Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Jedziesz autem na cmentarz we Wszystkich Świętych?
kalendarz 31/10 2021

Jedziesz autem na cmentarz we Wszystkich Świętych?

Bezpieczeństwo

Na drodze spotkasz wiele utrudnień.

W tym roku każdy może wybrać się na cmentarz, by tradycyjnie zapalić znicz ku pamięci swoich zmarłych bliskich. W poprzednim roku było to niemożliwe, ze względu na panującą pandemię koronawirusa i wysoką liczbę zakażeń. Zamknięcie cmentarzy przez władze w 2020 r. może być przyczyną większego ruchu w ich okolicach w tym roku. Nad ruchem drogowym we Wszystkich Świętych będzie w tym roku również czuwać około 5 tys. funkcjonariuszy policji.

Cmentarze zamknięte dla odwiedzających w 2020 r.

Poprzedni rok był bardzo trudny dla wszystkich Polaków. Pogłębiająca się potrzeba lockdownu nie sprzyjała wyjazdom na cmentarze, nawet te w najbliższej okolicy zamieszkania. Wzmożony ruch w okolicach cmentarzy, zwłaszcza w Święto Zmarłych, stanowił realne zagrożenie dla zdrowia odwiedzających groby. Z powodu zbyt wysokiego ryzyka zakażenia się koronawirusem, władze postanowiły zamknąć bramy cmentarne dla wszystkich, którzy chcieli 1 i 2 listopada odwiedzić groby swoich najbliższych.

Sytuacja w poprzednim roku była trudna, jeśli chodzi o możliwość odwiedzania grobów, nawet przed Świętem Zmarłych. Jednak wielu osobom nie przeszkodziło to w tradycyjnym uczczeniu pamięci swoich nieżyjących bliskich.

Na cmentarzu komunalnym w Warszawie natężenie ruchu znacznie wzrosło w drugi i ostatni weekend października, w porównaniu z pierwszym weekendem miesiąca. Widoczna jest nawet trzykrotna różnica w skali natężenia ruchu 24 i 25 października.

Niewielkim zainteresowaniem zmotoryzowanych cieszyły się cmentarze Centralny w Szczecinie oraz Powązkowski w Warszawie. Tutaj natężenie ruchu było znacznie mniejsze w porównaniu z pierwszym weekendem października.

Nie można tego samego powiedzieć jednak o cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, który w miarę upływu czasu, odwiedzało coraz więcej osób. Natężenie ruchu osiągnęło kulminacyjny moment w ostatni weekend października - odnotowano wzrost o 263 proc. w porównaniu z 1. weekendem miesiąca.

W Poznaniu największą popularność w ostatni weekend października zyskał cmentarz komunalny Miłostowo, który jest jednym z największych w Polsce. Natężenie ruchu w jego obszarze już w drugi weekend października wzrosło o 190 proc., z kolei w ostatni o 330 proc. w porównaniu z 1. sobotą i niedzielą miesiąca.

Jak wygląda natężenie ruchu w tym roku?

Eksperci z Yanosika sprawdzili, co się dzieje w okolicach cmentarzy w tegoroczne październikowe weekendy. Wiele osób decyduje się na wcześniejsze wizyty na grobach swoich bliskich, ze względu na duże utrudnienia (zwłaszcza dla zmotoryzowanych) w trakcie świąt.

Z danych wynika, że w tym roku natężenie ruchu w okolicach cmentarzy wzrastało z tygodnia na tydzień. Największa różnica jest widoczna w obrębie Cmentarza komunalnego Północnego w Warszawie – ponad trzykrotny wzrost natężenia użytkowników aplikacji Yanosik, w porównaniu z pierwszym weekendem października, wystąpił w weekend 23 i 24 października.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się Cmentarz Powązkowski w Warszawie, na który w poprzedni weekend października wybrało znacznie więcej osób niż w pierwszą sobotę i niedzielę tego miesiąca.

Co ciekawe, najmniej odwiedzanym cmentarzem był cmentarz komunalny Miłostowo w Poznaniu. Na początku października nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem, a nawet w 2. i 3. weekend tego miesiąca natężenie ruchu w jego okolicach znacznie spadło, w porównaniu z 1. weekendem. Jednak już 23 i 24 października widać wyraźny wzrost natężenia ruchu zmotoryzowanych w jego okolicach.

