Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Jeszcze jeden SUV Lexusa
kalendarz 05/08 2021

Jeszcze jeden SUV Lexusa

News / Lexus

Co o nim wiadomo?

Koncepcyjne modele Lexusa pozwalają spojrzeć w przyszłość. Produkcyjne auta japońskiej marki często są równie odważne i futurystyczne, co ich studyjni protoplaści. Wystarczy spojrzeć, jak podobne do poprzedzających je konceptów są coupe LC czy model NX pierwszej generacji. Czy historia powtórzy się w przypadku nadchodzącego już w przyszłym roku SUV-a z napędem elektrycznym? Premiera nowego modelu będzie miała miejsce w drugiej połowie 2022, a gotowy do produkcji samochód najprawdopodobniej będzie łączył w sobie cechy dwóch odważnych projektów: Lexusa LF-1 Limitless i LF-Z Electrified.

Koncepcyjne auta są po to, by designerzy mogli puścić wodze fantazji, a przedstawiciele marki mieli o czym opowiadać na motoryzacyjnych targach. Choć wiele studyjnych projektów nigdy nie doczeka się produkcji seryjnej, zazwyczaj nakreślają one kierunki rozwoju i pozwalają w mniejszym lub większym stopniu spojrzeć w przyszłość.

Lexus zamierza wprowadzić w ciągu kilkunastu miesięcy kolejnego SUV-a. Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że będzie łączył w sobie wizje i właściwości dwóch koncepcyjnych modeli, które spotkały się z bardzo dobrym odbiorem. Mowa o Lexusie LF-1 Limitless i LF-Z Electrified. Studyjne SUV-y mają podobne wymiary i choć różnią się stylem, nie sposób nie dostrzec między nimi cech wspólnych. Jaki będzie kolejny seryjnie produkowany SUV Lexusa?

By odpowiedzieć na to pytanie, warto przybliżyć modele LF-1 Limitless i LF-Z Electrified. Ten pierwszy ujrzał światło dzienne w 2018 r, a drugi, w pełni elektryczny został zaprezentowany w marcu tego roku. Choć dzieli je kilka lat, nie brakuje im wspólnych cech, z wymiarami włącznie. Obydwa koncepcyjne Lexusy są rzecz jasna futurystyczne, oferują zaawansowane funkcje jazdy półautonomicznej i cechują się efektownym stylem, który, znając możliwości Japończyków – doskonałym dowodem jest tutaj Lexus LC – mógłby zostać niemal w stu procentach przeniesiony do modeli seryjnych.

W dalszych rozważaniach na temat nadchodzącego SUV-a pomaga analiza przeprowadzona na łamach Lexus Enthusiast – niezależnego portalu o samochodach tej marki. Jego redakcja miała okazję do rozmowy z przedstawicielem Lexusa, który między wierszami zdradził, że faktycznie możemy spodziewać się nowego SUV-a, którego premiera przewidziana jest na trzeci kwartał 2022 r. Jeśli przypuszczenia okażą się być słuszne, będziemy mieli do czynienia z Lexusem łączącym cechy wspomnianych wyżej projektów. Nazwa nowego samochodu nie została jeszcze ogłoszona ani zakomunikowana, ale zarejestrowane w urzędach patentowych oznaczenie RZ 450e to coś więcej niż poszlaka. I tym tropem warto podążać, bo wiele wskazuje na to, że nadchodzący Lexus będzie w pełni elektryczny.

Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, jesienią przyszłego roku możemy się spodziewać premiery Lexusa RZ 450e, który będzie w pełni zelektryfikowanym SUV-em. Wygląd aut koncepcyjnych jak i sama nazwa sugerują, że RZ będzie rywalizował o klienta w modnym segmencie SUV-ów w stylu coupe. W tej klasie uplasują go 5-drzwiowe nadwozie, opadająca linia dachu, dynamiczna sylwetka i wymiary zbliżone do modelu RX. Wydaje się sugerować to litera R w zarejestrowanym oznaczeniu. Biorąc pod uwagę fakt, że Lexus szykuje również premierę 7-osobowego modelu (przypuszczalnie o nazwie TX), a podobno także nową odsłonę terenówki LX, gama SUV-ów Lexusa w ciągu paru lat może stać się naprawdę bogata.

W pełni elektryczne auta mają również istotną przewagę nad spalinowymi jeśli chodzi o możliwości zaaranżowania wnętrza. Niemal pełna dowolność w kształtowaniu tunelu środkowego, możliwość wygospodarowania płaskiej podłogi i większa przestrzeń dla pasażerów to niektóre korzyści płynące z zastosowania elektrycznego układu napędowego. Pokazuje to elektryczny koncept LF-Z Electrified. Choć wnętrze zdradza, że auto wciąż jest dalekie od wersji produkcyjnej, główne stylistyczne motywy mogą pozostać niezmienne. Tym bardziej, że Lexus wprowadza właśnie istotne zmiany we wnętrzach swoich nowych modeli, co pokazuje zaprezentowany niedawno NX drugiej generacji./oprac. ns/

Foto: Lexus


Tagi:
Lexus, nowy SUV Lexusa, Lexus LF-Z Electrified, Lexus LF-1 Limitless, Lexus RZ 450e, napęd elektryczny

Zobacz podobne artykuły:

Kia Stinger - pożegnanie
kalendarz 14/01 2023

Kia Stinger - pożegnanie

Wiadomości / News

2023.01.14

Kia zakończy produkcję Stingera limitowaną edycją.
GDDKiA w 2023 r. odda blisko 260 km dróg
kalendarz 04/01 2023

GDDKiA w 2023 r. odda blisko 260 km dróg

Wiadomości / News

2023.01.04

W tym roku zostanie przekroczony próg 5000 km dróg szybkiego ruchu.
Nissan LEAF zasila światełka na świątecznej choince
kalendarz 26/12 2022

Nissan LEAF zasila światełka na świątecznej choince

Wiadomości / News

2022.12.26

250-tysięczny LEAF zjechał z taśmy zakładów Nissana w Sunderland.
Najnowsze artykuły:
Kia Stinger - pożegnanie

Kia Stinger - pożegnanie

Wiadomości / News

2023.01.14

Kia zakończy produkcję Stingera limitowaną edycją.
 Sportowy brand Mercedesa notuje rekordowe wyniki sprzedaży

Sportowy brand Mercedesa notuje rekordowe wyniki sprzedaży

Wiadomości / Gorące tematy

2022.12.30

Elektryfikacja dużą szansą dla tego segmentu rynku.
Planujesz zakup BMW lub Mercedesa?

Planujesz zakup BMW lub Mercedesa?

Używane

2022.12.29

Zweryfikuj jego przeszłość.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.