Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Czy im więcej fotoradarów, tym bezpieczniej?
kalendarz 02/03 2014

Czy im więcej fotoradarów, tym bezpieczniej?

Warsztat / Bezpieczeństwo

Fotoradarów przy drogach nie brakuje. GITD zapowiedziało już montaż kolejnych 100 urządzeń. Czy fotoradary spełniają swoją rolę? Czy dochodzi do mniejszej liczby wypadków?

Fotoradarów sporo, wypadków również

Ze statystyk policyjnych wynika, że w ubiegłym roku doszło do mniejszej liczby wypadków (35 752) niż w roku poprzednim (37 046). Najwięcej wypadków drogowych miało miejsce w województwie mazowieckim – 4588, dalej plasują się województwa śląskie (4511) i łódzkie (3822). Województwo mazowieckie, które przoduje w tym zestawieniu, posiada także największą w skali kraju liczbę masztów fotoradarowych. Co ciekawe, mimo dużej liczby urządzeń, mazowieckie jest jednym z kilku województw, w których liczba wypadków zwiększyła się w porównaniu z rokiem 2012. Wzrost liczby wypadków odnotowano również w województwie wielkopolskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

Zwalniają, by przyspieszyć

Jak wynika z przeprowadzonego badania, fotoradary spełniają swoją rolę, ale tylko na małym odcinku drogi. Kierowcy zwalniają dość gwałtownie na ok. 50 metrów przed fotoradarem, po czym zaraz po jego minięciu zwiększają prędkość. De facto fotoradary spowalniają ich tylko na odcinku około 200-300 m. Dodatkowo fotoradary paradoksalnie mogą przyczyniać się do wypadków, ze względu na opisane wyżej zachowanie kierowców, które zaburza płynność jazdy i może prowadzić do stłuczek.

Odcinkowe pomiary

Zjawisko nagłego hamowania przed fotoradarem mają wyeliminować odcinkowe pomiary prędkości. GITD zapowiada ich wprowadzenie na przełomie tego i przyszłego roku, ale już teraz typowane są lokalizacje bramownic. Na czym będzie polegał taki pomiar? Przy wjeździe i wyjeździe z odcinka objętego pomiarem (a niekiedy również pomiędzy nimi) ustawione zostaną bramownice z zamontowanymi na nich rejestratorami. Na podstawie czasu wjazdu i wyjazdu oraz przebytej odległości obliczona zostanie średnia prędkość auta na całym odcinku. Jeśli będzie ona zbyt duża, kierowca otrzyma mandat. Odcinkowe pomiary będą odbywać się na drogach, na których obowiązuje stałe ograniczenie prędkości. Długość takiego odcinka w terenie zabudowanym to maksymalnie 10 km, natomiast na terenie niezabudowanym maksymalnie 20 km. O wjeździe na odcinek kierowcę będzie informował znak D-51 wraz z tabliczką informującą na jakiej długości odbywa się pomiar.

źródło: Creandi
 

Zobacz podobne artykuły:

Zwyczajowe gesty kierowców – w Polsce i za granicą
kalendarz 04/08 2026

Zwyczajowe gesty kierowców – w Polsce i za granicą

Warsztat / Porady

2026.08.04

W każdym kraju kierowcy mają swoje lokalne sposoby komunikacji między sobą.
Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy
kalendarz 25/07 2026

Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Bezpieczeństwo

2026.07.25

25 lipca w dniu św. Krzysztofa – patrona kierowców – obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy.
Nawet 2650 euro kary
kalendarz 14/07 2026

Nawet 2650 euro kary

Bezpieczeństwo

2026.07.14

Na co muszą uważać kierowcy w Chorwacji?
Najnowsze artykuły:
Adrian Rzeźnik wygrał Rajd Rzeszowski

Adrian Rzeźnik wygrał Rajd Rzeszowski

Wiadomości / Moto sport

2026.08.10

19-latek objął prowadzenie po pierwszym odcinku specjalnym i nie oddał go aż do mety.
Kompakty wracają do łask

Kompakty wracają do łask

Wiadomości / Gorące tematy

2026.08.10

83 proc. Polaków uważa je za idealne auta do miasta.
Porsche Cayenne Electric w oku burzy

Porsche Cayenne Electric w oku burzy

Wiadomości / Ciekawostki

2026.08.09

Porsche kontra największy samolot świata.