W Szczecinie cmentarz Centralny odwiedza coraz więcej osób. Widoczna jest różnica w danych z Yanosika już w miarę upływu kolejnych weekendów miesiąca. W drugi weekend października natężenie ruchu zwiększyło się o 56 proc. w porównaniu z poprzednią sobotą i niedzielą. Z kolei już 16 – 17 października ruch zagęścił się o 100 proc. bardziej, niż w pierwszy weekend miesiąca. Przedostatnia sobota i niedziela wskazała, że cmentarz jest odwiedzany przez jeszcze większą liczbę użytkowników systemu, co wskazuje wzrost natężenia ruchu w jego okolicach o 144 proc. w porównaniu z pierwszą sobotą i niedzielą tego miesiąca.

Zatłoczone parkingi, wypadki i kontrole policji – tak wygląda Wszystkich Świętych

Jak co roku kierowcy mogą spodziewać się zmian w organizacji ruchu wokół cmentarzy we Wszystkich Świętych. Jazda w tym czasie dla wielu jest prawdziwą udręką, nie tylko ze względu na korki, ale również kontrole na drogach i utrudnienia spowodowane wypadkami.

Niestety Wszystkich Świętych bardzo często kończy się wypadkami na drogach, stąd potrzeba przeprowadzania akcji „Znicz” przez policję. Kierowcy poddawani są badaniom alkomatem, kontrolowana jest prędkość jazdy na trasach, a także nadzorowany jest ruch w okolicach cmentarzy. Wszystkie działania mają na celu usprawnienie ruchu drogowego, a także zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim jego uczestnikom.

Według danych w 2019 r. najwięcej wypadków odnotowano w województwie podlaskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim i lubelskim.

W poprzednim roku, w związku z pandemią COVID-19 natężenie ruchu malało, a liczba wypadków była znacznie mniejsza. Choć niektórzy wciąż decydowali się na podróż po kraju w celu odwiedzenia nekropolii.

Wszystkich Świętych to czas, w którym bardzo łatwo dochodzi do wypadków drogowych, stąd apel do kierowców o większą uważność i koncentrację, a także o niewsiadanie za kółko pod wpływem alkoholu.

źródło: Neptis


Tagi:
Wszystkich Świętych na drogach, Wszystkich Świętych 2021

Zobacz podobne artykuły:

 Wszystkich Świętych – czego się spodziewać na drogach?
kalendarz 31/10 2022

Wszystkich Świętych – czego się spodziewać na drogach?

Bezpieczeństwo

2022.10.31

A jak było w ubiegłym roku?
 „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”
kalendarz 26/10 2022

„Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”

Bezpieczeństwo

2022.10.26

Rusza wspólna akcja Policji, ITS, PISKP i Yanosika.
Jak przygotować auto do wyjazdu na urlop?
kalendarz 28/06 2022

Jak przygotować auto do wyjazdu na urlop?

Warsztat / Porady

2022.06.28

Na co zwrócić szczególną uwagę w samochodzie przed wyjazdem na wakacje?

Firmy z branży

Auto Top

mazowieckie
ul. Odlewnicza 7
03-231 Warszawa
Tel.: 602 797 066
Email.: autotop.biuro@gmail.com
https://prawojazdyodlewnicza.pl/
Najnowsze artykuły:
Dacia Duster AWD 1,5 dCi 115 KM 6M/T: - Warty zastonowienia?

Dacia Duster AWD 1,5 dCi 115 KM 6M/T: - Warty zastonowienia?

Testy / Testy

2022.11.23

Duster pojawił się na rynku w 2010 roku. Rumuński SUV z francuskim silnikiem od Renault i sporą dawką japońskiej technologii od Nissana szybko zawojował rynki.
Skoda Octavia Combi Scout 2,0 TDI 150 KM DSG7 4x4  - Nie musisz wybierać SUV-a

Skoda Octavia Combi Scout 2,0 TDI 150 KM DSG7 4x4  - Nie musisz wybierać SUV-a

Testy / Testy

2022.11.19

Potrzebujesz auta, którym możesz bez obaw udać się w gorszy teren, a nie lubisz przy tym SUV-ów? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Jest nią Skoda Ovtavia Combi Scout.
Renault Megane 1,6 e-Tech 160 KM Plug-In hybrid A/T – Można się zakochać

Renault Megane 1,6 e-Tech 160 KM Plug-In hybrid A/T – Można się zakochać

Testy / Testy

2022.11.15

Ford zapowiada koniec produkcji Focusa. Wkrótce zniknie z rynku VW Golf. Renault też wspomina o końcu Megane. W każdym razie tego z motorem termicznym. Wszystko to ponoć z powodu ekologii. Dlatego szanujmy tradycyjne kompakty...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.