Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Ciesz się sezonem motocyklowym, ale pamiętaj o oponach
kalendarz 23/06 2021

Ciesz się sezonem motocyklowym, ale pamiętaj o oponach

Bezpieczeństwo / Porady

O czym pamiętać?

Choć motocykle nie mogą się mierzyć się z samochodami pod względem gabarytów, to mocy mają aż nadto. Wiele z nich ma mocarne silniki, które są w stanie rozpędzić motocykl do dużych prędkości w astronomicznym tempie. By tak się stało, ich opony muszą charakteryzować się nie tylko przyczepnością, ale też dobrym odprowadzaniem wody, a przy tym powinny gwarantować odporność na uszkodzenia. Czy są takie gumy na rynku?

Są, ale nie wszystkie. Opony są – zaraz po wale silnika – drugim najszybciej obracającym się elementem w motocyklu. Dodatkowo powierzchnia styku z podłożem to zaledwie wielkość dwóch dużych kurzych jaj – niedużo. Nie ma zatem marginesu na błąd. Zły dobór ogumienia albo – co gorsza – zakup jego taniego lub używanego odpowiednika, może się kończyć tragicznie!

– W przeciwieństwie do samochodów, gdzie powierzchnia styku wszystkich opon to mniej więcej kartka A4, opony motocyklowe zapewniają przyczepność na przestrzeni porównywalnej z przekrojem dwóch kurzych jaj. Każdy kierowca powinien to sobie uświadomić zanim za szybko wejdzie w zakręt  – tłumaczy Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Odpowiednia opona musi zapewnić przyczepność i bezpieczeństwo przy uwzględnieniu różnego stylu jazdy oraz warunków, w jakich motocykl będzie się poruszał. Wiedzą o tym doświadczeni jeźdźcy, bo nie raz porządne opony i umiejętności uratowały ich z opresji. Temat opon jest szczególnie istotny w przypadku świeżych motocyklistów, którzy przesiedli się ze swoich aut na skutery i motocykle do 125 ccm – posiadając tylko prawo jazdy kat. B. W ich przypadku należy jasno i cierpliwie podkreślać – samochód i motocykl to dwa różne światy, różne nawyki i inny poziom przyczepności. A także skutki naszych błędów – zła decyzja może kosztować życie. Także przy kupnie opon – nawet jeśli kupujecie tańszy sprzęt z budżetowym wyposażeniem i komponentami, w tym także oponami to pamiętajcie, że…

Motocykl wymaga więcej!

Rynek ogumienia oferuje wiele produktów przygotowanych specjalnie do motocykli. Wśród nich są oczywiście główne segmenty motocyklowe, m.in. do maszyn sportowo-turystycznych, hypersportowych, adventure, klasycznych, chopperów, skuterów oraz do jazdy enduro. Przez tak duże zróżnicowanie trudno bez specjalistycznej wiedzy dobrać ogumienie do własnego motocykla. Dlatego konieczne jest wsparcie fachowców. Doradzą i polecą produkty dopasowane do sprzętu, który posiadamy i do tras, po których jeździmy.

Zły wybór wariantu opon do motocykla może być dużym błędem, który nie tylko popsuje nam przyjemność z jazdy, ale też będzie zagrażał naszemu zdrowiu i życiu. Trzymanie na winklach oraz odpowiednie odprowadzenie wody w deszczowy dzień, to podstawa naszego bezpieczeństwa. Wybór markowych produktów jest wyznacznikiem dobrych parametrów. Zwłaszcza, gdy mówimy o podróżowaniu motocyklem – gdzie jesteśmy niechronionymi użytkownikami ruchu, a wszystko zależy od nas i naszej maszyny, która postawiona na złej jakości oponach zawiedzie nas w najmniej oczekiwanej chwili – podkreśla Sarnecki.

Niestety, kierowcy mają w wielu przypadkach za nic rady ekspertów czy wytyczne producentów. Zamieniają w motocyklach uniwersalnych (szosowo-terenowych) opony na bardziej terenowe, które nie tylko gorzej się sprawdzają na szosie – większa możliwość poślizgu, ale też posiadają mniejsze indeksy prędkości, o czym przy codziennej eksploatacji łatwo zapomnieć. Nie lepiej jest w przypadku indeksu obciążenia. Turystyczne odmiany jednośladów w wielu sytuacjach są przeciążone – co wpływa na zwiększone ryzyko przebicia gumy, jak też utraty panowania nad pojazdem.

Opona to coś więcej niż kółko z gumy. To jedyny system bezpieczeństwa motocykla, który ma styk z drogą. Budowa opony motocyklowej to nie tylko połączenie w całość kilku warstw komponentów. To także mieszanka gumowa bieżnika umiejętnie dobrana przez ekspertów, którzy latami pracują nad jej udoskonaleniem. Parametry są tak dobierane, aby mieć pewność, że przy odpowiedniej eksploatacji nic nie powinno się stać. Świadomość i bezpieczeństwo to rzeczy, na które warto wydać nieco więcej – apeluje Sarnecki.

Tańsze nie oznacza lepsze

Wybór sprzętu dla siebie to nie lada wyzwanie. Jak w przypadku samochodów, także tu trzeba zdecydować się na model, moc, akcesoria dodatkowe i kolor. Jednak w tym rozważaniu zapomina się o oponach. Po co się nad nimi rozwodzić, skoro niemal standardem jest ABS? Takie myślenie to poważny błąd.

