Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Eko jazda – oszczędność dla portfela i środowiska
kalendarz 18/09 2015

Eko jazda – oszczędność dla portfela i środowiska

Warsztat / Bezpieczeństwo

Większość kierowców nie zna zasad eko jazdy, która najczęściej kojarzy się im z czymś nudnym.

Z uwagi nie tylko na ceny paliw, warto zwrócić uwagę na ekonomiczny styl jazdy. Tym bardziej, że korzyści z niego są odczuwalne nie tylko dla portfeli, ale też dla środowiska.

Ministerstwo Środowiska przygotowało kampanię społeczną „Tworzymy atmosferę”, która ma na celu upowszechnienie wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce, jego źródłach i skutkach zdrowotnych, a także pokazanie, w jaki sposób indywidualne decyzje mogą przyczynić się do poprawy sytuacji.  

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie ministerstwa w sierpniu br. czystość powietrza była wymieniana jako jedna z trzech – obok bezpieczeństwa na drogach i poziomu przestępczości – najważniejszych kwestii, od których zależy komfort życia w danej miejscowości. Dodajmy, że poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Przykładowo – pod względem stężenia pyłu zawieszonego PM10 wywołującego m.in. astmę, alergię i niewydolność układu oddechowego – gorsza sytuacja jest tylko w Bułgarii. Wbrew obiegowym opiniom, głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w kraju nie jest przemysł, ale sektor komunalno-bytowy (indywidualne ogrzewanie domów i mieszkań) oraz transport drogowy. A zatem jak korzystamy z naszych samochodów?

W ramach kampanii został zorganizowany pokaz dotyczący eko jazdy w Akademii Jazdy Opel w Warszawie. Instruktorzy przedstawili podstawowe zasady wpływające na poziom zużycia paliwa a co za tym idzie na zanieczyszczenie atmosfery.

Przede wszystkim jednak należy zadbać o dobry stan techniczny naszego pojazdu, następnie zwrócić uwagę na odciążenie auta i zmniejszenie oporu powietrza. Im więcej niepotrzebnych w samochodzie rzeczy, które wozimy z przyzwyczajenia, tym pojazd jest cięższy, a to przekłada się na większe zużycie paliwa. Jeżeli na dachu auta wozimy nieużywany bagażnik to lepiej też się go pozbądźmy. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednio wysokie ciśnienie w oponach. Nawet już 10 proc. spadek ciśnienia wiąże się z 8 proc. zwiększeniem spalania. Kontrolujmy jest zatem co miesiąc.

Innym istotnym elementem jest zrezygnowanie z rogrzewania silnika. Ruszając zaraz po jego uruchomieniu szybciej osiągnie on optymalną temperaturę. Powinniśmy dokładnie przewidywać rozwój sytuacji na drodze, odpowiednio dopasować  prędkość i biegi do warunków. Pomoże nam to uniknąć zbędnych zrywów, przyspieszeń i hamowań, które zwiększają zużycie paliwa. Najważniejsza jest płynność jazdy i utrzymywanie obrotów silnika na jednakowym poziomie. Starajmy się jeździć na możliwie najwyższym biegu, przy najniższych możliwych obrotach. Panuje powszechne przekonanie, że niskie oboroty są szkodliwe dla silnika, ale nie jest to prawdą w odniesieniu do nowych aut posiadających elektronicznie sterowany wtrysk paliwa. Nie „przeciągajmy” silnika na poszczególnych biegach, nie dopuszczajmy do tego, by usłyszeć charakterystyczne „wycie”. Najlepiej jest zmienić bieg na wyższy przy osiągnięciu 2500 obr/min (w przypadku silników wysokoprężnych zaleca się zmianę biegu na wyższy przy osiągnięciu maksymalnie 2000 obr/min.). Przy hamowaniu natomiast lepiej jest zrezygnować z jazdy "na luzie" i hamować silnikiem. Jazda na "jałowym biegu" generuje niepotrzebne koszty. Najbardziej opłacalne będzie zdejmowanie nogi z gazu i odpowiednia redukcja biegów zanim obroty spadną poniżej 1300 na minutę. Wówczas koła będą napędzać silnik samochodu, nie pobierając benzyny.  Dobrze jest zaplanować sobie uprzednio trasę, aby w miarę możliwości uniknąć korków, stania na światłach i ominąć różne utrudnienia w ruchu.

Eko jazdę można „zmierzyć”. Podczas pokazu, samochody akademii były wyposażone w specjalnie opracowany system TruckOnline, który może się okazać szczególnie przydatny w firmach dysponujących flotami aut. System ten umożliwia dokładny pomiar ekonomicznego i ekologicznego stylu jazdy.  Ułatwia on także kontrolę i zarządzanie emisją CO2 na skutek spalania paliwa. Dzięki pozyskanym z systemu informacjom szefowie flot mają możliwość udzielenia kierowcom informacji na temat ich stylu jazdy. Na podstawie szczegółowych danych, można analizować zachowania kierowców, wskazywać obszary do poprawy, a następnie monitorować ewentualne zmiany.

Korzyści płynące z eko jazdy są wymierne. Zakładając, że rocznie pokonywany jest dystans ok. 10 tys. km, przy założeniu, że samochód zużywał dotychczas 9,0 l/100 km, redukcja spalania paliwa o 10 proc. zmniejszy wydatki na stacji benzynowej o 400 zł rocznie.

Warto pamiętać, że ekonomiczna i ekologiczna jazda przynosi nie tylko oszczędności finansowe czy ma wpływ na ochronę środowiska. Dodatkowo może ograniczyć wypadkowość, co również przekłada się na koszty firmy, a jednocześnie buduje pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa.

Norbert Szwarc
Foto: autor 
 


Tagi:
eko jazda samochodem, eko jazda autem

Zobacz podobne artykuły:

 Polacy: Mistrzowie kierownicy czy mistrzowie iluzji?
kalendarz 05/04 2024

Polacy: Mistrzowie kierownicy czy mistrzowie iluzji?

Bezpieczeństwo

2024.04.05

5 kwietnia obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą, który ma na celu zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań na drogach.
Gwarancja sukcesu
kalendarz 05/04 2024

Gwarancja sukcesu

Bezpieczeństwo

2024.04.05

Dobra szkoła nauki jazdy to nie tylko doświadczenie i jakość. To również pewność, że osoba starająca się uzyskać prawo jazdy będzie otoczona profesjonalną opieką.
Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa
kalendarz 04/04 2024

Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.04

Rozwiązanie wydłuża też żywotność silnika.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Wiadomości / Moto sport

2024.04.19

Zespół Toyoty będzie bronił prowadzenia w kategorii producentów podczas Rajdu Chorwacji.
 Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Wiadomości / News

2024.04.19

Do zdarzenia doszło w piątkowy poranek na warszawskim Mokotowie.
Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Wiadomości / News

2024.04.19

To efekt niebezpiecznej jazdy, na którą zdecydował się 40-letni mieszkaniec Sosnowca.