Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Czy wymiana uszkodzonej szyby zawsze jest konieczna?
kalendarz 05/03 2014

Czy wymiana uszkodzonej szyby zawsze jest konieczna?

Warsztat / Porady / szyba

Widoczne na powierzchni szyby samochodowej drobne rysy i pęknięcia mogą sukcesywnie się powiększać, co w efekcie …

Często niewielkie rysy spowodowane są najczęściej uderzeniem kamieni wydobywających się spod kół pędzących aut. Uszkodzenia te będą się sukcesywnie powiększać, co w efekcie uniemożliwi kierowcy obiektywną ocenę sytuacji na drodze. Jedynym wtedy rozwiązaniem będzie wymiana szyby. Kosztów tej usługi można uniknąć, jeśli zareagujemy odpowiednio szybko i od razu, po stwierdzeniu uszkodzenia szyby.

Zdaniem specjalistów, wymiana uszkodzonej szyby samochodowej nie zawsze jest konieczna. Przy zastosowaniu odpowiedniej technologii oraz materiałów, niewielkie rysy i pęknięcia bez problemu da się naprawić. Jak zapewnia ekspert z firmy NordGlass, przeprowadzona przez profesjonalistów usługa pozwala przywrócić pierwotną wytrzymałość szyby aż w 97 proc.  Biorąc pod uwagę efektywność oraz opłacalność tej metody – warto już dziś dowiedzieć się, kiedy zamiast wymieniać, lepiej naprawić szybę czołową.

„W miejscu ubytku na szybie stopniowo gromadzą się zanieczyszczenia, które pod wpływem działania zmiennych temperatur oraz opadów atmosferycznych mogą powodować sukcesywne pogłębianie się zakresu uszkodzenia. Dzieje się tak, ponieważ znajdujące się w szczelinie powietrze ma inny współczynnik załamania światła niż szkło. Naprawa ubytku w profesjonalnym serwisie umożliwia usunięcie nagromadzonego powietrza, a następnie wprowadzenie w miejsce ubytku specjalnej żywicy, której współczynnik załamania światła jest identycznym jak szkła szyby samochodowej. W ten sposób naprawia się przede wszystkim uszkodzenia punktowe, ale czasem, jeśli zgłosimy się do fachowców odpowiednio szybko, również pojedyncze pęknięcia liniowe. Co istotne, w miejscu, w które wprowadzona została żywica, może pozostać delikatny ślad. O tym, czy i  jak bardzo będzie on widoczny na powierzchni szyby, decyduje rodzaj użytych materiałów oraz precyzja fachowca dokonującego naprawy. Z tego względu lepiej korzystać z usług renomowanych firm, które nie tylko stosują sprawdzone preparaty, ale i udzielają gwarancji na wykonaną usługę. Taką politykę od lat stosuje NordGlass. Klienci sieci otrzymują unikalną w skali kraju, dożywotnią gwarancję na usługę naprawy wykonywaną w serwisach NordGlass”.  – wylicza ekspert.

Konsekwencją odkładania naprawy nawet niewielkich mechanicznych uszkodzeń będzie powiększanie się ich rozmiaru. Nie warto do tego doprowadzić, gdyż, jak wskazuje ekspert, nie każdy rodzaj uszkodzeń szyby czołowej da się później naprawić. „Szyba nie kwalifikuje się do naprawy, jeśli pęknięcia znajdują się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy. W samochodach osobowych jest to strefa o szerokości 22 cm, umieszczona symetrycznie względem kolumny kierownicy, gdzie górną i dolną granicę wyznacza pole działania wycieraczek. W pojazdach użytkowych strefa ta ma kształt kwadratu o boku 22 cm, ze środkiem znajdującym się na wysokości 70 cm od powierzchni nieobciążonego siedzenia kierowcy. Całkowita wielkość uszkodzenia nie może również przekraczać 24 mm tj. średnicy monety 5 zł. Równie ważne jest, by odległość od krawędzi szyby nie była większa niż 10 cm. Jeśli na szybie występuje więcej ubytków, to musi dzielić je dystans co najmniej 10 cm”.

Korzyści płynących z naprawy szyb samochodowych jest wiele. Do głównych z nich należą z pewnością cena - niższa o ok. 75 proc. niż w przypadku zakupu nowej szyby - możliwość przywrócenia pierwotnej wytrzymałości szyby niemalże w 100 proc. oraz krótki czas wykonania usługi. Kierowcy zwlekający z naprawą powinni również pamiętać o sankcjach prawnych wynikających z jazdy pojazdem, który nie jest w pełni sprawny technicznie.

„Wszelkie uszkodzenia szyby dyskwalifikują auto podczas przeglądu diagnostycznego oraz stanowią podstawę do odebrania kierowcy dowodu rejestracyjnego przez Policję. Sądzę, że nie warto podejmować takiego ryzyka” – dodaje ekspert.
 

Zobacz podobne artykuły:

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność
kalendarz 07/09 2022

Twoja ciężarówka może mieć większą żywotność

Warsztat / Porady

2022.09.07

Prowadzisz firmę transportową? Zadbaj o swoje samochody ciężarowe i zapewnij im długą żywotność.
Jakie są objawy zużycia się świec zaplonowych i kiedy je wymienić?
kalendarz 25/08 2022

Jakie są objawy zużycia się świec zaplonowych i kiedy je wymienić?

Warsztat / Porady

2022.08.25

Przedstawiamy przyczyny niszczenia się świec zapłonowych.
Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?
kalendarz 02/08 2022

Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Warsztat / Porady

2022.08.02

Samochód, podobnie jak człowiek, wymaga odpowiednich elementów, by prawidłowo funkcjonować.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/

Navipremium

łódzkie
ul. ul. Szmaragdowa 3
95-006 Bukowiec
Tel.: 883-520-720
Email.: wsparcie@navipremium.pl
https://navipremium.pl/

Rustcheckcorolon

mazowieckie
ul. Szczęsna 26
02-454 Warszawa
Tel.: 661 61 51 06
https://www.rustcheckcorolon.pl/
Najnowsze artykuły:
Debiut Nissana Townstara EV

Debiut Nissana Townstara EV

Prezentacje / Nowości

2022.09.27

Zaledwie kilka dni po obchodach Międzynarodowego Dnia Pojazdów Elektrycznych Nissan ogłosił rozpoczęcie produkcji nowego, w pełni elektrycznego modelu Townstar EV na wybrane rynki w Europie.
Już wkrótce w salonach

Już wkrótce w salonach

Prezentacje / Nowości

2022.09.26

Nissan X-Trail od ponad 20 lat dostarcza przygód rodzinom na całym świecie. Czwarta generacja kultowego modelu już wkrótce pojawi się na polskich drogach, a dealerzy już od dziś będą przyjmować zamówienia.
Wciąż na topie

Wciąż na topie

Wiadomości / News

2022.09.09

Kiedy Toyota Yaris zadebiutowała 23 lata temu, wprowadziła do segmentu B zupełnie nowy pomysł na stylistykę, wyjątkowo wydajny i niezawodny silnik 1.0 oraz właściwości jezdne dopasowane do stylu jazdy Europejczyków. ...

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.