Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Dwa piwa czy 250 ml wódki
kalendarz 31/12 2024

Dwa piwa czy 250 ml wódki

Bezpieczeństwo

Ile alkoholu pozostaje we krwi rankiem po Sylwestrze?

Wystarczą dwa mocne piwa lub drinki wypite przed północą w Sylwestra, aby kolejnego ranka wciąż pozostał ślad po napojach wysokoprocentowych w organizmie. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tempa metabolizowania alkoholu przez organizm, co może stać się dla nich źródłem kłopotów w noworoczny poranek.

W zeszłoroczną noc sylwestrową Policja zatrzymała 179 nietrzeźwych kierowców. Następnego dnia interwencji tego typu odbyło się niemal dwa razy więcej – 356. Przyczyny takiego stanu rzeczy można doszukiwać się m.in. w zjawisku tzw. nieświadomej nietrzeźwości. Dochodzi do niego w sytuacji, w której za kierownicą zasiada kierowca niesłusznie przekonany o braku alkoholu w swoim organizmie. Kierowcy często zakładają, że jeżeli sięgnęli po kilka drinków w trakcie wieczoru, to rano będą mogli już bezpiecznie wyruszyć w drogę. Tymczasem w większości przypadków wcale nie jest to tak oczywiste.

Wystarczy 250 ml podwójnego rumu z colą lub ginu z tonikiem, nieco ponad litr mocnego piwa, czy 250 ml wódki. Jeżeli kierowca spożyje taką ilość napojów alkoholowych pomiędzy 21:00 a północą, to wsiadając za kierownicę o 8:00 następnego dnia wciąż może mieć alkohol we krwi. Oczywiście, jego samopoczucie może być dobre i jest to czynnik, który najczęściej skłania kierowców do wyruszenia w drogę. Warto jednak wspomnieć, że problemy z koordynacją ruchową, tak potrzebną do bezpiecznego prowadzenia pojazdu, zaczynają się już od 0,3 promila. Taki kierowca potencjalnie naraża się więc nie tylko na mandat. Może stanowić realne zagrożenie zarówno dla siebie, jak i innych podróżujących – wyjaśnia Hunter Abbott, ekspert ds. bezpieczeństwa AlcoSense Laboratories.

Sytuacja będzie wyglądać analogicznie w przypadku innych napojów alkoholowych. Spożyte przed północą 400 ml wina wzmocnionego lub 800 ml wina zwykłego, 180 ml tequili, czy 1,2 litra koktajlu typu Aperol Spritz również sprawią, że alkohol będzie wykrywalny we krwi kierowcy jeszcze następnego dnia.

Jak ukazuje badanie firmy AlcoSense, ponad 45 proc. Polaków było świadkami sytuacji, w której ktoś z ich bliskiego otoczenia rozważał prowadzenie auta po alkoholu. W blisko 53 proc. przypadków osoby te nie zdecydowały się na wyruszenie w drogę. Równocześnie jednak niemal 40 proc. tych scenariuszy zakończyło się wejściem za kierownicę przez osobę nietrzeźwą. Kierowcy ci tłumaczyli swoją decyzję na różne sposoby. Znaczna część (46 proc.) uważała, że ich dobre samopoczucie jest wystarczającym dowodem na to, że mogą prowadzić pojazd. 34 proc. nie miało innej możliwości powrotu do miejsca zamieszkania, zaś 30 proc. argumentowało, że mają do przejechania bardzo krótki odcinek.

Nigdy nie należy oceniać swojego poziomu trzeźwości jedynie na podstawie własnego, dobrego samopoczucia. Wcale nie świadczy ono o tym, że alkohol został przez nas zmetabolizowany, a co więcej, może być jedynie kolejnym skutkiem upojenia. Obiektywną ocenę tego, czy możemy prowadzić samochód, czy też nie, zaoferuje nam tylko badanie alkomatem. Należy rozpowszechniać tę wiedzę wśród wszystkich kierowców, ponieważ wielu z nich, jak ukazuje badanie AlcoSense, wciąż jej nie posiada – apeluje Hunter Abbott.

Planując sylwestrową zabawę, należy pamiętać również o porannym powrocie. Warto sprawdzić dojazdy do miejsca zamieszkania oferowane przez komunikację miejską lub rozważyć powrót taksówką. W przypadku braku takiej możliwości, dobrym pomyłem będzie zapewnienie sobie noclegu. Warto oszczędzić sobie konieczności wsiadania za kierownicę bezpośrednio po Sylwestrze. Starania te przyczynią się do zmniejszenia liczby incydentów na polskich drogach i pozwolą na bezpieczne rozpoczęcie Nowego Roku.

źródło: AlcoSense


Tagi:
nietrzeźwi kierowcy, Nowy Rok za kierownicą

Zobacz podobne artykuły:

Od 3 czerwca jazda w kasku na hulajnodze i rowerze obowiązkowa dla dzieci
kalendarz 05/06 2026

Od 3 czerwca jazda w kasku na hulajnodze i rowerze obowiązkowa dla dzieci

Wiadomości / Gorące tematy

2026.06.05

To kolejna regulacja, która ma na celu zwiększenie ochrony nieletnich użytkowników jednośladów.
Brak wyobraźni, który może kosztować życie
kalendarz 05/06 2026

Brak wyobraźni, który może kosztować życie

Bezpieczeństwo

2026.06.05

Bezprawne otwieranie bram awaryjnych na drogach szybkiego ruchu może doprowadzić do tragedii.
6 maja – Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
kalendarz 06/05 2026

6 maja – Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Bezpieczeństwo

2026.05.06

Każdego dnia w Polsce dochodzi średnio do 57-58 wypadków, w których życie traci blisko pięć osób.
Najnowsze artykuły:
Lotus Cars w Polsce

Lotus Cars w Polsce

Wiadomości / Wydarzenia

2026.06.11

Brytyjska marka inauguruje obecność na polskim rynku.
Maciej Serafin po testach na Pikes Peak

Maciej Serafin po testach na Pikes Peak

Wiadomości / Moto sport

2026.06.09

Pierwszy Polak w 110-letniej historii wyścigu Pikes Peak.
Kulisy premiery Skody Epiq w Zurychu

Kulisy premiery Skody Epiq w Zurychu

Wiadomości / News

2026.06.07

Światowa premiera odbyła się w Zurychu, podczas Mistrzostw Świata IIHF w hokeju na lodzie.