na pierwszą pętlę złożą się odcinki Peipsiääre (23,56 km), Mustvee (12,39 km), Raanista (22,76 km) oraz Vastsemõisa (6,72 km). Na koniec drugiej pętli zawodnicy ponownie przejadą też 2-kilometrowy odcinek Tartu. Finał zmagań rozegra się w niedzielę na trzech, dwukrotnie pokonywanych OS-ach: Neeruti (7,80 km), Elva (11,72 km) oraz Tartu vald (7,47 km), który stanowić będzie także dodatkowo punktowany Power Stage. Łącznie na rajdowych kibiców z całego świata czeka 319,38 km najwyższych rajdowych emocji.


Tagi:
Kajetan Kajetanowicz, Maciej Szczepaniak, Rajd Estonii, Rajd Estonii 2021, Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC

Zobacz podobne artykuły:

Kajetanowicz testował nową rajdówkę
kalendarz 11/03 2023

Kajetanowicz testował nową rajdówkę

Wiadomości / Moto sport

2023.03.11

Kajetan Kajetanowicz jest już na ostatnim etapie przygotowań do rozpoczęcia sezonu 2023.
Klara Kowalczyk II kartingowym wicemistrzem Polski
kalendarz 26/12 2022

Klara Kowalczyk II kartingowym wicemistrzem Polski

Wiadomości / Moto sport

2022.12.26

Klara Kowalczyk zdobyła w sezonie 2022 tytuł II kartingowego wicemistrza Polski.
Ott Tänak wraca do zespołu M-Sport
kalendarz 18/12 2022

Ott Tänak wraca do zespołu M-Sport

Wiadomości / Moto sport

2022.12.18

Tänak będzie w zespole kierowcą numer 1 w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata 2023.
Najnowsze artykuły:
Co kieruje klientami salonów samochodów przy wyborze sprzedawcy?  Odpowiadamy

Co kieruje klientami salonów samochodów przy wyborze sprzedawcy? Odpowiadamy

Wiadomości / Wydarzenia

2023.03.23

Jakie kryteria biorą pod uwagę kupujący wybierając salon dealera? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć.
Warto serwisować samochód w ASO? Odpowiadamy.

Warto serwisować samochód w ASO? Odpowiadamy.

Warsztat / Porady

2023.03.23

Zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie czy warto serwisować swój samochód w Autoryzowanej Stacji Obsługi? Choć zdania były podzielone, to większość jednak odpowiedziała „tak”. Zgadzamy się z tym stwierdzeniem i na podstawie wyb...
Zakaz sprzedaży aut spalinowych w UE pod znakiem zapytania

Zakaz sprzedaży aut spalinowych w UE pod znakiem zapytania

Wiadomości / Gorące tematy

2023.03.20

Co dalej z motoryzacyjną rewolucją?