Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 BMW przed Audi w 24-godzinnym wyścigu na Nürburgringu
kalendarz 28/09 2020

BMW przed Audi w 24-godzinnym wyścigu na Nürburgringu

Moto sport

Dla BMW to jubileuszowa, dwudziesta wygrana na słynnym niemieckim torze.

Po burzliwej, czterdziestej ósmej edycji 24-godzinnego wyścigu na Nürburgringu i po ostrej walce o szóste zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, Audi Sport customer racing musiało uznać kilkusekundową porażkę. Kierowcy Audi Sport: Mirko Bortolotti, Christopher Haase i Markus Winkelhock w Audi R8 LMS, w bardzo niesprzyjających warunkach, które panowały na torze, przekroczyli linię mety jako drudzy, przed Alexandrem Simsem/Nicky Catsburgiem/Nickiem Yelloly w BMW M6 GT3. Podium uzupełnili również startujący BMW - Augusto Farfus/Jens Klingmann/Martin Tomczyk/Sheldon van der Linde.

Pierwotnie załoga Audi Sport Team Car Collection miała być czteroosobowa, jednak ostatecznie jej skład był trzyosobowy, ponieważ Robin Frijns, który miał się z nimi ścigać, nie był w stanie rywalizować z powodu infekcji i mocnego przeziębienia.

Ciągłe zmiany pogody z deszczowej na suchą, przerwanie wyścigu od 22:33 w sobotni wieczór, aż do 8:00 w niedzielę rano oraz trzymająca w ciągłym napięciu walka pomiędzy Audi a BMW, ukształtowały 24-godzinny wyścig na Nürburgringu. Pierwszy wyścig długodystansowy odbył się na Nürburgring 50 lat temu, ale w tym roku, z powodu pandemii koronawirusa po raz pierwszy rozegrano go jesienią. „Co za emocje! Co za zmagania!” – mówił rozentuzjazmowany Chris Reinke, szef Audi Sport customer racing. „Gratulujemy BMW zwycięstwa. Tym razem trochę nam zabrakło, ale w następnym wyścigu 24-godzinnym, w Spa za cztery tygodnie, zamierzamy być pierwsi.”

Debiutant na Nordschleife Mirko Bortolotti i jego koledzy, kierowcy Audi Sport Christopher Haase i Markus Winkelhock, pojechali po prostu bezbłędnie. W okrojonym, trzyosobowym składzie Audi Sport Team Car Collection, wystartowali w swoim Audi R8 LMS z nr 3 z jedenastego pola startowego i w drugiej połowie wyścigu rywalizowali już wyłącznie o zwycięstwo. W najbardziej gorącym momencie zmagań toczyli pojedynek „jeden na jeden” z BMW z nr 99. Finałowo musieli jednak uznać wyższość kolegów z Monachium – na metę wjechali 15 sekund po nich.

Za tydzień Audi Sport customer racing weźmie udział w kolejnym dużym wydarzeniu związanym z wyścigami długodystansowymi: w 8-godzinnym wyścigu w Indianapolis – drugiej rundzie Intercontinental GT Challenge, natomiast w dniach od 22 do 25 października będzie obecne w belgijskim Spa, na rozgrywanym tam kolejnym wyścigu 24-godzinnym./oprac. ns/

Wyniki 48. ADAC Total 24H-Rennen:

1. Alexander Sims/Nicky Catsburg/Nick Yelloly (GB/NL/GB) BMW M6 GT3 85 okr.
2. Mirko Bortolotti/Christopher Haase/Markus Winkelhock (I/D/D) Audi R8 LMS +15,452
3. Augusto Farfus/Jens Klingmann/Martin Tomczyk/Sheldon van der Linde (BR/D/D/ZA) BMW M6 GT3 +1.45,562
4. Marco Wittmann/Lucas Auer/Tom Blomqvist/Philipp Eng (D/A/GB/A) BMW M6 GT3 +1.51,072
5. Nico Müller/Dries Vanthoor/Frédéric Vervisch/Frank Stippler (CH/B/B/D) Audi R8 LMS +3.00,766
6. Mathieu Jaminet/Lars Kern/Lance David Arnold/Maxime Martin (F/D/D/B) Porsche 911 GT3 R +4.45,290
7. Mattia Drudi/Christopher Mies/René Rast/Kelvin van der Linde (I/D/D/ZA) Audi R8 LMS +4.56,197
8. Patrick Assenheimer/Dominik Baumann/Dirk Müller/Maro Engel (D/A/D/D) Mercedes-AMG GT3 +8.30,321
9. Nico Bastian/Yelmer Buurman/Philip Ellis/Hubert Haupt (D/NL/GB/D) Mercedes-AMG GT3 -1 okr.
10. Klaus Bachler/Peter Dumbreck/Martin Ragginger (D/GB/A) Porsche 911 GT3 R -1 okr.


Tagi:
48. ADAC Total 24H-Rennen, 24-godzinny wyścig na Nürburgringu, BMW, Audi, BMW M6 GT3, Audi R8 LMS, Alexander Sims, Nicky Catsburg, Nick Yelloly, Mirko Bortolotti, Christopher Haase, Markus Winkelhock

Zobacz podobne artykuły:

Rusza sezon driftingu
kalendarz 26/06 2026

Rusza sezon driftingu

Wiadomości / Moto sport

2026.06.26

Nadarzyn rozpoczyna sezon Driftingowych Mistrzostw Polski 2026.
Rajd Akropolu 2026
kalendarz 26/06 2026

Rajd Akropolu 2026

Wiadomości / Moto sport

2026.06.26

Jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających rajdów w kalendarzu WRC.
Maciej Serafin na mecie „Wyścigu do Chmur”
kalendarz 24/06 2026

Maciej Serafin na mecie „Wyścigu do Chmur”

Wiadomości / Moto sport

2026.06.24

Pierwszy Polak, który wystartował i ukończył Pikes Peak International Hill Climb.
Najnowsze artykuły:
Kupujesz diesla?

Kupujesz diesla?

Używane

2026.06.26

Te roczniki są najbardziej ryzykowne.
Toyota Off‑Road Festival 2026

Toyota Off‑Road Festival 2026

Moto fanatyk

2026.06.26

Miłośnicy terenowych Toyot spotkali się na Mazurach.
„Nigdy nie powstanie elektryczny model 911”

„Nigdy nie powstanie elektryczny model 911”

Wiadomości / News

2026.06.26

Porsche zapewnia, że najsłynniejszy model marki zachowa silnik benzynowy.