Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Ford Ranger – Nie tylko do pracy
kalendarz 24/03 2021

Ford Ranger – Nie tylko do pracy

Moto sport / Ford

Ford Castrol Cross Country Team zaprezentował nowego Rangera w homologacji FIA.

Samochód został przygotowany z myślą o startach w wymagających rajdach terenowych. Budową auta zajęła się firma Neil Woolridge Motorsport. Rangera będzie można zobaczyć w czołowej kategorii samochodów produkcyjnych południowoafrykańskiej serii cross country - SACCS. Jednocześnie jest to pierwszy pojazd w tej kategorii stworzony zgodnie z nowymi przepisami FIA dotyczącymi silników benzynowych z turbodoładowaniem.

Do napędu Rangera w tej wersji posłużył 3.5-litrowy silnik V6 z podwójnym turbodoładowaniem EcoBoost, który znany jest z modelu Ford GT, a także z popularnego w Ameryce Północnej Forda F-150 Raptor. Silnik został zoptymalizowany tak, aby spełniać rygorystyczne przepisy FIA dla klasy, która dopuszcza maksymalną moc wyjściową 300 kW. Silnik z podwójnym turbodoładowaniem zapewnia lepszy moment obrotowy w porównaniu z poprzednim 5-litrowym silnikiem V8 i wytwarza około 600 Nm.

Wśród obszernych zmian w nowym Rangerze warto zauważyć poprawione rozłożenie masy i zoptymalizowany środek ciężkości, co ma kluczowe znaczenie w trudnych warunkach rajdów terenowych. Szersze podwozie pozwala na lepsze rozmieszczenie kół i kontrolę nad samochodem. Ranger w tej wersji jest wyposażony w wysokowydajne podwójne amortyzatory BOS. Jest to zarazem pierwszy samochód na świecie wyposażony w nową wersję tego zawieszenia.

Ranger cross country ma również kompaktową nową 6-biegową sekwencyjną przekładnię SADEV. Jest ona o 10 kg lżejsza od poprzedniej wersji, a cały układ napędowy został przeprojektowany, aby był łatwiejszy w obsłudze. Kolejną zaletą przejścia na pełną specyfikację FIA jest integracja podnośników hydraulicznych BOS z podwoziem, co umożliwia załodze podnoszenie i opuszczanie pojazdu poprzez naciśnięcie przycisku. A to daje ogromną oszczędność czasu podczas wymiany koła.

Ranger do tej pory kojarzył się tylko jako pickup i to głównie w USA, choć jest także znany w Europie. W Polsce samochód jest dostępny w kilku wersjach wyposażenia z 2-litrowym silnikiem EcoBlue o mocy 130 albo 170 KM. Najmocniejszą jednostką jest 2.0 l EcoBlue z podwójnym doładowaniem o mocy 213 KM, która jest dostępna w wersjach Limited, Wildtrak oraz Raptor.

Raptor to najostrzejsza wersja Rangera. Wyróżnia się nie tylko zmienionym wyglądem. O popularności najmocniejszych wersji może świadczyć fakt, że egzemplarze z silnikiem 2.0  EcoBlue o mocy 213 KM w pierwszych dwóch miesiącach tego roku odpowiadały aż za 87 proc. całkowitej sprzedaży Rangera w Polsce.

W 2020 r. na Starym Kontynencie sprzedano 43 046 egzemplarzy tego modelu. W pierwszych dwóch miesiącach 2021 r. nabywców znalazło 237 egzemplarzy, co oznacza wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku o ponad 60 proc. Co ważniejsze, według Samar, Ford Ranger jest zdecydowanym liderem segmentu pick-upów, w którym jego udział wynosi ponad 50 proc./ns/

źródło: Ford


Tagi:
Ford, Ford Ranger, Ford Ranger Cross Country FIA, Ford Castrol Cross Country Team, Neil Woolridge Motorsport

Zobacz podobne artykuły:

Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji
kalendarz 22/04 2024

Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Wiadomości / Moto sport

2024.04.22

Sébastien Ogier wygrał Rajd Chorwacji.
 Druga runda WEC 2024
kalendarz 20/04 2024

Druga runda WEC 2024

Wiadomości / Moto sport

2024.04.20

Na nowym dla serii włoskim torze Imola odbędzie się druga runda sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC).
Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?
kalendarz 19/04 2024

Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Wiadomości / Moto sport

2024.04.19

Zespół Toyoty będzie bronił prowadzenia w kategorii producentów podczas Rajdu Chorwacji.
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.