Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Audi A4 – popularne, ale…
kalendarz 06/03 2024

Audi A4 – popularne, ale…

Używane / Audi

Model A4 był najczęściej wyszukiwanym samochodem używanym w Polsce w 2023 r.

Najnowsza analiza carVertical ujawnia, że auta niemieckie nadal cieszą się największym zainteresowaniem na rynku wtórnym. Właśnie do tych samochodów najczęściej pobierane są raporty historii pojazdu. Należy jednocześnie pamiętać, że autem, którego zakup wiąże się z największym ryzykiem jest Audi A4. Aż 4,1 proc. tych modeli sprawdzanych przez klientów carVertical miało cofnięty licznik. To najgorszy wynik ze wszystkich sprawdzanych samochodów.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez carVertical - firmę zajmującą się danymi motoryzacyjnymi - analizuje rzeczywiste raporty historii samochodów pozyskane przez użytkowników platformy w Polsce i 14 innych krajach. Badanie daje odpowiedź na pytanie, które modele najbardziej przyciągają kupujących. Popularność poszczególnych marek i modeli zależy oczywiście od kraju. W Polsce kierowcy preferują sprawdzone marki niemieckie.

Audi, Volkswagen i Ford

Pierwszą dziesiątkę najczęściej wyszukiwanych samochodów na carVertical w Polsce zdominowały marki niemieckie. Najpopularniejszym pojazdem było Audi A4 z udziałem 5,1 proc. Drugie miejsce zajmuje Audi A6 (3,4 proc.), a kolejne - VW Golf (3,2 proc.), VW Passat (2,9 proc.) i Ford Mondeo (2,7 proc.).

Samochody Audi i VW są popularnym wyborem na rynku samochodów używanych ze względu na ich jakość wykonania, zaplecze serwisowe i wartość rezydualną. Dodatkowo, szeroka gama modeli sprawia, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Inne modele, które również mają istotny udział na polskim rynku to Ford Focus (2,6 proc.) i Opel Astra (2,5 proc.). Za tymi hatchbackami plasują się BMW serii 3 (2,5 proc.), BMW serii 5 (2,28 proc.) i Skoda Octavia (2,26 proc.).

- Niezależnie od tego, że numerem jeden jest marka Audi, większość nabywców i tak preferuje praktyczne i ekonomiczne pojazdy. Tylko 4 auta na 10 sprawdzanych to tzw. modele premium. – powiedział Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

Samochody Audi odpowiadają za 15,7 proc. wszystkich kontroli historii na platformie. Drugie miejsce zajmuje Ford (11,7 proc.), a trzecie - VW (10,4 proc.).

Fakt, że ktoś decyduje się na wybór popularnego modelu nie oznacza, że minimalizuje ryzyko związane z zakupem. Wręcz przeciwnie. Wiele aut z tej grupy przyjeżdża do Polski z wątpliwą historią, a handel nimi jest ryzykowny zarówno dla sprzedających, jak też kupujących. Panuje powszechne przekonanie, że używane niemieckie samochody są zadbane i nie powinny sprawiać kłopotów swoim nowym właścicielom. Jednak każdego roku raporty ujawniają właśnie w tej grupie samochodów tysiące przypadków cofania licznika i maskowania uszkodzeń. Oznacza to, że zarówno handlarze, jak i kupujący powinni w ich przypadku zachować szczególną ostrożność.

Procenty nie kłamią!

4,1 proc. wszystkich Audi A4 sprawdzonych przez carVertical miało sfałszowany przebieg, a 68,2 proc. było uszkodzonych. W przypadku Audi A6 jest to odpowiednio 3,7 proc. oraz 69,7 proc. Dla popularnego VW Golfa analogiczne dane to 3,2 proc. oraz 69,6 proc.

Średnia wartość cofnięcia licznika w przypadku Audi A4 wynosi 78 940 km, A6 - 71 660 km, a Golfa - 69 958 km. Oznacza to, że trudno znaleźć taki samochód z przebiegiem niższym niż 200 tys. km, niezależnie od tego co wskazuje licznik.

Średnia wartość szkody dla A4 wyniosła 4 633 euro, A6 - 5 544 euro, a Golfa - 4 507 euro.

A jak to wygląda w skali globalnej?

Najczęściej sprawdzanymi pojazdami w carVertical w 2023 r. na całym świecie były VW Golf (4,8 proc. wszystkich raportów historii), Audi A4 (4,1 proc.) i VW Passat (3,8 proc.). Oznacza to, że trendy popularności samochodów w Polsce są podobne do tych globalnych.

W wielu badanych krajach modele Audi i VW są jednymi z najczęściej wybieranych na rynku samochodów używanych. Mercedes jest częściej poszukiwany na południu Europy - w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech i niektórych krajach bałkańskich.

źródło: carVertical

Metodologia:
W badaniu carVertical przeanalizowano rzeczywiste raporty historii samochodów uzyskane przez użytkowników firmy od stycznia 2023 r. do grudnia 2023 r.


Tagi:
Audi, Audi A4, Audi A6, VW, VW Golf, BMW, Ford, samochody używane, używane Audi, używane A4

Zobacz podobne artykuły:

Audi RS3 najszybsze wśród kompaktów
kalendarz 21/06 2024

Audi RS3 najszybsze wśród kompaktów

Wiadomości / Ciekawostki

2024.06.21

Przedprodukcyjny model Audi RS3 ustanowił nowy rekord okrążenia toru Nürburgring, bijąc jednocześnie o 5 sekund wynik należący do BMW M2 Coupe.
Srebrne, czarne i brązowe samochody...
kalendarz 06/06 2024

Srebrne, czarne i brązowe samochody...

Używane

2024.06.06

Okazuje się, że najwięcej kilometrów rocznie przejeżdżają auta w srebrnym kolorze.
 Ruszyła produkcja Audi Q8 e-tron edition Dakar
kalendarz 02/06 2024

Ruszyła produkcja Audi Q8 e-tron edition Dakar

Wiadomości / News

2024.06.02

Z linii produkcyjnej w Brukseli zjechało pierwsze Audi Q8 ze specjalnej serii.

Firmy z branży

Americance Import z USA

mazowieckie
ul. Ananasowa 29
00-711 Warszawa
Tel.: 577 776 933
Email.: biuro@americance.pl
https://americance.pl
Najnowsze artykuły:
 VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

VW Golf R 8.5 - Mocy nie zabraknie

Prezentacje / Nowości

2024.06.24

Czy nowy Golf R mocą zbliży się do takich aut jak Audi RS3 Sportback i Mercedes-AMG A45?
 Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Kajetanowicz apeluje o bezpieczne kibicowanie w Rajdzie Polski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.24

Rajd na mazurskich szutrach stanowi siódmą rundę WRC.
W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

W Warszawie rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.24

Już 1 lipca w stolicy zaczynają obowiązywać normy emisji spalin dla pojazdów wjeżdżających do centrum.