Alfa Romeo Racing świętuje 1000. Gran Premio w historii F1
kalendarz 12/04 2019

Moto sport / Wydarzenia / Alfa Romeo

W najbliższą niedzielę 14 kwietnia w Chinach odbędzie się 1000. wyścig.

Alfa Romeo, która zwyciężyła w pierwszym Gran Premio i w pierwszych Mistrzostwach Świata w historii Formuły 1, składa hołd najważniejszym wyścigom samochodowym.

Przypomnijmy, że ta długa i ekscytująca historia Formuły 1 rozpoczęła się w 1950 r., kiedy ta dyscyplina sportu stała się globalna, dzięki pierwszym „Mistrzostwom Świata Formuły 1", które w rzeczywistości odbywały się niemal wyłącznie na torach europejskich. Pierwszy wyścig odbył się na pełnym zakrętów torze Silverstone, historycznej lokalizacji Grand Prix Wielkiej Brytanii i nadal jednym z najważniejszych torów wyścigowych.

Było to 13 maja sześćdziesiąt dziewięć lat temu, od tamtego czasu świat motoryzacji zmienił się radykalnie. Niezmienne pozostały jedynie dwa czynniki: entuzjazm publiczności i obecność  bolidu Alfa Romeo na linii startowej tak pierwszego, jak i tysięcznego Grand Prix.

Zespół wyścigowy Alfy Romeo pojawił się na torze z czterema bolidami „158", za kierownicą których zasiedli  Giuseppe „Nino" Farina, Juan Manuel Fangio, Luigi Fagioli i Reg Parnella, jako ukłon w kierunku  kraju gospodarza. Samochody zdobyły pierwsze cztery miejsca w kwalifikacjach, zajmując wszystkie miejsca w pierwszej linii wyścigu.

Inżynier i projektant Alfy Romeo, Giuseppe Busso powiedział kiedyś, wspominając tamte czasy,  że prawdziwym problemem dla zespołu trzech „F" - Farina, Fangio i Fagioli - było ustalenie kolejności na podium. Alfa Romeo 158 osiągała moc 350 KM i maksymalną prędkość 290 km/h, a Nino Farina, w tym doniosłym dniu 13 maja, zdobył pole position, wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu i wygrał wyścig.

Do zakończenia mistrzostw,  Tipo „158" zwyciężyło w sześciu z siedmiu wyścigów należących do klasyfikacji, nie biorąc udziału, podobnie jak pozostali producenci europejscy, w wyścigu Indianapolis 500. Alfa Romeo pozostała niepokonana po debiucie w wyścigu GP Silverstone, zdobywając pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji. Nino Farina został pierwszym kierowcą, który sięgnął po tytuł mistrza świata nowopowstałej Formuły 1. Sukces ten powtórzono w następnym roku, gdy bolid 159 ponownie zdobył tytuł mistrza świata, tym razem dzięki mistrzowi Juanowi Manuelowi Fangio.

Od tamtego czasu sportowa legenda Alfy Romeo wzbogaciła się o wiele zwycięstw i miejsc na podium w wielu międzynarodowych mistrzostwach, w tym w Formule 1. I właśnie od dwóch sezonów, chorągiew z emblematem węża „Biscione" ponownie powiewa na torach wyścigowych całego świata. Zespół rozpoczął swój powrót do F1 od zajęcia ósmego miejsca w minionym sezonie.

W zespole „Alfa Romeo Racing" wystartuje Antonio Giovinazzi, pierwszy Włoch za kierownicą Formuły 1 po  ośmiu latach przerwy udziału włoskich kierowców oraz Mistrz Świata 2007, Kimi Räikkönen, który zdobył punkty w pierwszych dwóch wyścigach./oprac. ns/