Fiat Tipo jako SUV?
Włoski producent rozważa wprowadzenie kompaktowego SUV-a, który będzie jednocześnie uzupełniał gamę Tipo.
Biorąc pod uwagę popularność SUV-ów, pomysł opracowania tego typu auta wydaje się uzasadniony, choć konkurencja jest już dość silna (VW T-Roc, Hyundai Tucson, Nissan Qashqai).
Szef włoskiej marki, Olivier Francois, przyznał w wywiadzie dla „AutoExpress”: „Tipo ma się dobrze, ale to nie jest SUV”. A ponieważ właśnie SUV-y przynoszą zyski, „następna generacja Tipo musi migrować do bardziej odpowiedniej przestrzeni, jaką jest SUV”, powiedział Francois.
Fiat ma kilka alternatyw, jeśli chodzi o rozwój modelu Tipo nowej generacji. Może zostać zachowany typ nadwozia jako hatchback, sedan i kombi, a następnie „zamiana” w rywala Kia XCeed, rozszerzenie oferty o kompaktowy crossover lub całkowita przemiana – w typowego SUV-a.
„Prawdopodobnie można spodziewać się linii produktów Tipo… ale rodzinna propozycja może być prawdopodobnie bardziej w stylu karoserii Nissana Qashqai”, dodał szef Fiata. „Kto ma się dobrze? Te bardziej budżetowe marki, jak Skoda, Seat, Kia i Hyundai. My też należymy do tej grupy. Szczerze, żałuję, że nie mieliśmy takiego modelu do dzisiaj. Ale dla nas jest bardzo ważne ażeby oferować takie auta bez zbytniego opóźnienia”.
Pamiętajmy jednak, że obecnie Fiat ma w swojej ofercie 500X. Fiat może zrealizować swoje plany dzięki współpracy FCA-PSA, choć nie jest na razie pewne, czy dla nowego modelu włoskiej marki posłuży ta sama platforma, co w przypadku Peugeota 3008, Citroena C5 Aircross i Opla Grandlanda X.
Fiat zamierza powrócić do segmentu B. Po zakończeniu produkcji Punto, włoska marka nie ma swojego przedstawiciela, konkurenta dla Peugeota 208, VW Polo, Renault Clio, czy Forda Fiesty. W przypadku tego modelu Włosi mogą również skorzystać z rozwiązań PSA (Peugeot 208/Opel Corsa).
„Potrzebujemy [samochodu] segmentu B.”, powiedział Francois. „To nie jest tajemnica. Ten projekt był ciągle odkładany. Teraz jest w fazie rozwoju. Mówienie o tym modelu byłoby jednak przedwczesne. Na pewno będziemy w segmencie B.”/ns/
Zobacz podobne artykuły:
Porsche GT3, którego nikt nie kupuje
Wiadomości / News
2025.01.12
Zwycięzca konkursu Car of the Year 2025
Wiadomości / News
2025.01.10
Najczęściej wyszukiwana marka motoryzacyjna...
Wiadomości / News
2025.01.08
Obawy o serwis mogą zniechęcać do zakupu aut elektrycznych
Wiadomości / Gorące tematy
2025.01.13
Porsche GT3, którego nikt nie kupuje
Wiadomości / News
2025.01.12
HySE-X2 - Wodorowy buggy w Rajdzie Dakar
Warsztat / Technika
2025.01.11