Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
BMW Concept X5 eDrive – Różnice trudno zauważyć
kalendarz 28/04 2014

BMW Concept X5 eDrive – Różnice trudno zauważyć

Wiadomości / Prezentacje / Concept Cars

Największa hybryda w gamie BMW.

W Nowym Jorku BMW zaprezentowało dobrze znany z naszych ulic model X5 z napędem hybrydowym typu plug-in. Konwencjonalny silnik spalinowy – 4-cylindrowa jednostka benzynowa o mocy 245 KM z technologią BMW TwinPower Turbo współpracuje z technologią BMW eDrive i silnikiem elektrycznym o mocy 95 KM. Jak podkreśla producent, X5 eDrive może poruszać się na zasilaniu elektrycznym do prędkości 120 km/h, na dystansie do 30 km lub w trybie łączonym ze średnim zużyciem paliwa na poziomie 3,8 l/100 km (emisja CO2 na poziomie poniżej 90 g/km).

Silnik elektryczny zasilany jest z akumulatorów litowo-jonowych, które czerpią energię z ładowania w trakcie jazdy lub mogą być doładowywane z tradycyjnego gniazdka elektrycznego w domu (przy wykorzystaniu specjalnej ładowarki Wallbox). Akumulatory ulokowano pod podłogą bagażnika, przez co są one w najbezpieczniejszym pod względem zderzeniowym miejscu i nie zmniejszają jednocześnie wielkości przedziału bagażowego. Jednocześnie podobnie jak w modelu z tradycyjnym napędem, tylną kanapę można złożyć w proporcji 40:20:40, otrzymując płaską podłogę.

X5 eDrive poza typowymi dla każdego X5 trybami jazdy wybieranymi za pośrednictwem przełącznika BMW Driving Experience Control, umożliwia dodatkowo wybór trybu pracy układu hybrydowego pomiędzy Auto eDrive (optymalna współpraca wszystkich komponentów systemu), Max eDrive (czysto elektryczna jazda) i Save Battery (utrzymanie stanu naładowania akumulatorów). Kierowca za pośrednictwem przełącznika Driving Experience Control może wybrać klasyczne tryby jazdy – Comfort, Sport i Eco Pro (ten ostatni dostosowano do potrzeb systemu plug-in hybrid).

W odróżnieniu od innych hybryd plug-in, takich jak Chevrolet Volt, silnik benzynowy w X5 eDrive nie służy jako „uzupełnienie” systemu, do naładowania akumulatorów. Zastosowana technologia BMW eDrive, wykorzystana została również w BMWi3 - pierwszym w pełni elektrycznym modelu BMW Group, jak i sportowym - hybrydowym i8. Studyjny model X5 eDrive jest zaś następcą zaprezentowanego w 2012 r. prototypu BMW Concept Active Tourer, pierwszym hybrydowym BMW plug-in.

BMW Concept X5 eDrive to pierwsze zastosowanie technologii BMW eDrive w połączeniu z napędem czterech kół (BMW xDrive). Konstruktorzy połączyli w tym modelu zalety, z których znane jest X5 – optymalna trakcja w różnych warunkach, z domieszką sportu. Wysoki moment obrotowy - 95-konny silnik elektryczny jest w stanie sprawnie napędzać samochód do prędkości 120 km/h. Rozwija on 250 Nm, co w połączeniu z silnikiem benzynowym pozwala na uzyskanie przyspieszenia od 0 do 100 km/h w 7,0 s. Nad optymalną praca obydwu silników czuwa chłodzony cieczą inwerter. Zajmuje się on rozdziałem i kierowaniem przepływu energii między silnikami i akumulatorami, synchronizując funkcjonowanie każdego z elementów układu.

Na razie BMW nie zdradza więcej szczegółów na temat tego auta, ale jak wynika z nieoficjalnych informacji, model produkcyjny może się pojawić w 2015 r. Byłby to pierwszy tego typu pojazd w gamie BMW.

Norbert Szwarc Foto: BMW

  [gallery ids="45423,45430,45429,45428,45427,45426,45425,45424"]

Zobacz podobne artykuły:

Mitsubishi L200 – Testy rajdowej wersji
kalendarz 30/07 2022

Mitsubishi L200 – Testy rajdowej wersji

Wiadomości / Wydarzenia

2022.07.30

Mitsubishi Ralliart przy wsparciu technicznym Mitsubishi Motors weźmie udział w Rajdzie Asia Cross Country Rally.
Crossovery Nissana dobrze trzymają wartość
kalendarz 28/07 2022

Crossovery Nissana dobrze trzymają wartość

Wiadomości / Ciekawostki

2022.07.28

Crossovery marki Nissan: Qashqai oraz Juke są jednymi z najlepiej utrzymujących wartość w swojej klasie – tak wynika z ostatniej prognozy Info-Ekspert, firmy zajmującej się m.in. profesjonalnym prognozowaniem wartości rezydua...
Otwarcie zamówień na Nissana Qashqai e-POWER w Polsce
kalendarz 26/07 2022

Otwarcie zamówień na Nissana Qashqai e-POWER w Polsce

Wiadomości / News

2022.07.26

Oferta modelu Qashqai została poszerzona o wersję z unikatowym i innowacyjnym zelektryfikowanym zespołem napędowym e-POWER. Dealerzy od dziś będą przyjmować zamówienia od klientów.
Najnowsze artykuły:
Ford Mustang Mach-E liderem polskiego rynku elektryków     

Ford Mustang Mach-E liderem polskiego rynku elektryków     

Wiadomości / News

2022.08.18

W lipcu br. Ford Mustang Mach-E był najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym w Polsce.
Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Olej do skrzyni biegów a olej silnikowy – czy można stosować ten sam?

Warsztat / Porady

2022.08.02

Samochód, podobnie jak człowiek, wymaga odpowiednich elementów, by prawidłowo funkcjonować.
 Ile kosztuje polisa dla Tesli?

Ile kosztuje polisa dla Tesli?

Finanse / Ubezpieczenia

2022.08.01

Ubezpieczenie komunikacyjne OC aut elektrycznych kosztuje podobnie co spalinowych tej samej klasy. Jednak w przypadku AC dla e-pojazdów trzeba liczyć się z poważnym wydatkiem.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.