Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Czy wymiana uszkodzonej szyby zawsze jest konieczna?
kalendarz 05/03 2014

Czy wymiana uszkodzonej szyby zawsze jest konieczna?

Warsztat / Porady / szyba

Widoczne na powierzchni szyby samochodowej drobne rysy i pęknięcia mogą sukcesywnie się powiększać, co w efekcie …

Często niewielkie rysy spowodowane są najczęściej uderzeniem kamieni wydobywających się spod kół pędzących aut. Uszkodzenia te będą się sukcesywnie powiększać, co w efekcie uniemożliwi kierowcy obiektywną ocenę sytuacji na drodze. Jedynym wtedy rozwiązaniem będzie wymiana szyby. Kosztów tej usługi można uniknąć, jeśli zareagujemy odpowiednio szybko i od razu, po stwierdzeniu uszkodzenia szyby.

Zdaniem specjalistów, wymiana uszkodzonej szyby samochodowej nie zawsze jest konieczna. Przy zastosowaniu odpowiedniej technologii oraz materiałów, niewielkie rysy i pęknięcia bez problemu da się naprawić. Jak zapewnia ekspert z firmy NordGlass, przeprowadzona przez profesjonalistów usługa pozwala przywrócić pierwotną wytrzymałość szyby aż w 97 proc.  Biorąc pod uwagę efektywność oraz opłacalność tej metody – warto już dziś dowiedzieć się, kiedy zamiast wymieniać, lepiej naprawić szybę czołową.

„W miejscu ubytku na szybie stopniowo gromadzą się zanieczyszczenia, które pod wpływem działania zmiennych temperatur oraz opadów atmosferycznych mogą powodować sukcesywne pogłębianie się zakresu uszkodzenia. Dzieje się tak, ponieważ znajdujące się w szczelinie powietrze ma inny współczynnik załamania światła niż szkło. Naprawa ubytku w profesjonalnym serwisie umożliwia usunięcie nagromadzonego powietrza, a następnie wprowadzenie w miejsce ubytku specjalnej żywicy, której współczynnik załamania światła jest identycznym jak szkła szyby samochodowej. W ten sposób naprawia się przede wszystkim uszkodzenia punktowe, ale czasem, jeśli zgłosimy się do fachowców odpowiednio szybko, również pojedyncze pęknięcia liniowe. Co istotne, w miejscu, w które wprowadzona została żywica, może pozostać delikatny ślad. O tym, czy i  jak bardzo będzie on widoczny na powierzchni szyby, decyduje rodzaj użytych materiałów oraz precyzja fachowca dokonującego naprawy. Z tego względu lepiej korzystać z usług renomowanych firm, które nie tylko stosują sprawdzone preparaty, ale i udzielają gwarancji na wykonaną usługę. Taką politykę od lat stosuje NordGlass. Klienci sieci otrzymują unikalną w skali kraju, dożywotnią gwarancję na usługę naprawy wykonywaną w serwisach NordGlass”.  – wylicza ekspert.

Konsekwencją odkładania naprawy nawet niewielkich mechanicznych uszkodzeń będzie powiększanie się ich rozmiaru. Nie warto do tego doprowadzić, gdyż, jak wskazuje ekspert, nie każdy rodzaj uszkodzeń szyby czołowej da się później naprawić. „Szyba nie kwalifikuje się do naprawy, jeśli pęknięcia znajdują się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy. W samochodach osobowych jest to strefa o szerokości 22 cm, umieszczona symetrycznie względem kolumny kierownicy, gdzie górną i dolną granicę wyznacza pole działania wycieraczek. W pojazdach użytkowych strefa ta ma kształt kwadratu o boku 22 cm, ze środkiem znajdującym się na wysokości 70 cm od powierzchni nieobciążonego siedzenia kierowcy. Całkowita wielkość uszkodzenia nie może również przekraczać 24 mm tj. średnicy monety 5 zł. Równie ważne jest, by odległość od krawędzi szyby nie była większa niż 10 cm. Jeśli na szybie występuje więcej ubytków, to musi dzielić je dystans co najmniej 10 cm”.

Korzyści płynących z naprawy szyb samochodowych jest wiele. Do głównych z nich należą z pewnością cena - niższa o ok. 75 proc. niż w przypadku zakupu nowej szyby - możliwość przywrócenia pierwotnej wytrzymałości szyby niemalże w 100 proc. oraz krótki czas wykonania usługi. Kierowcy zwlekający z naprawą powinni również pamiętać o sankcjach prawnych wynikających z jazdy pojazdem, który nie jest w pełni sprawny technicznie.

„Wszelkie uszkodzenia szyby dyskwalifikują auto podczas przeglądu diagnostycznego oraz stanowią podstawę do odebrania kierowcy dowodu rejestracyjnego przez Policję. Sądzę, że nie warto podejmować takiego ryzyka” – dodaje ekspert.
 

Zobacz podobne artykuły:

Centrum Serwisowe Bielany - Nowy Warsztat Samochodowy na ul. Josepha Conrada 29A w Warszawie
kalendarz 19/09 2023

Centrum Serwisowe Bielany - Nowy Warsztat Samochodowy na ul. Josepha Conrada 29A w Warszawie

Warsztat / Porady

2023.09.19

Otwarcie najnowszego warsztatu samochodowego w Warszawie, zlokalizowanego przy ul. Josepha Conrada 29A, który nosi nazwę Centrum Serwisowe Bielany.
Jak zadbać o paski klinowe i wielorowkowe w silniku?
kalendarz 30/08 2023

Jak zadbać o paski klinowe i wielorowkowe w silniku?

Warsztat / Porady

2023.08.30

W autach można spotkać dwa rodzaje pasków – klinowe i wieloklinowe (wielorowkowe). Tylko dobre napięcie jednego i drugiego zapewni prawidłowe działanie całego mechanizmu.  
Czy w trakcie podróży kamperem można gotować?
kalendarz 28/08 2023

Czy w trakcie podróży kamperem można gotować?

Warsztat / Porady

2023.08.28

Istotnym elementem podróży jest kuchnia, ale czy można swobodnie przyrządzić posiłek w kamperze?

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
 Seat w słynnych filmach i serialach

Seat w słynnych filmach i serialach

Wiadomości / Ciekawostki

2023.09.24

Historia hiszpańskiej marki na przestrzeni lat wielokrotnie zahaczała o świat kinematografii.
 Škoda Kodiaq i Škoda Superb - Rygorystyczne testy

Škoda Kodiaq i Škoda Superb - Rygorystyczne testy

Prezentacje / Nowości

2023.09.24

Samochody były wystawiane na działanie temperatur do -30°C na północnym kole podbiegunowym i prawie 50°C na pustyni w Arizonie. Ponadto testy prowadzono w Alpach.
 Kolekcjonerska Toyota GR Supra GT4

Kolekcjonerska Toyota GR Supra GT4

Wiadomości / News

2023.09.22

Powstaną tylko trzy egzemplarze.