Fabrycznie nowa opona to gwarant jakości. Dosłownie! W markowych oponach każdy kord opasania został sprawdzony za pomocą promieni rentgenowskich czy odpowiednio się ułożył i czy warstwy wewnętrzne są równomierne. A używane? To jak kupowanie przysłowiowego kota w worku. Możemy ją ocenić pod względem wizualnym, ale nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy nie ma uszkodzenia wewnętrznego, np. przez wjechanie w dziurę czy jazdę na zbyt niskim ciśnieniu.

Uwierzycie na słowo, że używana opona jest idealna i jeżdżono na niej tylko w niedzielę do kościoła? To przecież absurd. Niewidoczne uszkodzenia wewnętrzne mogą doprowadzić do śmiertelnego wypadku, w którym nie tylko kierowca zginie, ale może też zabić innych. Przez co? Oszczędność? Na życiu nie wolno oszczędzać! – ostrzega Sarnecki.

Rozmiar i ciśnienie

Każdy motocykl ma jasno określone parametry ogumienia, jakie jest przeznaczone dla danego sprzętu. Dopasowane jest do jego masy, wymiarów czy mocy. Producent po licznych testach oraz procesie homologacji dostosował je tak, aby było jak najbardziej optymalne pod każdym względem. Poprawianie fabryki w 90 proc. przypadków się nie sprawdza. Dlatego rozmyślając o zakupie opon do motocykli, trzeba przeczytać instrukcję i zapoznać się z zaleceniami producenta. Odstępstwo od tej zasady nie spowoduje, że motocykl będzie jeździł i trzymał się drogi lepiej.

To nie jedyne rzeczy, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę podczas czytania instrukcji. Równie ważną kwestią co parametry ogumienia są zalecane ciśnienia, które są rozróżniane na przednie i tylne koło. Rutyną jest, że kierowcy motocykli (zwłaszcza jeśli na co dzień jeżdżą autami) nie dbają o jego odpowiedni stan. Tutaj trzeba jasno podkreślić – jazda na zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu w motocyklu grodzi wypadkiem, a nawet śmiercią. Odpowiednie ciśnienie w oponie wpływa na wielkość powierzchni styku z drogą, temperaturę warstw wewnętrznych opony, czy efektywność wykorzystania technologii producenta w zakresie np. różnych profili mieszanki gumowej na różnych częściach czoła opony. Ponadto odpowiedni poziom ciśnienia wydłuża trwałość opon. Dlatego sprawdzamy ciśnienie w kołach co 2 tygodnie na zimnych oponach zanim ruszymy w trasę.

W doborze ciśnienia trzeba kierować się wiedzą i rozumem, a nie plotkami z torów wyścigowych. Zbyt małe spowoduje szybkie przegrzewanie warstw wewnętrznych opony, które może doprowadzić do jej rozerwania w czasie jazdy. Za duże natomiast oznacza zbyt mały punkt styku z drogą i kłopoty z trzymaniem na zakrętach. Jedynie zawodnicy jeżdżący na torach, na specjalnych wyczynowych oponach, mogą eksperymentować z ciśnieniem opon. Wszystkim pozostałym polecam stosowanie się do instrukcji obsługi – dodaje Sarnecki.

O czym pamiętać?

Technologia wytwarzania opon znacznie ewoluowała na przestrzeni ostatnich dekad. Teraz nie trzeba przemywać ogumienia rozpuszczalnikiem, aby zmyć warstwę zabezpieczającą. Wystarczy przejechać dosłownie kilka kilometrów i zostanie zdarta. To, o czym należy pamiętać, to ułożenie opon do motocykla i kierowcy. Z tego względu powinno się zachować większą ostrożność przez pierwsze 200-300 km oraz stosować zasadę stopniowego zwiększania wychyłu w zakręcie. Dodatkowo przed sezonem obowiązkowo trzeba koło wyważyć! Różnica 100 gram może odbić się diametralnie na jakości naszej przyjemności z pokonywania kolejnych kilometrów z wiatrem na kas(r)ku.

źródło: pzpo.org.pl


Tagi:
sezon motocyklowy, dobór opon do motocykla, opony do motocykla

Zobacz podobne artykuły:

 Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?
kalendarz 12/06 2024

Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?

Warsztat / Porady

2024.06.12

Nawet jeśli samochód jest zaparkowany w dobrze oświetlonym miejscu, może stać się obiektem zainteresowania złodziei.
 Niemal 130 pijanych kierowców dziennie
kalendarz 30/05 2024

Niemal 130 pijanych kierowców dziennie

Bezpieczeństwo

2024.05.30

Te statystyki wzrosną w kolejny długi weekend?
 Tak oszukują nieuczciwi sprzedawcy
kalendarz 13/05 2024

Tak oszukują nieuczciwi sprzedawcy

Używane

2024.05.13

Na rynku nie brakuje oszustów, którzy sprzedając używane auta próbują zarobić na nich jak najwięcej kosztem kupującego.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/

Americance Import z USA

mazowieckie
ul. Ananasowa 29
00-711 Warszawa
Tel.: 577 776 933
Email.: biuro@americance.pl
https://americance.pl
Najnowsze artykuły:
Bentley Continental GT - Elektryfikacja V8

Bentley Continental GT - Elektryfikacja V8

Prezentacje / Nowości

2024.06.23

Nowy Continental GT ma być najbardziej dynamicznym drogowym modelem marki w 105-letniej historii firmy.
Aston Martin: 90 proc. aut spotkamy na drodze

Aston Martin: 90 proc. aut spotkamy na drodze

Wiadomości / News

2024.06.23

To lepszy wynik niż w przypadku Mercedesa Klasy G.
Nowy Jeep Renegade w 2027 r.

Nowy Jeep Renegade w 2027 r.

Wiadomości / News

2024.06.22

Jeep chce w 2027 r. sprzedawać o 50 proc. więcej aut niż w 2023 r.